Upamiętniono Żołnierzy Wyklętych – wyjątkowe miejsce k. Ostrowa

Udostępnij
Tweet

Kilka dni temu w Odolanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika bitwy pod Odolanowem oraz murala Jana Kempińskiego „Błyska”, będącego jednym z Żołnierzy Wyklętych.

Na pomysł upamiętnienia patriotów wpadli Bogusław Cebulski – prezes Stowarzyszenia Trzeźwości Centrum Integracji Społecznej oraz Stowarzyszenia „Dolina Baryczy” oraz ostrowianin Mariusz Bolach, na co dzień prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Miejsce pamięci zlokalizowano przy skrzyżowaniu ulic Raszkowskiej i Chwaliszewskiej w Odolanowie. To właśnie w tym miejscu miała miejsce bitwa żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” z oddziałami komunistycznymi. Na pobliskim cmentarzu pochowano 8 nieznanych żołnierzy z oddziału „Błyska”.

Uroczystość rozpoczęła się  od Hymnu Polski. Następnie race odpaliła grupa z Ostrowa Wlkp. Historię oddziału przypomniał historyk Tomasz Ławniczak. Całość zakończył apel poległych.

Jan Kempiński „Błysk” urodził się 4 lutego 1921 r. w Jaskółkach w powiecie ostrowskim. Walkę z niemieckim okupantem rozpoczął w młodym wieku jako członek Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Po rozbicie oddziału Narodowych Sił Zbrojnych wrócił do wielkopolski i został oficerem Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta”. Działał na terenie kilku powiatów m.in. powiatu krotoszyńskiego, rozbijając posterunki Milicji Obywatelskiej w Sulmierzycach, czy Koźminie. Jego oddział został okrążony pod Odolanowem, który wcześniej zajęli ludzie „Błyska”. W walce poległo 24 partyzantów (pochowek 8 z nich odbył się dopiero w 2021 r.), a Kempińskiemu udało się wydostać. Został jednak rozpoznany pod koniec 1945 r. w Poznaniu, aresztowany i skazany na karę śmierci, którą wykonano 21 czerwca 1946 r., gdy miał ledwie 25 lat. Był odznaczony Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  100-lecie OSP z gminy Raszków (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
uiuiu
4 miesięcy temu

mam mieszaane uczucia co do teego BŁYSKA . 25 lat i z kim chciała waalczyc ? . Polska, ludzie w 1945 roku chcieli chlepa, pokoju, pracy a nie III wojny. sam BLYSK to gówniarz co skrzyknął 20 letnich kmotków z dworów , broni nie brakowało i rabował, zabijał pod chasłami niepodlgłości w tym czasie podejmując walkę z t.z wiatrakmi. A lokalni panowie, juz bez majątków, awansowwali gówniarza, odznacali. Wiec i jego walka, ucieczka z pod Odolanowa itp ., moze miec inne tło. ?

Andre
4 miesięcy temu

Kuxxa ile można o tych wyklętych…

Krystian Korpus
4 miesięcy temu

Zbrodniarzy wojennych nie powinno się upamiętniać. Jak nie znacie historii to przeczytajcie se jakąś książke

R.W
4 miesięcy temu

Odolanów potrzebuje na już obwodnicy miasta a nie kolejnych pomników bo cały tranzyt jedzie przez centrum miasta

Bzdury o obwodnicy
odpowiada  R.W
4 miesięcy temu

Chłopie, burmistrz który to przeprowadzi będzie musiał zrobić to na siłę poprzez specustawę. Już widzę zadowolonych mieszkańców Tarchał hahaha. To będzie jego szybki koniec.

R.W
odpowiada  Bzdury o obwodnicy
4 miesięcy temu

Jak się mieszka na zadupiu w Odolanowie to takie bzdury się pisze bo na zadupiu żadnego ruchu nie ma tylko psy szczekają

Radek
odpowiada  Bzdury o obwodnicy
4 miesięcy temu

A co mają Tarchaly do tego jedyna możliwość obwodnicy to piczatek między Tarchalami a Odolanowem wylot na Baidaszkach na łączeniu dróg Świeca Bonikow Raczyce ronda

Kurka wodna
4 miesięcy temu

No proszę jeszcze za publiczną kasę ta rudere stodoły komuś wyremontowali aby była dobrym tłem dla kamienia

Miejscowy
4 miesięcy temu

Kolejne bzdury w Odolanowie a setki ciężarówek i tysiące aut osobowych w ciągu doby rozjezdaja miasto i nic w tym kierunku miejscowi włodarze nie robią gdzie troska o mieszkańców miasta i czyste powietrze dla nich tylko pokzowki i jeszcze Malongowa tu potrzebna. Ludzue zaczynają mieć dość sytuacja dojrzewa do buntu.

Miejscowy
odpowiada  Miejscowy
4 miesięcy temu

Ktoś ma tu ten sam nick,nie odnoszę się do tego .mój o żołnierzach jest

Magda
odpowiada  Miejscowy
4 miesięcy temu

Człowieku ponad pare tyśi ludzi co mieszkaja w Odolanowie to miejscowi więc w czym problem

miejscowy*
odpowiada  Magda
4 miesięcy temu

każdy używa tu nicu i jest ropoznawalny-potem się nasłuch w innym artykule że w innym pier..głupoty..poniała ? XD

Inkwizytor
4 miesięcy temu

Gdyby dziś wszedł tu rasPUtin to też by się znalazło dużo którzy by temu mordercy służyło a tamci służalcy co wyprawiali przebierali się w mundury partyzantów i na ich konto grabili gwałcili mordowali tak robiło NKWD z Ub Dlatego gdyby wszyscy tak chętnie służyli komunie to byłaby tu druga Białoruś Korea Północna i inne zniewolone narody Cześć i chwała bohaterom Oni pierwsi by stanęli do wojny a te POkraki zwiały by a później wrócili żeby PObierać kombatanckie przywileje tzw dawniejszy zbowid CO Komuchy zrobiły z bohaterem Witoldem Pileckim nic mu nie udowodniono skazano go za to że walczył za WOLNĄ POLSKĘ

abc
odpowiada  Inkwizytor
4 miesięcy temu

W jaki to sposób Białoruś jest zniewolona? Bo na granicy z Polską jest jakiś mur, płot czy inna strzeżona miedza i biedni obywatele tego kraju nie mają gdzie uciekać? A może chodzi o to, że polski podatnik płaci na „białoruskie” mendia pod nazwą Biełsat? Fakt, u nich dno i dwa metry mułu, zdrowa żywność i benzyna za pół darmo, a my to tacy światowi, że nic tylko nas w Davos jak małpy w klatkach pokazywać. Tam to idealnie pasujemy jako żywy przykład na to, że frajera można doić ile się da a on sam jeszcze skieruje swoją agresję na Rosję, która ma nas totalnie w dupie a na wojnie więcej zarobi niż straci. Tobie już pewnie to niewiele pomoże, ale uchroń chociażby swoje dzieci i dla ich dobra odetnij sobie kablówkę już dziś. Efekty przyjdą same dużo szybciej niż się spodziewasz.

Andre
odpowiada  Inkwizytor
4 miesięcy temu

Widzę,że jakiś problem z pisaniem…A może powyborcza trauma… wciąż jeszcze…..

34
0
Napisz co o tym sądziszx