Odebrali mu 30 psów. Ich stan był katastrofalny

Zarzutami dla 64-letniego mieszkańca gminy Jarocin zakończyła się sprawa znęcania się przez niego nad zwierzętami. Mężczyzna prowadzący przydomową hodowlę przetrzymywał blisko 30 psów i kilka kotów w warunkach skrajnego zaniedbania. Pomieszczenia, w których przebywały zwierzęta, były zbyt małe i pełne odchodów. Właściciel czworonogów może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

27 października br. policjanci udzielili asysty pracownikom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie i miejscowego TOZ-u, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Urzędu Miasta i Gminy Jarocin w odbiorze blisko 30 psów rasy Akita i Shiba Inu oraz 3 kotów rasy Neva Masquerade i Syberyjski. Część zwierząt trafiła do fundacji, część do Schroniska w Radlinie. Widok jaki policjanci zastali na miejscu nie budził wątpliwości co do tego, że warunki w jakich żyły odebrane zwierzęta, były karygodne.

Psy przebywały w kojcach zabrudzonych odchodami i bez wydzielonej części na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wybiegi, które miały do dyspozycji nie spełniały żadnych norm określonych w ustawie o ochronie zwierząt. Nie dość, że były zbyt małe, to znajdowały się na nich różnego rodzaju śmieci, w tym bardzo ostre i stanowiące zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt. Zwierzęta nie miały stałego dostępu do czystej wody oraz regularnego i odpowiedniego żywienia. W kilku brudnych naczyniach znajdował się moczony w wodzie chleb. Zwierzęta, które zostały odebrane 64-latkowi były brudne i wylęknione, niektóre z nich posiadały także różnego rodzaju obrażenia.

Ostatecznie śledczy przedstawili mieszkańcowi gminy Jarocin zarzut znęcania się nad zwierzętami, za który w myśl Ustawy o ochronie zwierząt, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może też orzec przepadek zwierząt. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa.

W trosce o dobro zwierząt, które nie są w stanie same się bronić i dochodzić swoich praw, policjanci włączają się w działania ukierunkowane na zwalczanie nieludzkiego ich traktowania. Jeśli jesteś świadkiem takich sytuacji lub posiadasz informację, że ktoś znęca się nad swoim zwierzęciem, możesz to zgłosić także drogą e-mail wysyłać wiadomość na adres: [email protected]

CZYTAJ  Tłum na koncercie - I Dzień Majostaszków (ZDJĘCIA)

Przypominamy, że zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.

3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rrrrr
6 miesięcy temu

zwiekszyc kary , na tych wsiach zacofane buraki co drugi ma psa na lancuchu z pusta miską !

menster
6 miesięcy temu

dziwny kraj za psa na 3 lata do pierdla ale za człowieka można chodzić wolno\
adam N. zabił 200 tys ludzi i wciąż na wolności
polska dziwny kraj

Ostrowianka
6 miesięcy temu

Skoro zachciało się mieć hodowlę w ramach kary na rzecz schroniska niech Zasuwa i pożytek dla zwierząt po sprzątać ,dać jeść a nie chleb z wodą i odchody ,wszystko co zarobi na rzecz schroniska,dostanie szału bo do pustej mózgownicy nic nie dociera tylko kasa ,zobaczy że zwierzak potrzebuje ciepłego kąta i pełnej miski i na pewno nie chleba suchego z wodą .psiaków i innym zwierzakom zdrowia i pełnej miski smakołyków.

Gwidon
6 miesięcy temu

Dziad jest prawdopodobnie chory umysłowo . Nie psychicznie tylko umysłowo . Tacy ludzie powinni być kontrolowani.

Asd
6 miesięcy temu

Szkoda dziadka, przez głupie kundle może iść do paki. Zwierzęta mają większe prawa niż ludzie. Chory kraj.

Kamil
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Chory kraj i chorzy ludzie, którzy tak traktują naszych przyjaciół

menster
odpowiada  Kamil
6 miesięcy temu

grunt że ludzi można zabijać legalnie

Rr
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Szkoda to zwierząt że taki deb…….je ma.

Mateusz
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Ale to tylko i wyłącznie na dziadka życzenie. Po coś tworzone są różnego rodzaju przepisy aby nie dochodziło do takich patologii. Jeśli się nie ma serca do zwierząt to moim zdaniem jest się człowiekiem bez empatii, złym. Nie pozdrawiam.

Gwidon
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Te psy są mądrzejsze od ciebie . A ty masz rozum tego dziada

Zomo
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Tym wpisem dałeś o sobie świadectwo .

Anty
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Gościu postaw się sytuacji tych zwierząt!!!koniec tematu i hejty na mój temat

Karol
odpowiada  Asd
6 miesięcy temu

Zamilcz lepiej i najlepiej na wieki wieków 😏😏😏

SKate
6 miesięcy temu

Jak dxxxle nie przestaną kupować psów od pseuduchów, to to się nigdy nie skończy. Komu akitę za tysiaka w promocji?

osw
odpowiada  SKate
6 miesięcy temu

w okolicach Jarocina byla tylko jedna hodowla sprzedajaca Akite jezeli to ta o ktorej mysle to faktycznie pseudo hodowla bez zadnej kontroli.

Andrzej
6 miesięcy temu

Powinien bezwzględnie trafić za kraty, na 3 lata i tak samo powinno się go traktować ,jak on traktował te psy, i raz dziennie pałą powinien dostać, żeby zapamiętał, że to są nasi najlepsi przyjaciele.

Anonim
6 miesięcy temu

„Traktuj bliźniego swego jak siebie samego”

17
0
Napisz co o tym sądziszx