Beata Klimek ripostuje konkurencję polityczną w sprawie cen za ciepło

Prezydent Beata Klimek odniosła się do zarzutów konkurentów politycznych, którzy zarzucają jej związek z cenami za ciepło.

– Cena za ciepło jest naprawdę wielkim, ogromnym bólem serca i powodem nieprzespanych przeze mnie nocy. Ja chciałabym dzisiaj raz jeszcze powiedzieć mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, ostrowianom, odbiorcom ciepła systemowego, z którymi jestem bardzo blisko, z którymi jestem w dialogu, w rozmowie, w codziennych spotkaniach, którzy mnie znają, nie z telewizji albo nie tylko z telewizji i nie z gabinetu prezydenta miasta, ale z tego, że chodzimy na te same wydarzenia sportowe, chodzimy na te same koncerty, spotykamy się na ulicach Ostrowa. Rozmawiamy ze sobą o wszystkim, więc raz jeszcze chciałabym z pełnym przekonaniem zwrócić do nich, zadać im pytanie, czy naprawdę ostrowianie uważają, że ja zrobiłabym celowo im i sobie tak wielki problem spowodowany wzrostem cen za ciepło, że nie dopilnowałabym tego, gdyby to zależało od władz miasta, że te ceny byłyby niższe?

Na wysoką cenę za ciepło złożyło się kilka czynników i oczywiście my dzisiaj jesteśmy w innym czasie, w innym czasie, jesteśmy w roku 2024 i już zapomnieliśmy, może na szczęście, o tych wielkich trzech kryzysach, które przetoczyły się przez nasze miasto, przez nasz kraj, przez Europy przez Świat. I dziś wróćmy pamięcią do wielkiego kryzysu energetycznego, kiedy ceny za nośniki energii poszybowały w górę. Przypomnijmy sobie jak poszybowały ceny za prąd. Wtedy rząd uruchomił tarcze antykryzysowe, pomocowe. Ja też taką tarczę pomocową uruchomiłam, jeśli chodzi o ceny za ciepło i te wnioski są rozpatrywane.

Moi mieszkańcy mają pełne prawo czuć się zezłoszczeni, sfrustrowani, źli na to, że te rachunki są tak wysokie, ale ja jestem tak samo sfrustrowana, zezłoszczona i zła na Urząd Regulacji Energetycznej w Poznaniu, który od roku nie zatwierdza nam taryfy na ciepło, która ma i przewiduje obniżkę cen za ciepło w Ostrowie o 25 % to jest dla mnie niezrozumiałe. W tej sprawie złożyliśmy skargę na opieszałość Urzędu Regulacji Energetycznej w Poznaniu do szefa URE w Warszawie, dlatego, że URE żąda od Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego dokumentów, których nigdy przez całe lata nie żądało od ostrowskiej ciepłowni. Chcę też zapewnić mieszkańców Ostrowa raz jeszcze, że te wnioski taryfowe od lat są przygotowywane przez te same osoby. One się nagle nie zmieniły, nagle nie dostały jasnej pomroczności, albo celowo postanowiły przygotować wadliwy wniosek.

Przecież ja to kontroluję, sprawdzam. URE żąda dokumentów i chcę to powiedzieć naszym mieszkańcom, jak piszą nam wniosek o uzupełnienie, to nie jest uzupełnienie jednej kartki czy dwóch kart czy nawet dziesięciu kartek. My ostatnio w ciągu siedmiu dni musieliśmy przygotować 4 pół tysiąca stron dokumentów, których zażądało sobie URE. OZC stanął na głowie i te dokumenty przygotował i wysłał do URE i dzwonimy, czy zapoznali się z tymi dokumentami, czy coś jeszcze potrzeba i pani z rozbrajającą szczerością, przed świętami nie miałam czasu się tym zająć. Teraz przyszło wezwanie o kolejne dokumenty, naprawdę Księga Rekordów Guinnessa to jest chyba za mało, żeby określić ten czas procedowania nad ostrowską taryfą ciepła.

CZYTAJ  Nie żyje młoda kobieta. Wypadek z udziałem BMW

Ja mam prawo mieć uzasadnione wątpliwości co do obiektywizmu i takiej rzeczowej merytorycznej oceny ostrowskiego wniosku. Uważam, że jest to działanie przyciągane w czasie, że jest tam ukryte drugie dno. Ja zresztą chcę w tej sprawie zwrócić się z listem otwartym do wszystkich parlamentarzystów z naszego okręgu o pomoc. Bo łatwo dzisiaj wyjść i krzyczeć na prezydenta miasta i robić sobie z tej sytuacji wymarzoną grę polityczną. Bo tą ceną za ciepło świetnie się gra w kampanii wyborczej, świetnie jest się przyłączyć do grupy mieszkańców i podgrzewać politycznie tę sytuację i opozycja to robi i pan Jakub Paduch i jego akolici, to robią, a ja się pytam jedno, co zrobili, żeby pomóc w poznańskim URE, żeby ten wniosek był przeprocedowany, oprócz tego, że krzyczą na prezydenta Ostrowa i na pracowników OZC-u. Nic nie zrobili. Dokładnie nic nie zrobili. URE gra sobie z nami w kulki i dlatego skarga na ich działalność.

Jeszcze raz muszę to powiedzieć ostrowianom. W pierwszej kadencji ceny za usługi komunalne nie wzrosły o grosz, o grosz. Bardzo tego pilnowałam, bo zapowiedziałam prezesom spółek komunalnych: nie ma prawa żadna spółka drenować kieszeni ostrowian i te ceny nie były podnoszone. To co zależy od miasta, podatek od nieruchomości niepodnoszony.
Ceny za śmieci nie podnoszone. Z budżetu miasta dokładamy grube miliony złotych, po to, żeby mieszkańcy nie musieli ponosić wysokich kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów.
Taryfa za ciepło. Ustalenie ceny za ciepło nie należy do prezydenta miasta. Musi w tej sprawie podjąć decyzję państwowy urząd i nie robi tego od roku, a teraz przeciąga tą sytuację w sposób dla mnie absolutnie niezrozumiały.

Jeśli skarga do głównego urzędu URE w Poznaniu nie przyniesie rezultatu, jeśli parlamentarzyści, jeśli uważają, że to jest to jest kwestia naprawdę do załatwienia od ręki, no to niech wezmą i pomogą ostrowianom. Ja czekam na ich wsparcie, ja czekam na ich pomoc. Nie otrzymałam jako prezydent miasta od żadnego, oprócz pana posła Wiesława Szczepańskiego od nikogo innego nie otrzymałam oferty pomocy i wsparcia. Pan poseł Szczepański zaangażował się w kwestię jak najszybszej uruchomienia, podpisania aneksu do umowy przez Energę Operator Gdańsk, bo takiego dokumentu sobie URE zażyczyło. Nawiasem mówiąc do dzisiaj ten aneks nie został podpisany i znowu nie jest to absolutnie zależne od nas, ale gniew i złość i frustracja mieszkańców wyładowywana jest na mnie, na prezydencie miasta. Ja nie mam o to żalu do moich mieszkańców, chcę to wyraźnie powiedzieć, ja ich absolutnie w pełni rozumiem, ale chcę też powiedzieć, że to jest sprawa polityczna, wyborcza, kampanijna, rozgrywana na zimno przez moją polityczną konkurencję i wykorzystywana do tego, żeby wygrać te wybory, ale szanowni ostrowianie, to są po prostu obiecanki cacanki. Nie ma nikogo mądrego i nie ma tych recept na to, żeby ten temat rozwiązać.

CZYTAJ  Ostrów znowu zalany (ZDJĘCIA)

My tę receptę znaleźliśmy. 550 milionów złotych na inwestycje w OZC-u, które nas m. in. uniezależnią między innymi od certyfikatów CO2, które tak ochoczo poprzedni prezesi w OZC-u i poprzedni prezydenci sprzedawali za przysłowiowe grosze po to, żeby mieć pieniądze. Natomiast my musieliśmy po wyprzedaniu tych certyfikatów kupić je, bo Unia Europejska na nas to nałożyła. Tylko wtedy gdy my musieliśmy kupić, to kosztowało nas już prawie 17 milionów złotych i to są elementy, które złożyły się na tą cenę ciepła. Ja mogę powiedzieć jedno i obiecać, jedno jak tutaj stoję. Nazywam się Beata Klimek i przez lata nie oszukałam, moich mieszkańców nawet na ułamek działalności i aktywności, której jako miasto realizowaliśmy.

Skutecznie doprowadzimy do tego, żeby cenę za ciepło obniżyć, właśnie poprzez te inwestycje. To jest jedyna droga. Uniezależnić się od węgla, nie wydawać pieniędzy na certyfikaty CO2, które są coraz droższe i stworzyć dzięki temu taką bezpieczną poduszkę finansową, która pozwoli nam po prostu te ceny za ciepło utrzymać na poziomie sprzed kryzysu.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

151 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jadwi
1 miesiąc temu

Mówmy o 500 mln! które OZC otrzymał jako jedyne miasto w Polsce ! nawet najbogatsza Gmina Włoszczowa nas chwali. Ludzie cieszmy się po co ta kłótnia?

Ostrow
1 miesiąc temu

Bravo Pani Beato taka jest prawda ! głosuje za Panią

hjg
1 miesiąc temu

Czytając te komentarze wyczuwa się w 80 %% tylko jeden charakter opini pisany na zlecenie jednej osoby, konkurenta P. Klimek. Tylko dwa tematy, śmieci i ciepło z OZC. Jesli Ostrów posiada tylko dwa problemy to jest ok.

Do hjg
odpowiada  hjg
1 miesiąc temu

Nie,nie jest o.k. bo dochodzi jeszcze MZGM ze swoją opieszałością i mafijnymi ukladami,kolesiostwo (prezesi spółek i wiceprezydenci „spadochroniarze”), drogi które w mieście są zaniedbane a zimą (której prawie nie ma) odśnieżanie pozostawia wiele do życzenia,MZK – po tym jak linie kaliskie przestały obsługiwać linie Kalisz – Ostrów prezes MZK zapewniał że Ostrów jest w stanie przejąć te kursy. Oczywiście kłamał. Na razie na poczekaniu tyle,wystarczy?

Józwa Butrym
odpowiada  hjg
1 miesiąc temu

Dwa, ale za to jakie!

Ostro
1 miesiąc temu

Jak Pani B.K. chce wprowadzać w życie swoje pomysły mając w radzie miasta 6 radnych? Większość to 12 głosów, to jest kluczowe pytanie do wszystkich zwolenników takiego wyboru.3
Może ktoś na to odpowie.

Mieszkaniec wioski Smerfów
1 miesiąc temu

Przecież ta kobieta już się całkiem oderwała od rzeczywistości, wszyscy winni tylko nie ona. Ma prezesów spółek to wzywać ich na dywanik i rozliczać z działalności. A, sorki, to my, podatnicy generujemy koszty, bardzo przepraszamy – przykręcimy grzejniki, będzie mniej śmieci i obiecujemy poprawę w następnej pani kadencji…👎👊

Mieszkaniec wioski Smerfów
odpowiada  Mieszkaniec wioski Smerfów
1 miesiąc temu

Bzdury pleciesz

Do Mieszkaniec wioski Smerfów (ten niewłaściwy)
odpowiada  Mieszkaniec wioski Smerfów
1 miesiąc temu

Wymyśl sobie ksywkę a nie podpisuj się czyimś nickiem. Zaczniesz od tego, potem możesz się wypowiadać bo jak na razie nie przedstawiłeś żadnych argumentów..

Staruch
1 miesiąc temu

Mam jedno pytanie (właściwie retoryczne), dlaczego pani kłamie że wniosek o obniżkę był złożony w czerwcu ? W czerwcu był złożony o potwierdzenie obecnej taryfy a dopiero w styczniu, po protestach mieszkańców złożyliście wniosek o obniżkę ? Prawda ma zawsze więcej zwolenników niż ładnie brzmiące kłamstwo. Prawdą jest że przeciągany jest wniosek o obniżkę, kłamstwem że trwa to od czerwca. Traci Pani mój głos… na Paduch też nie zagłosuję.

Lep
odpowiada  Staruch
1 miesiąc temu

nie prawda , to ja składałem wniosek i wiem

Staruch
odpowiada  Lep
1 miesiąc temu
Jezyna
1 miesiąc temu

Auf Wiedersehen Herr Kostka……………a miał być starostą. A Anita położna szykowana jest na V-ce prezydent………………….emerytki u władzy………..śmiech na sali…………

kir
odpowiada  Jezyna
1 miesiąc temu

Emeryci to są w KO ..Andrzejek, Pawełek..haha + jeden młody co ściąga majtki i drugi co startuje na prezydenta

Jacek
odpowiada  Jezyna
1 miesiąc temu

her/towarzysz Kostka.

Ostrowianin
1 miesiąc temu

Kampania wyborcza KO tylko o smiedzie gadają na Zebcowie i podwyżkach ciepła ,a.co.robili jak był problem myślę je to zagranie polityczne i jest jeszcze jedno dno tej śmierdzącej sprawy jak PiS był u Władzi było wszystko ok a jak Tusk został premierem to nagle nie uznali taryfy ….
Pani prezydent życzę powodzenia ma.pani mój głos i mojej rodziny 🙂

Ostrowianin
1 miesiąc temu

Ma pani mój głos mieszkam w Ostrowie tyle lat dużo zostało zrobione i jest do zrobienia kazdemu może się zdążyć. Kocha pani sport jest pani z mieszkańcami w kontakcie żaden inny prezydent nie był tak blisko.ludzi i dzieci więc tym bardziej jest pani otwarta na mieszkańców. A Pan J.Paduch niech się uczy a nie był pionkiem KO

Do Ostrowianin
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

Jak kocha sport to czemu na miejscu orlika na Ulicy Królowej Jadwigi ma powstać parking pomimo protestów? Po drugiej stronie ulicy Harcerskiej jest spory teren niewykorzystany, nikt nie wyjaśnił dlaczego, oni właśnie z ludźmi się nie liczą a na meczach pojawiają się przed wyborami. Typowi kłamcy jak za PZPR. Pomożecie? Pomożemy!

HArcerka
odpowiada  Do Ostrowianin
1 miesiąc temu

Dlaczego nie chodzisz na Rade Osiedla tam o tym mówili a teraz d..zawracasz

Paszła won!
odpowiada  Do Ostrowianin
1 miesiąc temu

Gdzie kocha sport? Heheh kocha posady i koryto żeby ryja w melasie utonkać 🙂 dobrze wie ze to kibice naprawdę sport kochają i swoje kluby i łatwo ich wtedy nabrać grając na ich emocjach. Tu sumka na halę tam na żużlowanie i się łapią. Podobną taktykę stosowali przez lata pisiory. Pikniki na wsiach tu milionik na OSP tam paręnaście tysiączków na gospodynie wiejskie dopłata do telewizora dopłata do gaci itd. Co słabsi na umysle się na takie numery łapią. Później nie kojarzą dlaczego koszty życia im tak zdrożały:) wiedzą jedno – „oni dają”. Ta baba to manipulantka a nie rozsądne gospodarowanie.

Lechu
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

ulice są w tak fatalnym stanie, że rachunki na naprawy zawieszenia powinien pokrywać urząd miasta

rIN
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

Bardzo ładnie powiedziane JESTEM ZA

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Ceny to dopiero wzrosną od lipca POpaprancy

Lolek
odpowiada  Mieszkaniec
1 miesiąc temu

I tak płaci za ciebie mops!

151
0
Napisz co o tym sądziszx