Nowy mural w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

Przy ulicy Raszkowskiej od kilku tygodni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą podziwiać wyjątkowy mural. Portret Moritza Landé, budowniczego historycznej synagogi w mieście, stanowi hołd dla bogatej historii kultury żydowskiej w tej okolicy. Mural powstał z okazji 10. rocznicy otwarcia Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjątkowym momentem była wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Bettiny Landé – Tergeist. Wnuczka budowniczego Moritza Landé wzięła udział w XI MAZEL TOV FESTIVAL. To wydarzenie było również częścią XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w ramach obchodów. Podczas festiwalu miała miejsce premiera nowego wydawnictwa – przewodnika „Śladami Ostrowskich Żydów”.

MORITZ LANDÉ urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, w miejscowej rodzinie żydowskiej. To potomek pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Landé i budowniczy ostrowskiej synagogi. Linearny portret Moritza Landé to dzieło Konrada Moszyńskiego oraz Remigiusza Jurka z archiBUNT.

Natomiast przewodnik autorstwa Jarosława Biernaczyka i dr. Krzysztofa Morty to oo owoc współpracy Ostrowskiego Centrum Kultury z Ośrodkiem Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Za oprawą graficzną tego wydawnictwa odpowiada Konrad Moszyński.

– Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych dzieł. To nie tylko hołd dla historii miasta, ale także ważny krok w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe, które zasługuje na uwagę i szacunek – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mural Moritza Landé, który obecnie zdobi ulicę Raszkowską, stanowi symboliczne połączenie z przeszłością miasta i niezwykłe upamiętnienie postaci związanej z historią Ostrowa Wielkopolskiego.

– Kultura żydowska to ważna część historii naszego miasta. Tym bardziej cieszy, że dawna synagoga jest dziś Forum – miejscem spotkań, wernisaży, koncertów, ale i sercem Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów. Przy ulicy Raszkowskiej mamy dziś dwa murale – oba nawiązujące do kultury żydowskiej. To nie tylko sztuka na murze, to wizualne dziedzictwo, które codziennie przypomina nam o bogactwie i głębokim wpływie kultury żydowskiej na rozwój naszego miasta. To zobowiązuje nas do troski o to dziedzictwo, by przekazać je przyszłym pokoleniom jako integralną część naszej lokalnej tożsamości – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Pierwsza kolizja na nowym Rondzie Bankowym
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mateusz Mikołaj
7 miesięcy temu

Ostrów zawsze był żydowski i dobrze, że o tym się pamięta.

Ziemia dla ziemniaków
odpowiada  Mateusz Mikołaj
7 miesięcy temu

No popatrz a może niemiecki?
Infrastruktura miasta zacząwszy od kanalizacji, kolej browar zakłady mosty i ulice a nawet koszary mały kościółek ewangelicki dwa cmentarze na głogowskiej jak i na terenie liceum wiza wi kościoła św.antoniego.
Żydowska była gmina którą miała liczyć ileś

Tylko polskie Pyry
odpowiada  Mateusz Mikołaj
7 miesięcy temu

Niezle kombinujesz, teraz przekonaj jeszcze mieszkancow Berlina, Londynu, Telavivu, Lwowa ze to polskie miasta bo meszka tam wielu polakow.

Tylko polskie Pyry
7 miesięcy temu

Szacunek dla tych Zydow ktorzy z nami zyli i dla ktorych Polska byla jak matka – byli i tacy. Ale pamietac nalezy rowniez o tych ktorzy pomagali naszym rozbiorcom i okupantom, jak rowniez o postawie zydowskich przedstawicieli wobec odzyskania niepodleglosci na sejmie w 1919, oraz o ,,naszych relacjach” od 1939 do czasow obecnych. Moze wlodarze zaprosilyby dr Ewa Kurek, ktora przylizylaby nam ,,nasza wspolna” historie

Ziemia dla ziemniaków
odpowiada  Tylko polskie Pyry
7 miesięcy temu

Mogę poprosić o nazwisko jakiegoś żyda który chwycił za broń i walczył za naszą, tudzież i swoją ojczyznę. I nie chodzi mi o jednostki ss galizien.

Gosia Dąbrowska
odpowiada  Ziemia dla ziemniaków
7 miesięcy temu

To wybierz się na cmentarz polskich żołnierzy od gen.Maczka w Normandii. Obok grobów poległych wyznania rzymsko-katolickiego jest tam wiele grobów z gwiazdą Dawida. Znajdziesz sporo nazwisk, o które prosiłeś. Jeśli podasz mi swój adres e-mail, to wyślę zdjęcia. I pamiętaj, nienawiść nie zastąpi solidnej i bezstronnej wiedzy historycznej.

Romek
odpowiada  Ziemia dla ziemniaków
7 miesięcy temu

galizien ośle była jednostką ukraińską

23
0
Napisz co o tym sądziszx