Zamknięto znany Park Wodny z powodu legionelli

Udostępnij
Tweet

Po dłuższej przerwie powraca temat lefionelli, bakterii, która może być groźna dla ludzi. Z powodu jej wykryciu podjęto decyzję o zamknięciu znanego parku wodnego na terenie południowej Wielkopolski. Mowa o „Wodniku” z Krotoszyna.

Sanepid wydał decyzję z powodu nieprawidłowego wyniku badania ciepłej wody użytkowej pod prysznicami. To tam stwierdzono obecność Legionelli. Jednocześnie władze basenu informują, że w próbkach pobranych z basenu sportowego i rekreacyjnego oraz z jacuzzi nie wykryto obecności bakterii Legionella.

Władze zapewniają, że podejmują wszelkie niezbędne działania aby jak najszybciej przywrócić pełne funkcjonowanie krytej pływalni.
Hotel, kręgielnia, siłownia, fitness i gabinety masażu funkcjonujące w kompleksie pływalni są czynne bez zmian.

Kto może się obawiać legionelli?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że większość zdrowych osób narażonych na kontakt z bakteriami Legionella nie zachoruje.

Najbardziej podatne na zachorowanie są osoby:
– w wieku powyżej 50 roku życia, zwłaszcza mężczyźni
– palące papierosy (obecnie lub w przeszłości)
– nadużywające alkoholu
– u których występują inne choroby, zwłaszcza cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc
– z niedoborami odporności np. zakażone wirusem HIV, z chorobą nowotworową, po przeszczepach.

Osoby te należą również do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu legionellozowego zapalenia płuc.

– Po pojawieniu się niepokojących objawów – szczególnie jeśli szybko narastającej gorączce towarzyszy ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – podkreślają eksperci z Instytutu. Jak dodają, najczęściej między ekspozycją na bakterię a początkiem objawów upływa 5 do 7 dni, chociaż okres wylęgania choroby może wahać się od dwóch do dziesięciu dni, a jedynie w rzadkich przypadkach objawy mogą wystąpić po dłuższym czasie.

Zdaniem ekspertów powinniśmy:

– zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C,
– regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta,
– po nieużywaniu kranu ponad dwa tygodnie odkręcić wodę na przynajmniej dwie minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać,
okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.

CZYTAJ  Pani sołtys prosi o pomoc dla pogorzelców
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mama
3 miesięcy temu

Bakterie i wirusy są i były z nami od lat. Były zanim pojawił się człowiek. I będą gdy człowiek zniknie z ziemi. A lefionelli’a jak napisał Pan redaktor też jest stara jak świat.
Tylko teraz nastały czasy, gdzie ludzi straszy się bakteriami wirusami pandemiami bo jakoś trzeba to bydło trzymać za mordy krótko.
Szkoda, że Pan redaktor nie napisze, że od maja 2024 to będzie już nasza codzienna rzeczywistość bo WHO będzie nam serwować na co dzień pandemie i wirusy i bakterie. Na tą chwilę z tego cyrku wypisało się 11 państw. Ale nasz DUDUŚ zadeklarował, że wchodzimy w to.

Tropek
3 miesięcy temu

Święta idą będzie pademia przed Dudy Kaczki

kosiMD
odpowiada  Tropek
3 miesięcy temu

Pandemia będzie w 2024. Niech tylko durnie z EU podpiszą traktat z WHO. ANdrej Dudajło już zadeklarował, że Polska podpisze. Zresztą do 2030 ma nas w Polin zostać 15 mln więc czasu mało a zobowiązania gonią.

Edmund z fabryki obok
3 miesięcy temu

jak by saun nie wyłączali to by bakteria znikła

Ona wie
3 miesięcy temu

Szykować dupska na następne szczepiąki,

Antoni ekspert
3 miesięcy temu

To minie samo jak kowid i małpia ospa

Monia
odpowiada  Antoni ekspert
3 miesięcy temu

To jest nieuku bakteria a nie wirus.

Bbbbb
odpowiada  Antoni ekspert
3 miesięcy temu

Nie do końca. Kiedyś sobie radzili z tym podnosząc temperaturę w instalacjach dostarczających wodę do ponad 60 stopni. Jednak teraz mamy kryzys energetyczny to debile obniżyły temperatury i jest jak jest xD

8
0
Napisz co o tym sądziszx