Chciała sprzedać hulajnogę – straciła prawie 40 tys. zł

Sprzedajesz coś poprzez stronę OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na przejęcie Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możecie stracić wszystkie swoje oszczędności. Policjanci z krotoszyńskiej komendy apelują o rozwagę i ostrożność.

Policjanci z całego kraju codziennie otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustwa przy pomocy portalu internetowego OLX oraz aplikacji WhatsApp. Ofiarą takiego przestępstwa padła również mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, która straciła około 37 tys złotych. Cała sytuacja rozpoczęła się dość niewinnie. Kobieta chciała sprzedać na OLX przedmiot. Mieszkanka powiatu krotoszyńskiego otrzymała niemal natychmiast wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej zakupem wystawionego przez nią przedmiotu. Osoba kupująca wysłała do kobiety link, który miał być pomocny w realizacji transakcji. Jak się okazało była to pułapka, ponieważ po wejściu w link i zalogowaniu się na stronę banku kobieta zorientowała się o tym, iż z konta zniknęły jej oszczędności.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

• Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
• Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?
• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX

CZYTAJ  Ostrowianin wpadł ze sporą liczbą narkotyków
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sebazajefajny
8 miesięcy temu

Odpisać że kontakt tylko przez OLX. Więcej się nie odezwą. Nie klikać w żadne podsyłane linki.

Marian
8 miesięcy temu

Olx i allegro mają w pompce oszustw te automaty co wysyłają wiadomości powinny być natychmiast blokowane

alex
8 miesięcy temu

Ludzie są łatwowierni, zresztą pandemia też to potwierdziła

Zulus
8 miesięcy temu

Trzeba być tępym żeby podawać stan swojego konta jak coś sprzedajesz

co
odpowiada  Zulus
8 miesięcy temu

CO?

....
odpowiada  Zulus
8 miesięcy temu

…. i to bardzo tępym….

6
0
Napisz co o tym sądziszx