W końcu TA droga doczekała się remontu

Udostępnij
Tweet

Droga powiatowa Rososzyca-Wielowieś to jedna z największych inwestycji drogowych zrealizowanych przez Powiat Ostrowski w ostatnim czasie. Po zakończeniu prac w powiatowej sieci przybyło ponad 6 km zmodernizowanej drogi w dobrym standardzie.

Stan drogi od wielu lat pozostawiał wiele do życzenia. Bieżące naprawy, łatanie dziur były tylko działaniem na krótką chwilę. Stąd poszukiwania przez władze powiatu źródeł finansowania umożlwiających kompleksową modernizację całego odcinka. Znaczące środki na ten cel pozyskano z funduszy rządowych w 2021 r.

Wtedy także mogły rozpocząć się prace budowlane. Poprzedziły je przygotowanie projektu i konsultacje z władzami Gminy Sieroszewice dotyczące szczegółów realizowanej inwestycji.

-,,Cieszę się z realizacji tego zadania z kilku powodów. Przede wszystkim zadanie poprawia bezpieczeństwo i podnosi standard ruchu. Zadanie zostało wykonane w dobrym standardzie, przy wsparciu środków z różnych źródeł finansowania. Dziękuję Parlamentarzystom za wsparcie przy pozyskaniu funduszy rządowych. Słowa podziękowania kieruję także do Wójta Gminy Sieroszewice, który także dofinansował tę inwestycję. Zawsze podkreślam, że jest to dobra wola samorządów, które partycypują w naszych zadaniach’’– mówił Starosta Paweł Rajski.

Łącznie zadanie kosztowało prawie 7 mln zł. Z czego fundusze rządowe zprogramów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosły 3,89 mln zł oraz Funduszu Przeciwdziałania Covid 19 ponad 474 tys. Z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczono na ten cel ok. 1,7 mln zł a gmina dofinansowała zadanie kwotą ponad 850 tys. zł.

Dzięki tym pieniądzom udało się przebudować i zmodernizować drogę na odcinku ponad 6,2 km. Powstały również chodniki na odcinku ok. 1,8 km. Wybudowana została sygnalizacja świetlna Masanowie i Rososzycy. Na wlotach do miejscowości powstały także wysepki mające uspokoić ruch, a na skrzyżowaniach lewoskręty.

-,,Najważniejsza dla nas jest poprawa bezpieczeństwa na tej drodze, ale istotne jest również to, że wraz z przebudową udało się zrealizować całą towarzyszącą infrastrukturę’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

CZYTAJ  Pieszy znalazł się pod samochodem. Nie przeżył

Jak podkreślił Piotr Śniegowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, realizacja inwestycji oprócz typowo budowlanych problemów natrafiła także na te wynikające ze skali makro. Związane były ze wzrostem inflacji oraz wybuchem wojny na Ukrainie. Oba czynniki miały wpływ na dramatyczny skok cen i zagrożenie dla realizacji tej inwestycji. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis finansowy z wykonawcą.

Droga przebiega przez trzy sołectwa Rososzyca, Masanów i Wielowieś. Podczas symbolicznego otwarcia drogi, które miało miejsce 26 czerwca 2023 roku, sołtysi tych miejscowości oraz Wójt Gminy Anatol Piaskowski otrzymali pamiątkowe tablice, które wręczyli parlamentarzyści oraz radni powiatowi.

-,,Dla nas w Masanowie ważne jest, że powstała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu. To zawsze było niebezpieczne miejsce. Gdybyśmy w tym miejscu ustawiali krzyże tych, którzy tam zginęli byłoby ich sporo. Teraz mamy światła, chodnik i przejścia dla pieszych. To są cenne rzeczy. Dziś jadąc miałem kobietę, która ciągnęła za sobą po chodniku walizkę. Kilka lat temu musiałaby ją nieć. A teraz mamy jak na deptaku w dużym mieście’’ – mówił Stanisław Płomiński, sołtys Masanowa.

W spotkaniu wzięli także udział parlamentarzyści Posłowie na Sejm: Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński, Katarzyna Sójka, Jarosław Urbaniak senator Ewa Matecka. Obecni byli także radni powiatowi w tym Członkowie Zarządu Damian Grądzielewski i Arkadiusz Wojtczak oraz radni Zdzisław Jaźwiec, Dorota Hurna, Mirosław Nowacki i Rafał Walkow. Władze Gminy Sieroszewice reprezentowali także: Przewodniczący Rady Gminy Rafał Bartnik i Zastępca Wójta Bartosz Kubica. Byli także przedstawiciele wykonawcy oraz Powiatowego Zarządu Dróg.

Drogę poświęcił ks. Proboszcz Paweł Guździoł.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zenek bębenek
7 miesięcy temu

Ta droga to porażka tak jak ta firma która to robiła a ten co to odebrał to chyba miał zawiązane oczy bo to nie powinno być odebrane tylko tozebrane i zrobione ponowniea następną budowę robi ta firma w Latowicach cyrk na kółkach

15
0
Napisz co o tym sądziszx