Co dalej z PKP Cargo Tabor w Ostrowie Wlkp.? Aktualizacja

Udostępnij
Tweet

Dziś na terenie zakładu PKP Cargo Tabor w Ostrowie Wielkopolskim spotkano się z dziennikarzami oraz posłanką Barbarą Oliwiecką (z Kalisza), która jest przewodniczącą komisji ds. transportu kolejowego.

Na 180 pracowników 31 przejdzie do końca roku na emeryturę. Nie przedłużono umów z pracownikami, którzy nie byli zatrudnieni na stałe. Pozostała załoga pracuje w wymiarze pracy pomniejszonym o 30% za minimalną. Z prostych obliczeń wynika, że na miesiąc potrzeba około 500-60

Posłanka Barbara Oliwiecka poinformowała, że kłopoty spółki matki PKP Cargo rozpoczęły się gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości nakazał wozić kolumbijski węgiel. W wyniku tej decyzji PKP Cargo nie była w stanie realizować dotychczasowych zleceń i musiała płacić kary. Kontrahenci znajdowali innych przewoźników, co wpędzało PKP Cargo w kłopoty finansowe.

Ponadto zdaniem Oliwieckiej są oceny, że w spółkach PKP Cargo/Tabor jest siedmiokrotny przerost zatrudnienia, co powoduje, że te podmioty mogą nie być konkurencyjne w przetargach wobec prywatnych przewoźników.

Dodatkowo za czasów PiS zabroniono obsługi prywatnych zleceń i miano tylko realizować zamówienia w ramach spółek PKP.

W tej chwili w sądzie jest wniosek o postępowanie sanacyjne co ma umożliwić startowanie w przetargach i ochronę majątku przed wierzycielami.

Ostrowski zakład do tej pory był bardzo wyspecjalizowany i rentowny. Niestety w kasie ma brakować pieniędzy na zapłacenie za media takie jak ciepła woda. Co ciekawe rachunki nie były opłacane od około 3 lat i wygenerowany około 300 tysięcy zadłużenia w miejskiej spółce. To pokazuje, że problem finansowy nie zrodził się wczoraj czy pół roku temu.

Wspólne pismo organizacji związkowych oraz zarządu PKP Cargo skierowane do Kancelaria Premiera Donald Tusk publikujemy w całości.

W imieniu działających w PKP CARGO S.A. Organizacji Związkowych oraz Zarządu PKP CARGO S.A., dbając o interes spółki i jej pracowników, wnosimy o pilne doprowadzenie do wypłaty rekompensaty z tytułu kosztów poniesionych w wyniku wykonania przez PKP CARGO S.A. transportu węgla w ilości 4,5 mln ton i rozwiezienia go do rozmieszczonych na terenie całego kraju lokalizacji w terminie do 31 grudnia 2022 r., w związku z decyzjami Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 r. i 6 października 2022 r. tzw. „Decyzja Węglowa”.

Prawidłowe i terminowe wykonanie powyżej wskazanych transportów spowodowało konieczność zaangażowania znacznych środków po stronie PKP CARGO S.A. oraz rezygnacji z realizacji części istniejących wówczas umów, co doprowadziło do wyrządzenia szkody majątkowej, utraty istotnych przychodów i spodziewanych korzyści.

W dniu 25 lipca 2022 r. została wydana przez Prezesa Rady Ministrów decyzja nr BPRM.5020.19.2.2022(1), zgodnie z którą PKP CARGO S.A. została zobowiązana do transportu węgla zakupionego przez PGE Paliwa S.A. oraz Węglokoks S.A. (dalej jako: „Decyzja Węglowa 1”) w wykonaniu decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2022 r. (nr BPRM.5020.19.1.2022(1)), polecającej PGE Paliwa S.A. i Węglokoks S.A. zakup węgla energetycznego oraz sprowadzenie go do Polski, na warunkach szczegółowo określonych w decyzji. Zgodnie z Decyzją Węglową 1, podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie finansowania oraz zawarcie, jako reprezentant Skarbu Państwa, umowy z PKP CARGO S.A. był minister właściwy do spraw aktywów państwowych, a termin wykonania ww. decyzji wskazano na dzień 31 grudnia 2022 r. Decyzja Węglowa 1 wprost wskazała, że PKP CARGO S.A. miała potraktować transport węgla w sposób priorytetowy.

Od dnia 26 lipca 2022 r. PKP CARGO S.A. wnioskowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych o doprecyzowanie w treści Decyzji Węglowej 1 kilku fundamentalnych elementów związanych z wykonaniem wydanego polecenia. Spółka zwracała się m.in. o wskazanie źródła finansowania Decyzji Węglowej 1 oraz pokrycie przez Skarb Państwa wszelkich szkód, jakie poniosła PKP CARGO S.A. na skutek realizacji Decyzji Węglowej 1.

Ostatnią decyzją wydaną w przedmiotowej sprawie była decyzja Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 r., nr BPRM/5020.19.2.2022 (zwaną dalej: „Decyzja Węglowa 2”). Zgodnie z jej treścią zmieniono decyzję z dnia 25 lipca 2022 r. w taki sposób, że: (i) umożliwiono PKP CARGO S.A. korzystanie z usług innych przewoźników w celu realizacji Decyzji Węglowej 1; (ii) wydłużono termin na realizację polecenia (tj. transportu węgla zakupionego przez PGE Paliwa S.A. oraz Węglokoks S.A.) do dnia 30 czerwca 2023 r.; oraz (iii) wskazano, że środki na sfinansowanie polecenia będą pochodziły z budżetu państwa, na podstawie umów zawartych przez Skarb Państwa — Ministra Aktywów Państwowych (MAP).

Wydanie Decyzji Węglowej 2 z dnia 6 października 2022 r. poprzedzone było korespondencją prowadzoną pomiędzy PKP CARGO S.A. a MAP. W piśmie z dnia 19 sierpnia 2022 r. PKP CARGO S.A. podnosiła przede wszystkim, że w celu wykonania polecenia Prezesa Rady Ministrów spółka:

poniesie nie tylko ogromne koszty bezpośrednio związane z transportem, ale również:
będzie zmuszona do zrezygnowania z już zakontraktowanych zleceń na transport różnych dóbr oraz;
będzie zdeterminowana do pilnego przemodelowania swojej dotychczasowej działalności.
Ilość węgla, która byłaby przedmiotem transportu, znacznie bowiem przekraczała standardowe zlecenia otrzymywane przez PKP CARGO S.A., a także nie była przewidziana w Planie Działalności Gospodarczej Spółki na rok 2022.

W okresie od sierpnia 2022 r. do listopada 2022 r. przedstawiciele PKP CARGO S.A. oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych prowadzili intensywne prace mające na celu wypracowanie warunków umowy, do zawarcia której zobowiązywała Decyzja Węglowa 2. Niestety, w kolejnych miesiącach Ministerstwo Aktywów Państwowych zawiesiło prace nad umową, a także, mimo monitów ze strony PKP CARGO S.A., nie podjęło żadnych działań w tym zakresie. Sytuacja taka trwa do dnia dzisiejszego.

W związku z powyższym oraz z wyjątkowo trudną sytuacją finansową PKP CARGO S.A. i trwającym procesem restrukturyzacji, organizacje związkowe działające w PKP CARGO S.A. oraz Zarząd PKP CARGO S.A. niniejszym wspólnie sygnowanym pismem do Pana Premiera, kierując się najwyższą troską o spółkę i jej ogromny kapitał ludzki, wnoszą o podjęcie wszelkich prawnie i organizacyjnie możliwych działań, które będą skutkowały wypłatą należnej spółce rekompensaty. Jej otrzymanie pozwoli także na bezpieczne dokończenie niezbędnej obecnie restrukturyzacji naszej spółki oraz ochroni znaczną liczbę miejsc pracy w PKP CARGO S.A. oraz spółkach zależnych.

Jednocześnie informujemy, że szczegóły dotyczące poniesionych przez spółkę kosztów i strat Zarząd PKP CARGO S.A. przekaże w najbliższych dniach w osobnym piśmie skierowanym bezpośrednio do Ministra Aktywów Państwowych.

Pod wspólnym wystąpieniom podpisali się:

CZYTAJ  Żużlowa Ostrovia zakończyła sezon

Marcin Wojewódka, p.o. prezesa zarządu PKP Cargo
Paweł Miłek, p.o. członek zarządu ds. handlowych
oraz przedstawiciele:

NSZZ „Solidarność” Sekcja Zawodowa Grupy PKP Cargo
Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce
Federacji ZZK
NSZZ „Solidarność 80”
Związku Zawodowego Administracji PKP
Związku Zawodowego Pracowników Warsztatowych
MZZ Rewidentów taboru
Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP
Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych
Związku Zawodowego Dyspozytorów PKP
Międzyzakładowej Komisji Związku Zawodowego „Kontra”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
117 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kayo
1 miesiąc temu

Uśmiechać się. No dalej. Wybraliście agenta niemieckiego

Co
odpowiada  Kayo
1 miesiąc temu

Naucz się czytać ze zrozumieniem. A jeśli ktoś jest agentem to co robiło ABW pod rządami d…j zmiany

Normalny
1 miesiąc temu

Wystarczyło pół roku nieudolnych rządów i pinindzy ni ma i nie będzie. Szykują już pod młotek. Niemcy opanują transport.

oo
odpowiada  Normalny
1 miesiąc temu

Cymbale ,myślisz że spółka ma kłopoty, bo rudy jest u władzy? Wpisz sobie w googla „akcje pkp cargo” i rozszerz na max datę ,zobaczysz co działo się od 2016 roku!!

Xyz
odpowiada  Normalny
1 miesiąc temu

A teraz do budy pisowski, opłacany trollu.

Ira
1 miesiąc temu

Po co to spotkanie już jest sprzedane i tyla Polaka mają w d….

Ostrowiok
1 miesiąc temu

A gdzie jest pan Dziula

Tomasz
1 miesiąc temu

Wstyd dla rządu, zarówno tego poprzedniego jak i obecnego który również nic nie robi aby ratować państwową spółkę. Wpuściliście Deutsche Bahn, który przejął większość transportu kolejowego i logistycznego w Polsce. Ludzie tracą pracę po 30-40 latach!

donald benzyna PO 5
1 miesiąc temu

Jest Tusk , jest kryzys , „piniędzy nie ma i nie będzie”

Siergiej
1 miesiąc temu

Niech to zaorają w cholerę a tych biurowych wyj…ać na linię montażową do mahle.

olin
odpowiada  Siergiej
1 miesiąc temu

co ty chcesz od mahle ciepło czysto tylko trzeba coś technicznie sie znać

Przejęty
1 miesiąc temu

Gadanie na PiS, ok wciągnęli w kłopoty spółkę ale teraz czas na działanie , pomysły. Swoją drogą przed wyborami Pan Paduch i jego ekipa mówili że są pomysły na rozwój miasta, uruchomienie terenów pod inwestycje. Pytam więc bo rządzą w mieście, gdzie te pomysły?

oo
odpowiada  Przejęty
1 miesiąc temu

Nie da się w pół roku naprawić ,co niszczyło się osiem lat. Niestety kontrahenci poszli do konkurencji ,bo matousz tak kazał, by wozić węgiel kolumbijski ,którego nikt nie chciał kupować(dziś jest mieszany 50/50 z Polskim, żeby tylko się go pozbyć). Gdzieś wyżej jest komentarz „teraz niemiecka kolej będzie wozić Polskie towary, ano będzie, a mogło być odwrotnie, gdyby tylko spółka była dobrze zarządzana ,bo konkurencyjna jest.

Ostrowianka
1 miesiąc temu

Posłanki mają za co żyć a co z ludźmi nic tylko ruina,😱🥲

rumek
odpowiada  Ostrowianka
1 miesiąc temu

a tam rodzina tow pacholczyka nie dostała sie czasem wg znajomosci?

Staruch
odpowiada  rumek
1 miesiąc temu

Taka prawda

Arek
1 miesiąc temu

Kur… znów zwalanie na poprzedników… jprd nie ważne kto rządzi zawsze to samo.

1 2 3 6
117
0
Napisz co o tym sądziszx