Mała krówka czeka na odwiedzających

Udostępnij
Tweet

Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie ma nowego mieszkańca. To mała krówka – córka Podusty i Pogaja. Łącznie obok żubrów są też daniele i dziki, a także koniki polskie. To atrakcja nie tylko dla najmłodszych, bo gołuchowskie tereny są wspaniałym miejscem na rodzinną rekreację.

Zagroda w Gołuchowie cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców powiatu pleszewskiego. Na spacery i wycieczki przyjeżdża tutaj masa ludzi, chcących odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem, a także pooglądać zwierzaki. Jest to niezwykłe miejsce, z pewnością jedno z niewielu w którym można podziwiać zwierzęta żyjące praktycznie w naturze.

Kilka dni temu, 24 maja powiększyła się rodzina żubrów. Na świat przyszła córka Podusty i Pogaja.

W zagrodzie dominują żubry. Utworzenie dla nich zagrody wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Ogółem w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt do końca 2019 roku hodowano 116 żubrów, z tego 101 osobników urodziło się w Gołuchowie. Gołuchowskie stado zapoczątkowały: byk Plantor i krowa Polira z Ośrodka Hodowli Żubra w Smardzewicach oraz krowy Ponta i Polana z Ośrodka Hodowli Żubra w Pszczynie.

Jednak w Gołuchowie oprócz nich oglądać można także koniki polskie, daniele i dziki. Hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich.

Koniki polskie w gołuchowskiej zagrodzie przebywają od 2004 roku. Zostały przywiezione z Roztoczańskiego Parku Narodowego. 25 stycznia br. na świat przyszła klacz. Łącznie w zagrodzie zamieszkiwało wtedy sześć koni. W ostatnich dniach urodził się siódmy i drugi w tym roku źrebak.

– Bezpośrednim przodkiem konika polskiego jest tarpan leśny, wymarły ssak z rodziny koniowatych. Ostatni dziki przedstawiciel tego gatunku został zastrzelony w 1880 roku na stepach Ukrainy. Konie, które znajdowały się w rezerwacie w Zwierzyńcu, zostały w XIX wieku rozdane okolicznym chłopom, w efekcie czego pojawiły się niektóre z cech tarpana u koni pociągowych na Lubelszczyźnie i Białostocczyźnie. W rezerwacie w Puszczy Białowieskiej zgromadzono kilkanaście koni posiadających najwięcej cech tarpana i podjęto próbę odtworzenia gatunku. Wynikiem tego jest właśnie konik polski – informuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

CZYTAJ  Premier Morawiecki przyjeżdża do nas

Koniki polskie pochodzą od tarpanów leśnych, niewielkich ssaków z rodziny koniowatych, maści myszatej z ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu, czarnym ogonem i czarną grzywą. Spokojne i łagodne koniki polskie są gatunkiem o małych wymaganiach hodowlanych.

Zagroda została założona w 1977 roku i zlokalizowana jest w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum w Gołuchowie. Występują dwa typy siedlisk. Są to bór mieszany świeży i las mieszany świeży.

Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok. Rocznie miejsce to odwiedza blisko 100 tysięcy osób.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
babcia
4 miesięcy temu

bardzo urokliwe miejsce do tego całkiem za darmo . Obok pałac Czartoryskich idealne miejsce na niedzielny spacer w gronie rodzinnym .

1
0
Napisz co o tym sądziszx