Beata Klimek ripostuje konkurencję polityczną w sprawie cen za ciepło

Prezydent Beata Klimek odniosła się do zarzutów konkurentów politycznych, którzy zarzucają jej związek z cenami za ciepło.

– Cena za ciepło jest naprawdę wielkim, ogromnym bólem serca i powodem nieprzespanych przeze mnie nocy. Ja chciałabym dzisiaj raz jeszcze powiedzieć mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, ostrowianom, odbiorcom ciepła systemowego, z którymi jestem bardzo blisko, z którymi jestem w dialogu, w rozmowie, w codziennych spotkaniach, którzy mnie znają, nie z telewizji albo nie tylko z telewizji i nie z gabinetu prezydenta miasta, ale z tego, że chodzimy na te same wydarzenia sportowe, chodzimy na te same koncerty, spotykamy się na ulicach Ostrowa. Rozmawiamy ze sobą o wszystkim, więc raz jeszcze chciałabym z pełnym przekonaniem zwrócić do nich, zadać im pytanie, czy naprawdę ostrowianie uważają, że ja zrobiłabym celowo im i sobie tak wielki problem spowodowany wzrostem cen za ciepło, że nie dopilnowałabym tego, gdyby to zależało od władz miasta, że te ceny byłyby niższe?

Na wysoką cenę za ciepło złożyło się kilka czynników i oczywiście my dzisiaj jesteśmy w innym czasie, w innym czasie, jesteśmy w roku 2024 i już zapomnieliśmy, może na szczęście, o tych wielkich trzech kryzysach, które przetoczyły się przez nasze miasto, przez nasz kraj, przez Europy przez Świat. I dziś wróćmy pamięcią do wielkiego kryzysu energetycznego, kiedy ceny za nośniki energii poszybowały w górę. Przypomnijmy sobie jak poszybowały ceny za prąd. Wtedy rząd uruchomił tarcze antykryzysowe, pomocowe. Ja też taką tarczę pomocową uruchomiłam, jeśli chodzi o ceny za ciepło i te wnioski są rozpatrywane.

Moi mieszkańcy mają pełne prawo czuć się zezłoszczeni, sfrustrowani, źli na to, że te rachunki są tak wysokie, ale ja jestem tak samo sfrustrowana, zezłoszczona i zła na Urząd Regulacji Energetycznej w Poznaniu, który od roku nie zatwierdza nam taryfy na ciepło, która ma i przewiduje obniżkę cen za ciepło w Ostrowie o 25 % to jest dla mnie niezrozumiałe. W tej sprawie złożyliśmy skargę na opieszałość Urzędu Regulacji Energetycznej w Poznaniu do szefa URE w Warszawie, dlatego, że URE żąda od Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego dokumentów, których nigdy przez całe lata nie żądało od ostrowskiej ciepłowni. Chcę też zapewnić mieszkańców Ostrowa raz jeszcze, że te wnioski taryfowe od lat są przygotowywane przez te same osoby. One się nagle nie zmieniły, nagle nie dostały jasnej pomroczności, albo celowo postanowiły przygotować wadliwy wniosek.

Przecież ja to kontroluję, sprawdzam. URE żąda dokumentów i chcę to powiedzieć naszym mieszkańcom, jak piszą nam wniosek o uzupełnienie, to nie jest uzupełnienie jednej kartki czy dwóch kart czy nawet dziesięciu kartek. My ostatnio w ciągu siedmiu dni musieliśmy przygotować 4 pół tysiąca stron dokumentów, których zażądało sobie URE. OZC stanął na głowie i te dokumenty przygotował i wysłał do URE i dzwonimy, czy zapoznali się z tymi dokumentami, czy coś jeszcze potrzeba i pani z rozbrajającą szczerością, przed świętami nie miałam czasu się tym zająć. Teraz przyszło wezwanie o kolejne dokumenty, naprawdę Księga Rekordów Guinnessa to jest chyba za mało, żeby określić ten czas procedowania nad ostrowską taryfą ciepła.

CZYTAJ  Pożar szklarni

Ja mam prawo mieć uzasadnione wątpliwości co do obiektywizmu i takiej rzeczowej merytorycznej oceny ostrowskiego wniosku. Uważam, że jest to działanie przyciągane w czasie, że jest tam ukryte drugie dno. Ja zresztą chcę w tej sprawie zwrócić się z listem otwartym do wszystkich parlamentarzystów z naszego okręgu o pomoc. Bo łatwo dzisiaj wyjść i krzyczeć na prezydenta miasta i robić sobie z tej sytuacji wymarzoną grę polityczną. Bo tą ceną za ciepło świetnie się gra w kampanii wyborczej, świetnie jest się przyłączyć do grupy mieszkańców i podgrzewać politycznie tę sytuację i opozycja to robi i pan Jakub Paduch i jego akolici, to robią, a ja się pytam jedno, co zrobili, żeby pomóc w poznańskim URE, żeby ten wniosek był przeprocedowany, oprócz tego, że krzyczą na prezydenta Ostrowa i na pracowników OZC-u. Nic nie zrobili. Dokładnie nic nie zrobili. URE gra sobie z nami w kulki i dlatego skarga na ich działalność.

Jeszcze raz muszę to powiedzieć ostrowianom. W pierwszej kadencji ceny za usługi komunalne nie wzrosły o grosz, o grosz. Bardzo tego pilnowałam, bo zapowiedziałam prezesom spółek komunalnych: nie ma prawa żadna spółka drenować kieszeni ostrowian i te ceny nie były podnoszone. To co zależy od miasta, podatek od nieruchomości niepodnoszony.
Ceny za śmieci nie podnoszone. Z budżetu miasta dokładamy grube miliony złotych, po to, żeby mieszkańcy nie musieli ponosić wysokich kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów.
Taryfa za ciepło. Ustalenie ceny za ciepło nie należy do prezydenta miasta. Musi w tej sprawie podjąć decyzję państwowy urząd i nie robi tego od roku, a teraz przeciąga tą sytuację w sposób dla mnie absolutnie niezrozumiały.

Jeśli skarga do głównego urzędu URE w Poznaniu nie przyniesie rezultatu, jeśli parlamentarzyści, jeśli uważają, że to jest to jest kwestia naprawdę do załatwienia od ręki, no to niech wezmą i pomogą ostrowianom. Ja czekam na ich wsparcie, ja czekam na ich pomoc. Nie otrzymałam jako prezydent miasta od żadnego, oprócz pana posła Wiesława Szczepańskiego od nikogo innego nie otrzymałam oferty pomocy i wsparcia. Pan poseł Szczepański zaangażował się w kwestię jak najszybszej uruchomienia, podpisania aneksu do umowy przez Energę Operator Gdańsk, bo takiego dokumentu sobie URE zażyczyło. Nawiasem mówiąc do dzisiaj ten aneks nie został podpisany i znowu nie jest to absolutnie zależne od nas, ale gniew i złość i frustracja mieszkańców wyładowywana jest na mnie, na prezydencie miasta. Ja nie mam o to żalu do moich mieszkańców, chcę to wyraźnie powiedzieć, ja ich absolutnie w pełni rozumiem, ale chcę też powiedzieć, że to jest sprawa polityczna, wyborcza, kampanijna, rozgrywana na zimno przez moją polityczną konkurencję i wykorzystywana do tego, żeby wygrać te wybory, ale szanowni ostrowianie, to są po prostu obiecanki cacanki. Nie ma nikogo mądrego i nie ma tych recept na to, żeby ten temat rozwiązać.

CZYTAJ  Nie żyje młoda kobieta. Wypadek z udziałem BMW (aktualizacja)

My tę receptę znaleźliśmy. 550 milionów złotych na inwestycje w OZC-u, które nas m. in. uniezależnią między innymi od certyfikatów CO2, które tak ochoczo poprzedni prezesi w OZC-u i poprzedni prezydenci sprzedawali za przysłowiowe grosze po to, żeby mieć pieniądze. Natomiast my musieliśmy po wyprzedaniu tych certyfikatów kupić je, bo Unia Europejska na nas to nałożyła. Tylko wtedy gdy my musieliśmy kupić, to kosztowało nas już prawie 17 milionów złotych i to są elementy, które złożyły się na tą cenę ciepła. Ja mogę powiedzieć jedno i obiecać, jedno jak tutaj stoję. Nazywam się Beata Klimek i przez lata nie oszukałam, moich mieszkańców nawet na ułamek działalności i aktywności, której jako miasto realizowaliśmy.

Skutecznie doprowadzimy do tego, żeby cenę za ciepło obniżyć, właśnie poprzez te inwestycje. To jest jedyna droga. Uniezależnić się od węgla, nie wydawać pieniędzy na certyfikaty CO2, które są coraz droższe i stworzyć dzięki temu taką bezpieczną poduszkę finansową, która pozwoli nam po prostu te ceny za ciepło utrzymać na poziomie sprzed kryzysu.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

151 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tyle
1 miesiąc temu

Pierwsze co powinni zrobić to wykupić zagranicznego udziałowca, bo nie może być, że miasto dopłaca do OZC, a zagraniczny inwestor kasuje co roku dywidendy.

Haiti
odpowiada  Tyle
1 miesiąc temu

POwce i cala banda komuchow wyprzedaje Polske a barany ich wybrali ponownie do rządu…

Xd
1 miesiąc temu

czy naprawdę ostrowianie uważają, że ja zrobiłabym celowo im i sobie tak wielki problem spowodowany wzrostem cen za ciepło, że nie dopilnowałabym tego, gdyby to zależało od władz miasta, że te ceny byłyby niższe?”

No i zaprzeczenie na końcu wywiadu

My tę receptę znaleźliśmy. 550 milionów złotych na inwestycje w OZC-u,”

To teraz pytanie jak można mówić o cenie skoro nie ma się na nią wpływu?
Tuszowanie i mowienie że kasa będzie ale nie na cenę przed 19 rokiem a na kupno ETS.

ETS2 na gaz też będzie więc nie zmieni to sytuacji z placeniem uprawnień CO2 a tutaj mówimy o inwestycjach w kotły gazowe jako kongeneracja. Rozumiem jak by to było coś na zasadzie funkcjonowania oczyszczali ścieków. Która jest samo wystarczalana. Lecz to ma być gaz kupiony a nie produkowany.

Po za tym czas na dostanie pieniędzy na obniżkę cen ciepła tak będzie najprędzej za 2 lata. Jak to Pani powiedziała że Ostrów jest dla dzieci i seniorów. Oni mają wsparcie od rządu na życie. Osoby w wieku produkcyjnym same muszą zarobić w firmach w Ostrowie. Mało tego płacą za ciepło jak w większych miastach co jest chore. Gdzie był prezydent przed 19 rokiem aby kupić taniej węgiel i nie podnosić cen w kryzysie? Prezydent miasta to taki szef firmy który musi patrzeć do przodu. Tutaj brakło działania władz miasta przez kilkanaście lat temu w tej materii.

Roman
odpowiada  Xd
1 miesiąc temu

Pisanie jest trudne.
Czy warto się męczyć.

Wiola
1 miesiąc temu

czyt te komentarze ogladam wywiady i zapowiedzi co zrobią kandydaci i nie wierzę co czytam i co słyszę
będzie tanie ciepło , niższe rachunki więcej pieniędzy na seniorów kulturę i sport
wiecej zieleni w mieście lepsze koncerty ,słyszałem to na jesień jak startowały wybory do sejmu , jedna decyzja jeden podpis i paliwko po 5 ,dobrowolny ZUS , kwota wolna 60 tys a co jest podwyżką VAT-u paliwo po prawie 7 zero spełnionej obietnicy a przepraszam jedna jest szumnie zapowiadana tabletka dzień po i usunięcie patriotycznych lektur , żal mi tych co się łapią na te obiecanki ale cóż to my wybieramy co chcemy i tak już od lat 90 przy władzy są 2 partie na zmianę tylko szyldy zmieniają

vcr
odpowiada  Wiola
1 miesiąc temu

i bardzo ważna decyzja, nagła i konieczna, propagandowa i bezkosztowa – zakaz zadań domowych

Mami
1 miesiąc temu

Widać że boli to panią Klimek… dali du… I teraz dobrze wie o tym. Niech wytłumaczy po ci tyle kredytów brała i robiła rzeczy zbędne i.niech powie jakie było zadłużenie 7lat temu a jakie jest dzis

Roman
odpowiada  Mami
1 miesiąc temu

Takie porównanie nie ma sensu.
Ekonomia się kłania.

wlkp
1 miesiąc temu

Pani Klimek zamiast obsadzać zielskiem kolejne części miasta mogła wesprzeć finansowo ciepłownię aby rachunki były niższe.Mogła zrobić choćby to a nie zrobiła nic.

Alfa
odpowiada  wlkp
1 miesiąc temu

Ci co mają ogrzewanie gazowe też płacę dużo za rachunki i nie marudzą. Wy korzystający z OZC opamietajcie się ,jestescie żałosni

Miłosz
1 miesiąc temu

Chyba te rachunki z OZC Panią Klimek pogrążą no ale co tu się dziwić ludzie płacili po 600 zł i mieli ciepło a potem nagle 1300-1500 i ledwo 20 stopni w mieszkaniu bo o domu to już nie wspomnę.Mam nadzieję że ludzie pójdą po rozum do głowy i pokażą Pani figę z makiem za to okradanie ich z oszczędności żeby długi miasta spłacać 😏ich kosztem.

Ostrowianin
odpowiada  Miłosz
1 miesiąc temu

Zobaczymy kto wygra mam nadzieję że nie Pan Paduch bo będzie gorzej a Pan wspomi moje komentarz i będziecie płakać

Miłosz
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

W moim przypadku gorzej być już nie może ,no sorry ale podwyżka o 140%w OZC i wzrost rachunku ze 600 zł na 1400 to grube przegięcie i to przy grzaniu oszczędnym na max 20 stopni😏znajomy za ogrzanie domu 170 metrów gazem płacił po 600 zł to o czym tu rozmawiać,tą kobieta już pokazała co potrafi i kolejna kadencja tej Pani zrujnuje Ostrów i zobaczymy kto czyje słowa i będzie płakać.

MArian
odpowiada  Miłosz
1 miesiąc temu

Gaz nie jest objęty jeszcze opłatą emisyjna dlatego tak mało płacił. Weszło ets2 i będzie bulił w ciągu paru lat.

Darek
odpowiada  MArian
1 miesiąc temu

To niech by bulił nawet sto procent więcej za ten gaz to i tak korzystniej na tym wyjdzie przy ogrzewaniu 170 metrów niż ten co płaci za ogrzanie mieszkania 70 metrów 1400 zł

Ja
1 miesiąc temu

Mnie interesuje, Dlaczego chce się znowu wpompować 550 milionów w ten trup jeśli jesteśmy jako miasto właścicielami w 51%?

Realista
1 miesiąc temu

Nawet darmowy striptiz Żelanowskiego Ostrowa nie ogrzeje, a wtedy Paduch zmarnieje.

Mieszkaniec wioski Smerfów
1 miesiąc temu

I guzik prawda. MZGM już nawet nie remontuje mieszkań tylko przerzuca to na lokatorów,o OZC nawet nie ma się co wypowiadać,prezesi spółek miejskich zarabiają coraz więcej nic nie robiąc. Były wycieczki do Konina i co zrobiono w sprawie spalarni? Nic!!! MZO żeby się utrzymać zwozi śmieci z całej południowej Wielkopolski i na Zębcowie będzie dalej smród, tego pani zapomniała powiedzieć? I nie jestem wcale za Paduchem tylko przeciwko pani nonszalancji, przez te 9 lat tak już się pani rozzuchwaliła że już się nie kontroluje. Czas odejść!!!

Niki
1 miesiąc temu

Tylko Pani Beata Klimek Nie Platforma obiecanki cacanki 100 dni sto konkretów i jest Wielki h.. ja jak bym był Premierem paliwo było by po 5.19 jest Premierem i pytanie kiedy paliwo po 5.19 ale ja nie jestem Prezesem ORLENu dlatego głupi tylko zagłosuję na PO

Ostrowianin
odpowiada  Niki
1 miesiąc temu

Zgadza się Pan Paduch to będzie jak z Tuskiem 100konkretown na 100dni i nic miało być tanie paliwo i nie ma nic pieniądze do Polski miało płynąć i nic nie ma .Obiecanki cacanki więc na co komu basen na piaskach który będzie czynny prze okres wakacji więc inwestycja bez sensu

Xxx
odpowiada  Niki
1 miesiąc temu

Pytanie ile wtedy było marży a iile jest teraz

151
0
Napisz co o tym sądziszx