Tancerze świętowali

Po niedawnym jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” swoją dotychczasową działalność podsumowali „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego. Zespół wystąpił w sobotę z okazji 10-lecia działalności artystycznej na jubileuszowym koncercie w szkolnej hali widowiskowo-sportowej w Przygodzicach.

Rozpoczynając tę uroczystość wójt Krzysztof Rasiak zaznaczył, że jubileusz „Kosynierów” wpisuje się w działalność kulturalną GOK, ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego i obrzędów, zwyczajów ludowych z terenu gminy. „Nie spotkalibyśmy się tutaj, gdyby nie chęci i zaangażowanie wielu ludzi: dzieci i młodzieży, a także ich bliskich, którym na sercu leżą te wartości” – zauważył.

„Kosynierzy” nie tylko pięknie śpiewają, tańczą i wyglądają, ale są zgraną paczką młodych ludzi, którzy potrafią działać zespołowo” – dodaje wójt Krzysztof Rasiak. „W tym właśnie tkwi ich potencjał. Nie bez znaczenia jest to, że zespół prowadzi zawodowy choreograf tańca ludowego – Agata Niedzielska. Cieszę się, że przygodzicki GOK jest platformą działań dwóch znakomitych formacji tanecznych, które stanowią trzon naszej gminnej kultury” – mówi wójt.

Zespół powstał latem 2013 r. przy Szkole Podstawowej w Jankowie Przyg. Jednym z jego założycieli jest pracownik Urzędu Gminy Przygodzice, kosynier sprzed lat – Dariusz Piechowiak. Jak wyjaśnia Piechowiak „nazwa zespołu wzięła się od kosy, którą kiedyś żniwowano, ale gdy trzeba było, chłopi używali jej w walce broniąc ojczyzny. Drzewce kos i drewniane ostrza obecnie służą jako rekwizyty do występów, motyw skrzyżowanych kos zawarto w logo formacji” – wyjaśnia.

Zarzewiem powołania zespołu były dożynki. Obecnie Liczy on 40 osób, jest złożony z grupy dziecięcej i młodzieżowej. Skupia dzieci i młodzież z okolicy.
Do działalności „Kosynierów” nawiązuje wydane przed pięcioma laty z okazji 5-lecia opracowanie radnego i regionalisty Krystiana Piaseckiego, w którym autor uwypukla tradycje folklorystyczne Jankowa Przygodzkiego. „Z dostępnych materiałów historycznych wynika, że grupy tańca ludowego, a co za tym idzie programy oparte na lokalnych tradycjach folklorystycznych, wykonywane były tu od wielu lat. Ich główne nasilenie przypadało na organizację dożynek. Były to amatorskie inicjatywy przygotowywane przez samouków, lokalnych choreografów, a na program składały się tańce narodowe w części także z Wielkopolski, którym towarzyszyła np. wesoła piosenka weselna oraz dożynkowe przyśpiewki. Program dożynkowy, w połączeniu z takimi imprezami jak „Zrywanie kaczora”, „Wchodzenie na maj”, czy przedstawieniami teatralnymi, stanowiły krajobraz życia kulturalnego wsi.”

CZYTAJ  Wjechał w znaki i odjechał (ZDJĘCIA)

Kosynierzy tym razem wykonali: Poloneza, Krakowiaka, tańce i przyśpiewki, a także zabawy taneczne z Dąbrówki Wielkopolskiej, suitę tańców lubelskich, tańce i przyśpiewki spiskie, a także Kujawiaka z oberkiem.

Podczas gali w Przygodzicach pokazano m.in. film Marii Kapały „Kosynierzy”.

Koncertowi w hali widowiskowo-sportowej w Przygodzicach towarzyszyła okolicznościowa wystawa zespołowych zdjęć.

Dla „Kosynierów” wystąpił Chór św. Józefa z Jankowa Przygodzkiego i przygodzicka kapela koźlarska pod kierownictwem Romana Gosławskiego. W gronie zaproszonych gości znalazł się m.in. emerytowany kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” Zygmunt Paszkowski.

Na jubileuszowy występ śpiewaków i tancerzy przyszli ich członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi i przedstawiciele władz samorządowych. Były życzenia, gratulacje, podziękowania i kwiaty, ale przede wszystkim dobra zabawa.

W związku z jubileuszem Zarząd Województwa Wielkopolskiego wyróżnił kierowniczkę zespołu Agatę Niedzielską Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, którą w sobotę wręczyła jej radna wojewódzka Marzena Wodzińska.

Niedzielskiej osobiście pogratulowała w Przygodzicach Minister Rodziny i Polityki Społecznej z Ostrowa Wlkp. – Marlena Maląg, która przekazała „Kosynierom” odznakę „Primus in Agendo i Meritis pro Famila”, a wójtowi gminy Przygodzice symboliczny czek na kwotę 5 mln zł na dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych planowanej rozbudowy i przebudowy Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim. Wcześniej o to dofinansowanie wnioskowała gmina.

Sobotniego koncertu „Kosynierów” wysłuchali parlamentarzyści oraz samorządowcy, w tym: sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Grzyb, wicestarosta Roman Pacholczyk, prezes PSL w powiecie ostrowskim Dariusz Perz, zastępczyni wójta Lucyna Koczorowska, sekretarz gminy Dariusz Kryś, radni z Przygodzic: Dorota Szmaj i Kornelia Tysiak, radna i sołtys z Ludwikowa Iwona Król, radna z Dębnicy Lucyna Gorzyczka, a także zastępcy przewodniczącej rady gminy Przygodzice: Wiesław Witek i Kazimierz Niziołek, radny z Jankowa Krystian Piasecki, radny z Topoli Wielkiej Narcyz Perz, radny i sołtys z Topoli-Osiedla Andrzej Dobras, sołtyska Dębnicy – Wiesława Zawada, sołtys z Jankowa Przygodzkiego Tomasz Zawada, sołtys z Przygodzic Robert Wnuk. Nie mogło na nim zabraknąć dyrektora GOK Roberta Kaczmarka. Wszyscy oni również włączyli się w obchody jubileuszu, świętując wraz z zespołem.

CZYTAJ  Kurier ustrzelił pijaka
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kasd
6 miesięcy temu

W tych Przygodzicach to jeszcze stoją kobitki?

Zastępca sołtysa
odpowiada  kasd
6 miesięcy temu

Oczywiście, że tak, teraz sprzedaje się Kasia i Marlena.

2
0
Napisz co o tym sądziszx