O co chodzi z tą kogeneracją?

Do końca czerwca OZC ogłosi przetarg na budowę 4 silników kogeneracyjnych wraz
z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku – a to oznacza tańsze ciepło i prąd dla mieszkańców Ostrowa.

W grudniu 2023 roku Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wygrał aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, co oznacza, że w ciągu 15 lat budżet spółki zasili ponad 550 milionów złotych. Będą to dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej.

Prace związane z dużą i ważną inwestycją Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, jaką jest wykonanie czterech silników kogeneracyjnych, przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. To bardzo ważna wiadomość, bo na tej inwestycji skorzystają przede wszystkim klienci, ale także produkcja energii będzie nie tylko tańsza, lecz również bardziej ekologiczna.

– Prace nad projektem, który otrzymał premię kogeneracyjną trwały dwa lata. Dlatego gdy tylko dostaliśmy pozytywną informację o wygranej aukcji, od razu mogliśmy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla czterech silników kogeneracyjnych – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Program Funkcjonalno-Użytkowy to pierwszy krok, bez którego inwestycja nie mogłaby ruszyć dalej. W kolejnych krokach spółka wystąpiła m.in. o wydzielenie działek pod inwestycję oraz warunki przyłączeniowe do gazu ziemnego.

Przeprowadzono też rozmowy dotyczące pozyskania finansowania dla inwestycji na rynku komercyjnym. Odbyły się też rozmowy z dostawcami silników kogeneracyjnych, żeby mogli oni zapoznać się z wymaganiami i harmonogramem prac i na tej podstawie podjąć decyzję o udziale w przetargu.

Jeszcze większego tempa prace nabrały w marcu i kwietniu, kiedy to opracowano rozwiązania technologiczne dotyczące współpracy nowych urządzeń z tymi, które już są wykorzystywane w OZC. Spółka otrzymała też decyzję dotyczącą działek przy ul. Sarnowskiego, gdzie będzie zlokalizowane dwa z czterech silników kogeneracyjnych, a także pozytywną informację dotyczącą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

CZYTAJ  Nowe informacje nt. zdrowia Maksia

Planowana inwestycja będzie zasilana gazem ziemnym, jednak zastosowana technologia pozwali na wykorzystania do spalania w przyszłości innych zielonych nośników energii takich jak bio-metan i wodór.

– Do końca pierwszej połowy roku chcemy ogłosić przetarg w formule „Zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj”, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji oraz zostaną zamówione silniki, na które czas oczekiwania będzie wynosił 40 tygodni. Z kolei do końca roku ma być gotowy projekt, pozwolenie na budowę oraz zostaną wykonane prace przygotowawcze i ziemne – wymienia kierownik ds. inwestycji mgr inż. Maciej Hałas). – Harmonogram zakłada, że w lipcu 2025 roku inwestycja zostanie oddana do użytku.

Należy podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jako jedyny w Polsce wygrał premię kogeneracyjną dla czterech jednostek. Czym w ogóle jest premia kogeneracyjna? To wsparcie, które mogą otrzymać wyłącznie jednostki wytwarzające równocześnie prąd elektryczny i energię cieplną i które generują maksymalnie 450 kg dwutlenku węgla na 1 MWh wytwarzanej energii.

– Premia kogeneracyjna ma więc wspierać i promować sposoby efektywnego i ekologicznego wytwarzania energii. Ma również przyczynić się do obniżenia emisji szkodliwych gazów w tym dwutlenku węgla do atmosfery, co jest sporym problemem w naszym kraju – prezes OZC Mariusz Bolach.

W ramach premii kogeneracyjnej OZC otrzyma rocznie ponad 36 milionów złotych dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej. Dzięki tym dopłatom spółka będzie mogła realizować kolejne inwestycje, które pozwolą zwiększyć niezależność energetyczną oraz pozwolą obniżyć ceny energii cieplnej i elektrycznej w Ostrowie Wielkopolskim, a jednocześnie obniżyć koszty jej wytwarzania po stronie Spółki.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michel
1 miesiąc temu

Jak z każdą dopłatą – jesli do czegoś trzeba dopłacać to jest to drogie nieefektywne i niepotrzebne. Gdyby produkty, inwestycje do których się dopłaca byly takie superhiper to byłby na nie popyt że nie potrzebne byłyby doplaty. A tak przy okazji jaki jest sens robienia elektrowni na gaz jesli za kilka lat mają być ogromne opłaty ets za spalanie gazu???. To ciepło i prąd z gazu będą baaardzo drogie…

Przedstaw się
odpowiada  Michel
1 miesiąc temu

10/10. Dopłaty czy unijne czy rządowe to jest ZAWSZE złodziejstwo przekręt i malwersacja. Zawsze! Taka jest natura dopłat. Dopłaty niszczą.

Heheszek
1 miesiąc temu

A od kiedy 49 złotych za ciepło?
Anit tego prezes w natłoku słów zapomniał wspomnieć.
To już chyba nie aktualna zapowiedź? Rachunki tylko aktualne z OZC.
Wiadomo, że inwestycja “ma być” ukończona w przyszłym roku w lipcu.
Wiadomo, że trzeba będzie zmienić taryfę. A że URE na procedowaniu się nie zna i spece z OZC muszą URE szkolić, to potrwa to miesiącami.
Wiadomo, że potrzeba na nowe jednostki kogeneracyjne pieniędzy z zewnątrz, bo w kasie manko na dziesiątki milionów.
Kto będzie odbiorcą energii elektrycznej też nie wiadomo, a to właśnie tu będzie dopłata z premii.
Dwutlenki, ekologia, wodory, biometany, tylko wojny w Ukrainie zabrakło i COVID. Przedwyborcze bla bla bla. Przestaje dziwić awantura z URE, jak tu tyle “konkretów”.

Ostrowianin
1 miesiąc temu

o kosztach inwestycji ani słowa. W jaki sposób te 100 mln złotych będzie spłacane. Nic za darmo

Przezorny
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

Spodziewaj się dodatkowej rubryki w rachunku.

POLexit
1 miesiąc temu

I tu wjedzie na pełnej kurtyzanie cudowny, postępowy, ekologiczny ETS2 dowalając podatek od paliw kopalnych dzięki czemu prąd i ciepło nie będą tanie, ale za to będą drogie 🙂

Grzegorz
1 miesiąc temu

Cenami za ciepło władze Miasta okrada mieszkańców bo 117 zł za giga dżula to cena najwyższą w Polsce.

Przedstaw się
odpowiada  Grzegorz
1 miesiąc temu

Walą ostrowian w tzw. dupala a oni klaszczą na żużlowaniu i popierają. Majstersztyk!

22
0
Napisz co o tym sądziszx