CPK wyjaśnia czy Kalisz z Ostrowem stracą na Kolei Dużych Prędkości

Udostępnij
Tweet

W ostatnich dniach pojawiły się głosy, że Kalisz wraz z Ostrowem Wielkopolskim stracą na nowym przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawia swój punkt widzenia:

„W nawiązaniu do publikacji w mediach dotyczących rzekomego pozbawienia Kalisza sprawnej obsługi kolejowej w ramach projektowanej linii „Y” wyjaśniamy, że:

Nieprawdą jest, że Kalisz straci – wręcz przeciwnie: mieszkańcy tego miasta zyskają. W wyniku realizacji inwestycji kolejowych CPK w ramach konsultowanego obecnie Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ) dążymy do tego, żeby w pełnym wariancie rozwoju sieci kolejowej (od 2040 r.) Kalisz był skomunikowany z Warszawą, Poznaniem, Krakowem, Łodzią i lotniskiem CPK pociągami kursującymi po linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) w cyklu co 2 godziny do każdego z tych miast.

Założenia są takie, że obsługę Kalisza liniami KDP powinny zapewniać pociągi poruszające się z prędkością 250 km/h, które zatrzymają się w tym mieście. Oprócz nich planowane są pociągi, poruszające się z prędkością 300-320 km/h, które zapewnią najszybsze połączenia między Warszawą a Poznaniem bez zatrzymywania się w Kaliszu.

Taka organizacja ruchu zapewni optymalne wykorzystanie potencjału KDP – najszybsze pociągi obsłużą największą liczbę pasażerów, a mniejsze, ale istotne ośrodki również będą obsłużone szybkimi pociągami KDP.

Pociągi KDP – podobnie jak w innych krajach europejskich – będą funkcjonowały jako połączenia komercyjne, czyli uruchamiane na ryzyko danego przewoźnika kolejowego. Ostateczny kształt tras, liczba postojów i prędkość maksymalna będą zależały od poszczególnych przewoźników. W projekcie HRJ staramy się zaplanować przepustowość globalnie, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje połączeń.

Połączenia komercyjne tworzą system z pozostałymi pociągami (dotowanymi dalekobieżnymi i regionalnymi). To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby cały układ połączeń komunikacyjnych był ze sobą skoordynowany.

W ramach projektu HRJ przewidziane są szerokie konsultacje, m.in. społeczne, z urzędami marszałkowskimi oraz przewoźnikami, które mają na celu wypracowanie ostatecznego kształtu połączeń w latach 2031-2040. Dlatego opublikowany na stronie www.hrj.gov.pl układ połączeń będzie ulegał dalszym modyfikacjom w wyniku procesu konsultacyjnego.

W perspektywie 2040 r. planowane jest zatrzymywanie się w Kaliszu łącznie dwóch linii KDP:

– w relacji Kraków – Łódź – Poznań – Szczecin, o częstotliwości kursowania co 2 godziny,

– w relacji Zielona Góra – Leszno – Ostrów Wlkp. – Kalisz – Sieradz – Łódź – CPK – Warszawa, o częstotliwości kursowania co 2 godziny.

Zastrzegamy, że ważnym czynnikiem wpływającym na siatkę połączeń obsługujących Kalisz jest rozwój infrastruktury istniejącej, np. modernizacja linii kolejowej nr 14 na odc. Ostrów Wielkopolski – Leszno – Głogów (docelowo do Zielonej Góry), która po podniesieniu prędkości i elektryfikacji powinna stanowić znaczący ciąg komunikacyjny przedłużany przez Kalisz, Sieradz i Łódź w kierunku Warszawy po linii KDP.

Zakładamy, że układ stacji w Kaliszu będzie dostosowany do prognozowanego ruchu pociągów. W ramach inwestycji CPK projektowana jest m.in. rozbudowa stacji o nowe perony. Rozwiązania funkcjonalne dotyczące powiązania stacji kolejowej w Kaliszu z otoczeniem i dostęp do usług węzła przesiadkowego zostały wypracowane w listopadzie 2023 r. w ramach warsztatów planistycznych z udziałem przedstawicieli m.in. władz miasta, przewoźników autobusowych i PKP. Te założenia pozostają aktualne. W planach CPK nadal jest też budowa łącznic, które umożliwią zjazd z linii KDP do Kalisza.

Odcinek linii „Y” Sieradz – Kalisz – Poznań jest na etapie projektowania, a dokładniej w trakcie opracowywania Koncepcji Programowo Przestrzennej. W ramach KPP uszczegółowiamy rozwiązania techniczne wypracowane w trakcie prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym STEŚ.

Ten odcinek jest fragmentem projektowanej linii KDP „Y” łączącej Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem. Założenie jest takie, że „Y” będzie budowany etapami. Jako pierwszy, wraz z uruchomieniem nowego lotniska w 2032 roku, zostanie oddany do użytkowania odcinek Warszawa – CPK – Łódź. Do 2035 r. planowane jest zakończenie budowy całej linii „Y” – wraz z odcinkami: Łódź – Sieradz – Wrocław i z Sieradza do Poznania.”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Sprawcy staranowali witrynę znanego sklepu z biżuterią
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rozczarowany Tuskiem
1 miesiąc temu

Filozofia polityki PO jest prosta Polsce nic nie jest potrzebne i nic się nie opłaca. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi robią biznes. Dziękujemy panie Tusk my mamy uśmiechniętą polskę bawmy się i śmiejmy się z tego jak powoli ubożejmy jako społeczeństwo: coraz wyższe podatki, energia w górę, woda w górę, życie coraz droższe.

PKP
1 miesiąc temu

skąd Sieradz ma takie poparcie w kwestiach komunikacyjnych. Droga krajowa nr 8 nie przebiegała obok Sieradza a S8 oczywiście już tak. Czy w takim razie S8 musiała koniecznie iść blisko Kępna, które ma 14 tyś. mieszkańców i tak samo Ostrzeszów, wg mnie nie. Powinna być bliżej Ostrowa i Kalisza, gdzie jest o wiele większe skupisko ludzi. Teraz KDP i znowu mały Sieradz staje się centrum regionu, o co chodzi?

MK
odpowiada  PKP
12 dni temu

Bo ma bardzo fajne położenie, Sieradz w zasadzie nic nie musi robić a i tak już wygrał. Osobiście wyprowadziłbym z Łodzi połączenie do Wrocławia i do Poznania na dwie linie a nie bawił się w jakiś Y, ale rozumiem koszta. Ale nawet w wersji na dwa połączenia Sieradz też jest po drodze.

Ryszard
1 miesiąc temu

O Ostrowie ani słowa czyli jak zwykle Ostrów ograny przez Kalisz…

ittt
1 miesiąc temu

czyli z Ostrowa będzie bezpośrednie szybkie połączenie do Zielonej Góry a w drugą stronę do Warszawy na linii nr 14 ?

Mieszkaniec.
1 miesiąc temu

W tym artykule jedyne co jest prawdziwe to „uśmiechnięci nowi prezesi” CPK.

Arczi
1 miesiąc temu

Paradoksalnie na tym, że u nas nie będzie „Y”-ka możemy bardziej zyskać niż stracić

Radek
1 miesiąc temu

Urbaniak dostał wasze głosy i już tyłka w sprawie KDP nie chce mu się ruszyć… klasa polityczna w Ostrowie to dno, wcześniej w tym temacie nie potrafili niczego załatwić politycy Pis-u, a teraz Po. Ogrywa nas w tej sprawie jakiś wyludniający się Kalisz…

Krystian
odpowiada  Radek
1 miesiąc temu

Myślą tylko o korycie – to w Ostrowie standard…

POS
1 miesiąc temu

Sorry, ale cały problem jest w rozwidleniu między Łodzią, Poznaniem a Wrocławiem w Śieradzu i to jest chore rozwiązanie.

obywatel
1 miesiąc temu

ostrów pominięty na całej linii

Marcin
1 miesiąc temu

Moim zdaniem CPK już jest zaorane… pod hasłem po co nam taki projekt skoro jest on w „berlinie”. Chińczycy chcieli robić z nami biznes, PL dodawałaby cło do produktów z Chin. Obecnie Chińczycy zobaczyli jak zmienił się plan CPK to zaczynają robić biznes z Węgrami.

Inteligent
odpowiada  Marcin
1 miesiąc temu

Chcieliście PO to macie.

20
0
Napisz co o tym sądziszx