Sprzedając buty stracił grubą kasę. Inna dostała ciekawego maila

Oszuści działający w Internecie stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Działają jako nieuczciwi sprzedawcy, którzy po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt nagle znikają, nie wywiązując się z transakcji. Apelujemy o ostrożności! Nie klikajmy w podesłane linki i nie podawajmy swoich danych oraz kodów aktywacyjnych.

13 maja br. roku do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zgłosił się mężczyzna, który wystawił na sprzedaż buty, na jednym z popularnych portali o charakterze „kupno-sprzedaż”. Do 43-latka odezwał się potencjalny kupiec, który przesłał link, rzekomo służący do zrealizowania płatności i dostawy za zakupiony przedmiot. Mężczyzna po wejściu w przesłany link, wpisał dane swojej karty płatniczej i z konta zniknęło ponad 17 000 zł.

Drugą osoba, która zgłosiła się w dniu wczorajszym do tutejszej jednostki Policji była kobieta, która otrzymała wiadomość e-mail od nadawcy „POLICJA EUROPOL”. W treści korespondencji zawarte było, że kobieta dopuściła się przestępstwa dokonania nieprzyzwoitych czynów za pośrednictwem komputera. Na końcu wiadomości widniała informacja, że nadawca prosi o przesłanie odpowiedzi na podany adres. W tym przypadku kobieta nie dała się oszukać i o całej sytuacji poinformowała Policję.

Pamiętaj, gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

– Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
– Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem.
– Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

– Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

– Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

CZYTAJ  Nowe informacje nt. zdrowia Maksia
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andre
8 dni temu

Głupich nie sieją….

Rafał
9 dni temu

wierzyć mi się nie chce że tak młoda osoba dała się tak wkęcić,nie lepiej było te buty wystawić na allegro?bo napewno dużo bezpieczniej niż na OLX bo zapewne o tą platformę chodzi.

Ksiądz
9 dni temu

Wiara ale jest naiwna. Są bardzo cwani ale reszta to naiwniaki. 17tys jak taki gxxpek to zarobił.

We
9 dni temu

17tys przeciętny robol.ma a taką niby bida była za PiSu.

Zosia
odpowiada  We
9 dni temu

Ale bzdury

Karol3414
9 dni temu

I naprawdę nie wzbudziło podejrzeń to, że ktoś chce od niego kod CVV karty?

Jgbn
9 dni temu

„Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.”

Wszystko jasne – WSCHÓD

gość n
odpowiada  Jgbn
9 dni temu

wschód afryki

sympatyczny romek
odpowiada  Jgbn
9 dni temu

Romowie?

evetr
odpowiada  sympatyczny romek
9 dni temu

Romowie to bardzo solidna, uczciwa i pracowita nacja

Donald Kieł
9 dni temu

Tu oddał 17 koła lekką ręką a mi płakał o grosze z IIgo filaru

11
0
Napisz co o tym sądziszx