Rzeki wylewają. Część gospodarstw została zalana

W rejonie rzek Prosna oraz Barycz są odnotowane stany alarmowe. Wszystko przez spore opady w górnej części zlewni obu rzek. Z tego powodu rzeki w wielu miejscach wylały i zagrażają gospodarstwom, wdzierając się m.in. do piwnic.

W powiecie ostrowskim odnotowano incydenty na rzece Polska Woda w Bogdaju, na rzekach Barycz oraz Kuroch w Odolanowie.

Kłopot wystąpił również w Cieszynie (gm. Sośnie). Mieszkanka uważa, że do problem się potęguje z powodu nieczyszczonych rowów. Kolejnym powodem ma być wydzierżawienie stawu przez lokalne stowarzyszenie, które miało przyczynić się do zasypania rowu i włożenia w tym miejscu rury o średnicy 40 centymetrów, która nie pozwala na szybkie odprowadzenie napływającej wody.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Żadna z 5 osób nie przyznaje się do kierowania
Subskrybuj
Powiadom o

32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Egzekutor
20 dni temu

Po powodzi w 1997 roku wiele się mówiło o złej gospodarce wodnej w Polsce, nie remontowaniu wałów w rzekach,a Polskie Wody co robią? Od upadku komuny zniknęły firmy które jeździły od miejscowości do miejscowości i wykaszały lub pogłębiały rowy. Wszystkie rządy czy prawicowe czy lewicowe od ponad 30 lat olewają ten temat. A wystarczy pomyśleć, gdy latem mamy suszę i jest niski stan wód można np. zagnać więźniów do roboty, są tacy którzy mają niższe wyroki,np. alimenciarze czy nie płacący mandatów.

True
20 dni temu

W ostrowie od lat zalewa i nikt z tym nic nie robi. Zmiana prezydenta i rady miasta potrzebna. Żadnych przyjaznych sobie czy przefarbowani na „z sercem do mieszkańców”

bienkowska
20 dni temu

Zgraja oszustów i i złodziei ! ,,Mamy wszystko dokładnie policzone i każda z danych naszych 100 gwarancji, zostanie spełniona w pierwsze 100 dni naszego rządzenia, natychmiast i bezwarunkowo. Obniżymy też PiSowską inflację, zlikwidujemy drożyznę, obniżymy cenę gazu i prądu o połowę a benzyna będzie po 5 zł bo wiemy jak to zrobić. Jeszcze raz gwarantuję to państwu”. A co się okazuje ? Nie będzie niczego a nawet zajumali kasę na laptopy dla dzieci , oszabrowali emerycką waloryzację i zwiększyli dwukrotnie kasę na podwójną liczbę stworzonych ministerstw.

Mechanik
20 dni temu

Rolnicy płacą corocznie opłaty na Spółkę wodną i meliorację a rowki i rzeki nie są czyszczone.

Małorolny
odpowiada  Mechanik
20 dni temu

Płacą po dwadzieścia złociszy od hektara. Łatwo przeliczyć. Dziesięć hektarów to dwieście złociszy na rok. Czyli szesnaście złociszy na miesiąc. Idąc dalej to około sześćdziesiąt groszy dziennie. Chłopy to zakłamane małe gnidy. Za jednego grosza to cudzą żonę by wyxxxxali.

bc
odpowiada  Małorolny
19 dni temu

Tylko rowów nie czyści się codziennie. Przemnóż razy ileś hektarów razy iluś rolników i powinno wystarczyć na czyszczenie raz w roku.

Przedsiębiorca
odpowiada  Mechanik
20 dni temu

Sam sobie głxxku czyść za tę kasę.

Klaudiusz
20 dni temu

A karawana u klimkowej jedzie dalej😏skoro w dziesięć lat powiększyła dług Ostrowa o ponad połowę to gdzie są te pieniądze skoro nie potrafiła przez te lata zabezpieczyć tych zbiorników.Kasa poszła na nagrody i awanse.

mariano
20 dni temu

A zalewu na Prośnie … Grabów – Wielowieś – Rososzyca jeszcze nie ma i pewno jeszcze długo nie będzie a woda tak cenna , zamiast zasilić zalew bezpowrotnie znika w Bałtyku a latem znowu będzie płacz że susza i brak wody a teraz zamiast te miliony litrów zmagazynować w zalewie tracimy bez sensu …

Uczciwy
odpowiada  mariano
20 dni temu

Jak ma być zalew w Rososzycy na prośnie to ty geniusz z geografi jesteś

mariano
odpowiada  Uczciwy
20 dni temu

„Zbiornik będzie budowany na Prośnie zanim wpływa ona do Kalisza na wysokości miejscowości Wielowieś Klasztorna i obejmie częściowo tereny gminy Godziesze Wielkie, Grabów nad Prosną, Sieroszowice, Brzeziny i Kraszewice. 
Pod „wodę” pójdzie ponad 2000 hektarów ziemi, z czego 1200 ha jest już wykupiona od prywatnych właścicieli.” … Mały mądralo jeśli nigdy nie widziałeś oceanu to nie znaczy że on nie istnieje !!!

Ostatnio edytowany 20 dni temu by mariano
Małorolny
20 dni temu

A za co spółki wodne mają czyścić rowy jak składki na jej rzecz sięgają dna. Sprawny rów powinien czekać na wodę a nie odwrotnie. Ale to taka mentalność chłopa polskiego i jego brak wszelakiej przewidywalności. Bo nieważne, czyje co je, To je ważne, co je moje.

mmm
20 dni temu

rowy nie czyszczone ,zatem są skutki

Samo życie
odpowiada  mmm
19 dni temu

Masz rację, rów trzeba czyścić na bieżąco bo inaczej to tak swędzi, że wytrzymać nie idzie i nie można się skupić na innych rzeczach tylko ciągle się myśli o jednym żeby wsadzić tam palec grzebalec i ulżyć sobie.

AQQ
20 dni temu

Właśnie tak powinno wyglądać przedwiośnie każdego roku. A jak ktoś był niezguła i pobudował sie w dolinie czy też w takim miejscu zbudował piwnice bez hydroizolacji to jego problem

Pawlok
20 dni temu

Dziwne, że caryca nie wzięła jeszcze 1 kredytu na zbiorniki retencyjne

gość n
odpowiada  Pawlok
20 dni temu

a co ma miasto do powiatu?

32
0
Napisz co o tym sądziszx