Po tym miejscu młodzież bez problemu dostanie pracę

Udostępnij
Tweet

Nowoczesne Centrum Innowacji Technologicznych powstanie w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. To kluczowa inwestycja oświatowa na najbliższe lata, na którą Powiat Ostrowski pozyskał ponad 80 proc. wartości inwestycji, czyli kwotę ponad 16 mln zł z funduszy unijnych.

W dniu 29 maja 2024 r. podczas briefingu w ZST przedstawiono założenia nowego projektu. Miejsce i scenografia wybrana została nieprzypadkowo. Plansze z wartością całego projektu i kwotą dofinansowania odsłoniły bowiem roboty na tle… mającego już wartość muzealną, ale produkowanego przed laty w ostrowskich firmach robota. Budowa CIT pozwala bowiem na stworzenie w szkole kilku profesjonalnych pracowni wyposażanych w roboty właśnie.

-,,Od ponad pięciu lat funkcjonuje nowoczesne Centrum Kształcenia Zawodowego – wzorcowa placówka edukacyjna. Ale świat ucieka nam do przodu. Potrzebne są nowe umiejętności i… konieczność kształcenia w tym kierunku. Centrum Innowacji Technologicznych jest odpowiedzią na zmieniający się świat. W sferze oświaty jest to największa inwestycja edukacyjna powiatu. Placówka dedykowana młodym ludziom, którzy mając dostęp do najnowocześniejszych technologii będą mogli przede wszystkim zdobyć solidną wiedzę’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł. Władze powiatu czyniły starania o pozyskanie środków zewnętrznych na tak duży projekt. Szansa na pozyskanie funduszy zewnętrznych pojawiła się po powstaniu nowego rządu i odblokowaniu funduszy unijnych. Wówczas rozpoczęła się walka z czasem na przygotowanie projektu, gdyż czas na jego złożenie był wyjątkowo krótki. Program Funkcjonalno-Użytkowy określający oczekiwania powiatu związane z CIT liczy 180 stron. Ostateczną decyzję o przyznaniu środków podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego i wsparcie dla ostrowskiego CIT jest jedną z trzech największych w Wielkopolsce z tego programu. Żeby je otrzymać trzeba było mieć dobry projekt i spełnić szereg warunków.

-,,Podstawowym warunkiem pozyskania tych środków była przebudowa a nie budowa od podstaw. Udało nam się CIT wpisać rozbudowę i to nastąpi, z tyłu już istniejącego budynku. Powstanie hala przemysłowa z segmentami do nauki, a w obecnej sali gimnastycznej znajdzie miejsca kilka pracowni do robotyki, CNC, sterowników’’ – powiedział Radosław Torzyński Wicestarosta Ostrowski.

Wszystko w nowoczesnej architektonicznej formie, bez barier architektonicznych i z nowoczesnym wyposażeniem. Jak mówi Marcin Woliński z Wydziału Rozwoju, którzy przygotowywał wniosek, tylko na zakup urządzeń i wyposażenia przeznczonych będzie ponad 7 mln zł.

Zmiany są oczekiwane w ZST chociaż z nowych pracowni będą mogły korzystać także inne szkoły. Nowe pracownie wypełnią lukę i otworzą możliwości do wprowadzenia nowych specjalności.

Sławomir Szymanowski nauczyciel ZST w powstaniu CIT widzi przede wszystkim szansę na powstanie dużej hali robotów i przede wszystkim możliwość realizacji kierunku, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Potwierdza to także Dyrekcja szkoły.

-,,Obecnie mieliśmy tylko roboty prezentacyjne. To wyposażenie i miejsce nie spełniało warunków sali dydaktycznej, w której można było prowadzić zajęcia. A przecież jeśli dzieci mają się dobrze przygotować do pracy muszą mieć warunki, w których osobiście „dotkną’’ robotów, czasem je niezamierzenie zepsują po to by potem naprawić, umieć zaprojektować, sprawdzić czy działają, jeżdżą itd’’ – powiedziała Magdalena Wojtasz Dyrektor ZST w Ostrowie Wielkopolskim.

Pieniądze na CIT te w wymiarze unijnego dofinansowani i jako wkład własny budżetu Powiatu Ostrowskiego są już zagwarantowane. Inwestycja zrealizowana zostanie w formule „zaprojektuj i wybuduj’’ i powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard
15 dni temu

Bez szkoły wyższej, samodzielnej i finansowanej przez państwo Ostrów będzie grajdołem, z którego młodzież będzie uciekała…

akademia pana
odpowiada  Ryszard
15 dni temu

Taki tam jeden teraz ze starostwa juz sie dorobił na szkole wyższej

GRU
16 dni temu

Bez mądrej polityki samorządowej nastawionej na ściąganie nowych, dużych firm nawet 100 takich centr nic nie zmieni.
To tylko droga na skróty dla…polityków.
Ostrów się nie zmieni, bo ludzie wierzą w stare kadry.

Powiatowy Urząd Pracy
16 dni temu

Wow ! Po tym miejscu młodzi ludzie oczywiście, że dostaną pracę. Prawdopodobnie jednak tylko w starostwie i jednostkach podległych za maksymalnie cztery tysiące na rękę tak jak do tej pory są wynagradzani pracownicy Jaśnie Wielmożnego starosty.

Ania
16 dni temu

W jednej ze szkół pracują od starosty nawet obsługa ale dyrektorka się boi to przyjmuje no i właśnie się potwierdza pracę będziesz miał po wizycie w tym miejscu

Jacek
16 dni temu

POlska dostała przelew z UE w formie POżyczki na kwotę 16 000 000 000 zł, a będzie musiała oddać…..26 000 000 000 o! To jest matematyka na poziomie przedszkolnym!

Haiti
16 dni temu

Rajski. . torzynskii
Aż skręca jak to widzę

M..
odpowiada  Haiti
16 dni temu

Chodzą razem bo jeden umie czytać drugi pisać.

.....
16 dni temu

” Po tym miejscu młodzież bez problemu dostanie pracę ” – na kasie w supermarkecie, to na pewno !

Rocznik 2012
odpowiada  .....
16 dni temu

Nie tylko, wyobraź sobie że w wiodących firmach w Polsce również.

Ira
odpowiada  Rocznik 2012
16 dni temu

Jak masz znajomości z powyższego zdjęcia

.....
odpowiada  Rocznik 2012
16 dni temu

Wskaż, w jakich to , tylko po szkole średniej, bez znajomości perfekt np angielskiego ?

.....
odpowiada  Rocznik 2012
16 dni temu

…i ewentualnie …za najniższą …krajową !

roman
odpowiada  Rocznik 2012
15 dni temu

Roczniku 2012 ale Ty jesteś naiwny ha ha

Zosia Boska
16 dni temu

„To ja, narcyz się nazywam, jestem piękny i uroczy, popatrzcie w moje oczy, jestem przecież najpiękniejszy, a na pewno najskromniejszy” – brzmią słowa przeboju grupy Łzy. Wiele w tym prawdy. Czy jednak  starosta jest narcyzem? Raczej tak, bo jego zachowana  są jakże charakterystyczne dla tego określenia. Niestety osoby narcystyczne nie mają empatii, nie zwracają uwagi na potrzeby innych osób. Skupiają się wyłącznie na sobie oraz na własnych potrzebach. Potocznie mówi się, że narcyz jest „zakochany w samym sobie”. I tyle na ten temat.

Ktoś Nikoś
17 dni temu

Nie na darmo Pan starosta dostał tak olbrzymie poparcie. Gratulacje.

16
0
Napisz co o tym sądziszx