Kolejni ostrowianie zwiedzali spalarnię odpadów (zdjęcia)

Kolejni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Konina. Kilkadziesiąt osób zwiedzało Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. Tam dokładnie poznali proces spalania odpadów. Dzięki ich termicznemu przekształcaniu powstaje energia elektryczna i ciepło systemowe, które trafia do mieszkańców Konina.

– Instalacja w Koninie przekonuje mieszkańców, że takie inwestycje po pierwsze są potrzebne, po drugie są bezpieczne. Był to drugi taki wyjazd studyjny dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego zorganizowany w maju. Kolejny planujemy we wrześniu. Wówczas będziemy oglądać elektrociepłownię w Poznaniu – mówi Aleksandra Budzyń z Centrum Rozwoju Komunalnego.

Rocznie w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie spalanych jest około 87 tysięcy ton odpadów. Śmieci dostarcza w sumie 36 samorządów – miasto Konin oraz 35 gmin subregionu konińskiego, to około 370 tysięcy mieszkańców.

Budowa kompaktowej elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim ma być 4-krotnie mniejsza.

Więcej szczegółów o wrześniowym wyjeździe uzyskać można pod numerem telefonu: 62 7375820 (Centrum Rozwoju Komunalnego) lub kontaktując się mailowo: [email protected].

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Zderzenie rowerzystów na Piaskach (aktualizacja)
Subskrybuj
Powiadom o

29 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bibrus
10 miesięcy temu

Dlaczego lobby spalarniane wyniosło się z Ostrzeszowa?
Między innymi dlatego, że mieszkańcy na własny koszt, sprowadzili naukowców z Łodzi zajmujących się oddziaływaniem tego typu inwestycji na zdrowie ludzi.
Wzywam wszystkich mających na uwadze zdrowie własne i zdrowie przyszłych pokoleń do podjęcia protestów blokujących tę brudną inwestycję.
Komitet protestacyjny, jeśli taki istnieje, zachęcam do kontaktu z przedstawicielami mieszkańców Ostrzeszowa, którzy mogą znacząco pomóc w zaniechaniu-pomysłu budowy spalarni śmieci-między mieszkańcami miasta.
STOP SPALARNI W MIEŚCIE.
Politycy odejdą problem zostanie na pokolenia.

obserwator
10 miesięcy temu

Wygląda to na łap króliczka – udawaj, że coś robisz
Z uwagi na kryzys w ciepłownictwie każda instalacja Itpok, aby otrzymać dofinasowanie musi z kogeneracji zagospodarowywać ciepło

Józwa Butrym
10 miesięcy temu

No i jakie wnioski? A w Koninie ok, ale u nas, to może lepiej nie. Szkoda gadać. Lepszy zębcowski smród.

Zły
10 miesięcy temu

Łostrowscy celebryci jeżdżą sobie na wycieczki za nasze pieniądze a spalarni jak nie ma tak nie ma. Chwalą się nowymi autobusami elektrycznymi a w Ostrowie tylko 4 stanowiska do ładowania przy centrum przesiadkowym (tych do autobusów nie liczę) a aut elektrycznych przybywa,z czego ta energia to pominę… To miasto to jest po prostu wioska Smerfów…

przedstaw się*
odpowiada  Zły
10 miesięcy temu

„Celebryto”, każdy chętny mieszkaniec Ostrowa może jechać i zobaczyć i to za „zero” złociszy 😉

Zły do Przedstaw się
odpowiada  przedstaw się*
10 miesięcy temu

Nie za zero bo za darmo nic nie ma,a po paru twarzach widzę że jeżdżą tam osoby z władz miejskich. Natomiast ja sam jechać nie muszę bo swoje zdanie mam wyrobione – jestem za.

przedstaw się*
odpowiada  Zły do Przedstaw się
10 miesięcy temu

Cieszę się, że jesteś za, również byłem i jestem za, byłem na ostatnim wyjeździe do spalarni w Koninie. Uważam, że dobrze, że tematem interesują się ludzie „z władz Ostrowa”. Szkoda tylko, że „niedowiarki” nie chcą skorzystać z okazji wyjazdu, bo był problem ze skompletowaniem całego autobusu…

SKate
10 miesięcy temu

Kto sponsoruje te wycieczki?

przedstaw się*
odpowiada  SKate
10 miesięcy temu

Ten Pan, ta Pani

Miś
10 miesięcy temu

Sama spalarnia nie wydziela odoru, ale to co będzie do niej dowożone i przy niej składowane to śmierdzi.

przedstaw się*
odpowiada  Miś
10 miesięcy temu

Przy spalarni nie będzie składowiska odpadów, odpady trafiają bezpośrednio ze śmieciarki, do budynku, z którego podawane są do domkotła…. Proszę się doinformować, jak to działa 😉

Józwa Butrym
odpowiada  Miś
10 miesięcy temu

Mówiąc kolokwialnie – gówno prawda. Tak to jest skonstruowane, że nie śmierdzi nic. A samochody dowożące mają być odpowiedni zabezpieczone. Ciekawe, że wielu z tych „ekspertów” nadal pali w piecach czym popadnie i to im nie przeszkadza.

Marian Koniuszko
10 miesięcy temu

Apel do ostrowskich dziennikarzy!!!
Zamiast kolorowych fotek z ustawek w Koninie rozpowszechniajcie raport oddziaływania inwestycji na środowisko, a przede wszystkim co raport OOŚ mówi o:

  • wybranej lokalizacji w aspekcie społecznym i terenach przemysłowych w mieście (ocena 2 na 5),
  • ilości wytwarzanych odpadów przez spalarnie w tym odpadów niebezpiecznych – to nie jest najlepsza na rynku technologia,
  • o emisjach, w tym emisjach pochodnych amoniaku używanego na etapie doczyszczania spalin,
  • jak raport nazywa mieszkańców, którzy obawiają się inwestycji i że raport zaleca władzom miasta przeczekać protesty, które i tak ustaną po wybudowaniu spalarni,
  • dlaczego w raporcie brak jest w ogóle rozważania w lokalizacji w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie, która ma dostarczać ponad 30% odpadów do spalenia.

Dziennikarze, skoro włodarze nie potrafią przekazać wszystkich informacji, to zróbcie to Wy!!! Odwagi!

Gugała
10 miesięcy temu

Z raportu OOŚ wynika, że w efekcie spalania 22 000 Mg odpadów rocznie powstawać ma blisko 10 000 Mg/rok odpadów, z czego aż 3 850 Mg (17,5% !!!) to odpady niebezpieczne… Jeśli te informacje są prawdziwe, to wbrew temu co się próbuje nam przekazać nie mamy do czynienia z BAT. W Wiedniu pogoniliśmy taką instalację na cztery wiatry.
Jeśli są nie prawdziwe, to dokumentacja do inwestycji za 120-150 baniek powstawała w takim pośpiechu, że „zapomniano” mieszkańcom wyjaśnić wszystkie okoliczności pracy instalacji.

ekolog
odpowiada  Gugała
10 miesięcy temu

Wszystkie powstające obecnie instalacje muszą spełniać wymogi BAT!! Inaczej nie otrzymają wymaganych prawem decyzji administracyjnych (środowiskowej, pozwolenia na budowę, pozwolenie zintegrowane). W Wiedniu funkcjonuje 5 spalarni, najstarsza stoi w centrum miasta i jest obiektem atrakcji turystycznych z uwagi na oryginalną architekturę.

Se tylko pytam
odpowiada  ekolog
10 miesięcy temu

Ciekawa opinia ekologa…
Takie projekty tworzy się w ramach dialogu technicznego z oferentami. Na tej podstawie powstają wytyczne do koncepcji, a następnie do PFU. W naszym przypadku nie ma śladu po tym, a przynajmniej nikt tego mieszkańcom nie przedstawił. Jest wiele sposobów spalania śmieci, a ten opisany w OOŚ nie jest najlepszy. Na najlepszy nas najpewniej nie stać. Co ważne, to właśnie raport OOŚ wskazuje na to, że proponowana lokalizacja jest ZŁA!!!
Nie warto również aby rozmowa szła w kierunku, że spalarnia może być z uwagi na architekturę atrakcją turystyczną. Inny cel stawiamy tej spalarni śmieci. Wiedeń ma do zaoferowania swoim mieszkańcom i turystom znacznie więcej niż oferuję swoim mieszkańcom Ostrów. Począwszy od służby zdrowia, edukacji, kultury, komunikacji miejskiej i wszystkich innych służb miejskich. Wiedeń to bogate miasto i ma pieniądze na drogie technologie.
Decyzja o budowie spalarni w Wiedniu została podjęta w ramach referendum. Zapytano mieszkańców co o tym sądzą, pokazując im wszystkie konsekwencje budowy lub rezygnacji z budowy spalarni śmieci. U nas również o tym przebąkiwano, ale nic tam… Po cholerę tłumaczyć ciemnocie skomplikowane sprawy,
Co więcej CRK nie ma wiedzy i doświadczenia aby bezpiecznie przeprowadzić podobną procedurę wyboru technologii i wykonawcy. Nie mają o tym pojęcia i są prowadzeni za rękę przez właściwe lobby.
Spalarnia być może TAK, lokalizacja zdecydowanie NIE!!!

mama
10 miesięcy temu

śmieci jest tak dużo że spalarnia musi powstać czy się to komuś podoba czy nie . Wbrew propagandzie spalarnia nie wydala toksyn ani smrodu przy utylizacji .

Mieszkaniec wioski Smerfów
10 miesięcy temu

Wyjazdów już wystarczy,czas działać i budować a nie gdybać. W 19 wieku też gdybano że przez kolej kury przestaną nieść i krowy nie będą dawać mleka,a co z tego wyszło – wiadomo. Mamy 21 wiek i technika poszła do przodu.

przedstaw się*
odpowiada  Mieszkaniec wioski Smerfów
10 miesięcy temu

Otóż to, im szybciej spalarnia odpadów powstanie, tym lepiej! Szkoda, że większość ludzi nie ma świadomości, że taka spalarnia wypuszcza znacznie mniej syfu kominem, niż nie jeden dom opalany tradycyjnym piecem „na wszystko”

Mieszkaniec.
odpowiada  Mieszkaniec wioski Smerfów
10 miesięcy temu

Może powiesz w którym rejonie mieszkasz i wtedy za „twoim płotem”wybudujemy ten cud 21 wieku. Miłego dnia.

Do mieszkaniec
odpowiada  Mieszkaniec.
10 miesięcy temu

Niestety w centrum i czuję to „Łostrowskie” eko – ogrzewanie. Ludzie palą byle czym a jak nie chcesz mieć pod nosem spalarni to przypomnij sobie jak kiedyś było (chyba że jesteś zbyt młody)- każde osiedle miało swoją kotłownię i nikt się nie żalił,a teraz wszystko śmierdzi i przeszkadza. Mentalność to ludzie mają jeszcze Karguli,wielu na posesjach i działkach pali liście. Wiesz ile energii i ciepła z tego można wyprodukować? Tylko miasto musi się za to wsiąść i ludzie zmądrzeć… Również miłego dnia i owocnych przemyśleń…

przedstaw się*
odpowiada  Mieszkaniec.
10 miesięcy temu

Proszę się doedukować jak działa współczesna spalarnia odpadów i później komentować. Pozdrawiam

bc
odpowiada  Mieszkaniec.
10 miesięcy temu

Ja np. mieszkam niecały kilometr od planowanej spalarni i jestem za jej budową.

Se tylko pytam
odpowiada  bc
10 miesięcy temu

Ja mieszkam 3,5 kilometra i uważam, że wybrana lokalizacja jest fatalna.
Miały być teren inwestycyjne wykupione za grube pieniądze, miały być miejsca pracy, ale z tego samego powodu dla którego musi powstać spalarnia śmieci, na tych terenach inwestowanie idzie bardzo opornie. Miasto nie ma polityki przestrzennej. Od lat.
Jedna fatalnie prowadzona instalacja już jest w tej części miasta – RZZO. Niby nasi fachowcy wydali kupę kasy na kompostownie, które miała być super, a regularnie śmierdzi jak tylko muszą przerzucić frakcję z miejsca na miejsce. I jak dobrze wieje to smród się niesie aż do centrum miasta.
Mamy jedną, bardzo ważną i śmierdzącą instalację, która nie jest uciążliwa dla mieszkańców bo jest świetnie zlokalizowana. Jest to oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie, której lokalizacja uwzględnia geografię miasta i kierunki wiatrów. I nie ma problemów, żeby ścieki z całego miasta tłoczyć do oddalonej oczyszczalni. A my dzisiaj udajemy (bo gamonie z CRK przeoczyły terminy i zaniedbały wiele spraw), że spalarnia śmieci musi być w centrum, bo blisko do węzła cieplnego. Ciężko o większe brednie. Ja pomijam, że sama tylko oczyszczalnia ścieków ma dawać 30% wsadu do spalarni… Więc jeszcze te wysuszone gówna będziemy wozić przez całe miasto – 7 000 ton rocznie.
Ale co się dziwić, jak decyduje o tym zespół którego szef mieszka w Jarocinie, a trochę mniejszy szef w Krotoszynie. Im spalarnia w centrum miasta Ostrowa zupełnie nie przeszkadza.

Do Se tylko pytam
odpowiada  Se tylko pytam
10 miesięcy temu

Taka… A ciepło ze spalarni będziesz woził w kanistrach z powrotem do miasta. Najpierw się zastanów a potem wypowiadaj.

Pomysłowy Dobromir
odpowiada  Do Se tylko pytam
10 miesięcy temu

A ciepło z OZC na drugi koniec miasta jest wożone w kanistrach?
A w Koninie, Poznaniu, Krakowie, Wiedniu jest wożone w kanistrach? Nie, jest dystrybuowane nowoczesną, bardzo rozbudowaną, kilkudziesięcio kilometrową siecią izolowanych rur. To nie jest technologia kosmiczna, tylko planowanie inwestycji największej w mieście.

Do Pomysłowy Dobromir
odpowiada  Pomysłowy Dobromir
10 miesięcy temu

Tak, tylko w dużych miastach dystrybucja na większe odległości to konieczność,a ciągnięcie rur z Rabczyna bo szanownemu państwu będzie śmierdzieć (g… prawda) to utopia.

Janek
odpowiada  Mieszkaniec.
10 miesięcy temu

A może pochwalisz sie czym ogrzewasz dom? Zasiarczonym weglem czy oponami i butelkami plastikowymi?

29
0
Napisz co o tym sądziszx