Upamiętniono Żołnierzy Wyklętych – wyjątkowe miejsce k. Ostrowa

Udostępnij
Tweet

Kilka dni temu w Odolanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika bitwy pod Odolanowem oraz murala Jana Kempińskiego „Błyska”, będącego jednym z Żołnierzy Wyklętych.

Na pomysł upamiętnienia patriotów wpadli Bogusław Cebulski – prezes Stowarzyszenia Trzeźwości Centrum Integracji Społecznej oraz Stowarzyszenia „Dolina Baryczy” oraz ostrowianin Mariusz Bolach, na co dzień prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Miejsce pamięci zlokalizowano przy skrzyżowaniu ulic Raszkowskiej i Chwaliszewskiej w Odolanowie. To właśnie w tym miejscu miała miejsce bitwa żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” z oddziałami komunistycznymi. Na pobliskim cmentarzu pochowano 8 nieznanych żołnierzy z oddziału „Błyska”.

Uroczystość rozpoczęła się  od Hymnu Polski. Następnie race odpaliła grupa z Ostrowa Wlkp. Historię oddziału przypomniał historyk Tomasz Ławniczak. Całość zakończył apel poległych.

Jan Kempiński „Błysk” urodził się 4 lutego 1921 r. w Jaskółkach w powiecie ostrowskim. Walkę z niemieckim okupantem rozpoczął w młodym wieku jako członek Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Po rozbicie oddziału Narodowych Sił Zbrojnych wrócił do wielkopolski i został oficerem Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta”. Działał na terenie kilku powiatów m.in. powiatu krotoszyńskiego, rozbijając posterunki Milicji Obywatelskiej w Sulmierzycach, czy Koźminie. Jego oddział został okrążony pod Odolanowem, który wcześniej zajęli ludzie „Błyska”. W walce poległo 24 partyzantów (pochowek 8 z nich odbył się dopiero w 2021 r.), a Kempińskiemu udało się wydostać. Został jednak rozpoznany pod koniec 1945 r. w Poznaniu, aresztowany i skazany na karę śmierci, którą wykonano 21 czerwca 1946 r., gdy miał ledwie 25 lat. Był odznaczony Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Odebrali miejskie becikowe (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o

34 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szklorz
3 miesięcy temu

Marcin Sz. zlikwiduje wszystkie odolanowskie pomniki. Nie dla pomników, dziś przychodzi czas trawników.

Andrzej
odpowiada  Szklorz
3 miesięcy temu

Słusznie.

Miejscowy
3 miesięcy temu

Rozbijał jednostki milicji..czytaj inaczej- obywateli polskich i żołnierzy polskich w nowej rzeczywistości..inaczej bandyta który podczas wojny był partyzantem a po niej wydawało mu się że zwycięży z układami i mocarstwami..w imię tego pacyfikowali wioski,mordowali dzieci nawet,w imię tego że w Polsce było już LWP ,ten sam żołnierz który nacierał na Berlin w 1945

Andrzej
odpowiada  Miejscowy
3 miesięcy temu

Ktoś kiedyś powiedział, że historia jest taka, jak ja ktos napiszę, a ile w niej jest prawdy?

Do Miejscowy
odpowiada  Miejscowy
3 miesięcy temu

I dlatego w Polsce nie mamy drugiej Białorusi czy Korei północnej bo ktoś miał odwagę. Później na ulice też pierwsi Polacy wychodzili od 1956 roku. No ty byś raczej siedział w domu bo stary w PZPR. Najpierw trochę sobie doczytaj a potem się wypowiadaj bo się gościu ośmieszasz…

miejscowy*
odpowiada  Do Miejscowy
3 miesięcy temu

odwaga to bić wroga a nie swoich w tym ludność cywilną nawet żołnierz LWP miał KGB na plecach i był jak w niewoli ,głupotą jest atakować system który po wojnie miał cały arsenał broni i miliony ludzi wyszkolonych po przejściu szlaku bojowego..Tylko w tych głowach przejecie lasu na tydzień to już było zwycięstwo w umysłach-skrawek Polski z której potem przyjechał i spacyfikował oddział pod ruskim gajowym..By robić przemiany trzeba się przygotować.Narzekacie na Jaruzelskiego a według mnie to On po przez przemyślany plan i to że w stanie wojennym miał kraj po własną kontrolą pozwolił by ten domek z kart zaczął się sypać ..Ruski miał własne problemy i tak mamy Gorbaczowa który był za zachodnim stylem życia ,upadek DDR a nie jednego co stawiał sobie pomniki i chował pedofilię że Polska jest wolna-ten pan na Watykanie nie miał żadnej siły przebicia bo za zlotami wiernych..I zacznij czytać trochę wiecej bo ja w tematach trochę jestem ,tak jak wycieczki na Dominikane naszych kacyków gdzie kupuje się dzieci na noc..A tematem zajmowałem się wojny i jej ciekawostkami od dawna i każdy tu już napisał kim byli ci wyklęci a dziś bohaterzy zabijający chłopów ,kobiety i dzieci bo mieli przyznane ziemie jak Kargul z Pawlakiem,zostali tak samo potraktowani jak Polacy przez UPA!!!
I jeszcze jedno -Dziadek był w Ułanach i to jest dla mnie bohater a nie rząd który uciekł w pierwsze dni wojny i tak samo zrobi ten Rząd gdy coś będzie a teraz macha szabelkami

Ostatnio edytowany 3 miesięcy temu by miejscowy*
Osw
3 miesięcy temu

To zwykli bandyci

smok
odpowiada  Osw
3 miesięcy temu

Komunistyczny bełkot.

al
3 miesięcy temu

WIELKIE dzięki dla Pana Cebulskiego Pana Bolacha i Pana hist, Ławniczaka za upamiętnienie mego wuja bohatera Jana Kempińskiego BŁYSKA. ,siostrzeniec też hist,z,dm, Kempiński [chory] al.

Leon
odpowiada  al
3 miesięcy temu

Twój wuj zabił mojego dziadka. Babcia była w 3 miesiącu z moją mamą.

dociekliwy
3 miesięcy temu

Raz to żołnierz, raz bandyta
W zależności kto dziś pyta.
Za komuny był wyklęty
A dziś order ma przypięty.
Niegdyś leśny zabijaka
Dziś bohater dla Polaka.

Za partyzancką działalność antyrządową sąd skazał (Błyska) na karę śmierci. Wcześniej Kempiński skazał 7 października 1945 roku na śmierć trzech członków PPR-u z Ostrowa Franciszka Dziągwę ,Floriana Stelmaszyka oraz Stanisława Starosławskiego. Wyrok na działaczy został wykonany dnia następnego .

Ostatnio edytowany 3 miesięcy temu by dociekliwy
...
3 miesięcy temu

A ciekawe kto uczcić tych niewinnych ludzi co ich ten wataszka wymordował?

True
3 miesięcy temu

Nasi dziadkowie dzisiaj pogoniliby tą całą bande KO 13 grudnia

OBYWATEL
3 miesięcy temu

Cześć i chwała Bohaterom !

Jurgo
3 miesięcy temu

Żołnierze wyklynte czy przeklynte?

Max
3 miesięcy temu

brał udział m.in. w pacyfikacji wsi Wierzchowiny, w której oddział „Szarego” zamordował od 194 do 196 cywilnych mieszkańców w tym 65 dzieci do 11 roku życia – taki z niego bohater, hahahhaha…

Uui
odpowiada  Max
3 miesięcy temu

Dowody odnośniki zeznania światków. Po drugie co było w tej wsi takiego ze dopuszczasz się tych insynuacji. To ze był nie znaczy ze coś robił. Dla was bohaterami są wyznawcy bandery. Zobaczysz co się będzie stało jak ta dzicz przyjedzie do swoich ukraińskich dziewuch.

pozdrawiam
odpowiada  Max
3 miesięcy temu

Gdzie masz dzbanie jeden napisane, że brał w tym udział?

Mieszkaniec
odpowiada  Max
3 miesięcy temu

To był odwet za Wołyń. To była wojna inne czasy. Złość i chęć zemsty to rządziło tymi ludźmi. Żaden z naszych nie ucierpiał tylko Ukraińcy więc mieli cen pomścić Polaków.

34
0
Napisz co o tym sądziszx