Nowy mural w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

Przy ulicy Raszkowskiej od kilku tygodni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą podziwiać wyjątkowy mural. Portret Moritza Landé, budowniczego historycznej synagogi w mieście, stanowi hołd dla bogatej historii kultury żydowskiej w tej okolicy. Mural powstał z okazji 10. rocznicy otwarcia Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjątkowym momentem była wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Bettiny Landé – Tergeist. Wnuczka budowniczego Moritza Landé wzięła udział w XI MAZEL TOV FESTIVAL. To wydarzenie było również częścią XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w ramach obchodów. Podczas festiwalu miała miejsce premiera nowego wydawnictwa – przewodnika „Śladami Ostrowskich Żydów”.

MORITZ LANDÉ urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, w miejscowej rodzinie żydowskiej. To potomek pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Landé i budowniczy ostrowskiej synagogi. Linearny portret Moritza Landé to dzieło Konrada Moszyńskiego oraz Remigiusza Jurka z archiBUNT.

Natomiast przewodnik autorstwa Jarosława Biernaczyka i dr. Krzysztofa Morty to oo owoc współpracy Ostrowskiego Centrum Kultury z Ośrodkiem Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Za oprawą graficzną tego wydawnictwa odpowiada Konrad Moszyński.

– Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych dzieł. To nie tylko hołd dla historii miasta, ale także ważny krok w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe, które zasługuje na uwagę i szacunek – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mural Moritza Landé, który obecnie zdobi ulicę Raszkowską, stanowi symboliczne połączenie z przeszłością miasta i niezwykłe upamiętnienie postaci związanej z historią Ostrowa Wielkopolskiego.

– Kultura żydowska to ważna część historii naszego miasta. Tym bardziej cieszy, że dawna synagoga jest dziś Forum – miejscem spotkań, wernisaży, koncertów, ale i sercem Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów. Przy ulicy Raszkowskiej mamy dziś dwa murale – oba nawiązujące do kultury żydowskiej. To nie tylko sztuka na murze, to wizualne dziedzictwo, które codziennie przypomina nam o bogactwie i głębokim wpływie kultury żydowskiej na rozwój naszego miasta. To zobowiązuje nas do troski o to dziedzictwo, by przekazać je przyszłym pokoleniom jako integralną część naszej lokalnej tożsamości – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Tak prezentuje się psychiatria po remoncie - ZDJĘCIA
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mateusz Mikołaj
15 dni temu

Ostrów zawsze był żydowski i dobrze, że o tym się pamięta.

Ziemia dla ziemniaków
odpowiada  Mateusz Mikołaj
15 dni temu

No popatrz a może niemiecki?
Infrastruktura miasta zacząwszy od kanalizacji, kolej browar zakłady mosty i ulice a nawet koszary mały kościółek ewangelicki dwa cmentarze na głogowskiej jak i na terenie liceum wiza wi kościoła św.antoniego.
Żydowska była gmina którą miała liczyć ileś

Tylko polskie Pyry
odpowiada  Mateusz Mikołaj
14 dni temu

Niezle kombinujesz, teraz przekonaj jeszcze mieszkancow Berlina, Londynu, Telavivu, Lwowa ze to polskie miasta bo meszka tam wielu polakow.

Tylko polskie Pyry
16 dni temu

Szacunek dla tych Zydow ktorzy z nami zyli i dla ktorych Polska byla jak matka – byli i tacy. Ale pamietac nalezy rowniez o tych ktorzy pomagali naszym rozbiorcom i okupantom, jak rowniez o postawie zydowskich przedstawicieli wobec odzyskania niepodleglosci na sejmie w 1919, oraz o ,,naszych relacjach” od 1939 do czasow obecnych. Moze wlodarze zaprosilyby dr Ewa Kurek, ktora przylizylaby nam ,,nasza wspolna” historie

Ziemia dla ziemniaków
odpowiada  Tylko polskie Pyry
15 dni temu

Mogę poprosić o nazwisko jakiegoś żyda który chwycił za broń i walczył za naszą, tudzież i swoją ojczyznę. I nie chodzi mi o jednostki ss galizien.

Gosia Dąbrowska
odpowiada  Ziemia dla ziemniaków
15 dni temu

To wybierz się na cmentarz polskich żołnierzy od gen.Maczka w Normandii. Obok grobów poległych wyznania rzymsko-katolickiego jest tam wiele grobów z gwiazdą Dawida. Znajdziesz sporo nazwisk, o które prosiłeś. Jeśli podasz mi swój adres e-mail, to wyślę zdjęcia. I pamiętaj, nienawiść nie zastąpi solidnej i bezstronnej wiedzy historycznej.

Romek
odpowiada  Ziemia dla ziemniaków
14 dni temu

galizien ośle była jednostką ukraińską

23
0
Napisz co o tym sądziszx