Wiemy jak oszukać nowe fotoradary

W środę na terenie naszego regionu postawiono nowe fotoradary. Są to nowoczesne urządzenia, które zastąpiły dotychczasowe skrzynki zbliżone kształtem do kwadratu. Obecnie urządzenia są wąskie i wysokie.

W całej Polsce trwa wymiana fotoradarów lub instalacja ich w zupełnie nowych lokalizacjach. Najwięcej supernowoczesnych aparatów w ramach systemu CANARD pojawi się w Wielkopolsce. A służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego już teraz twierdzą, że nowe fotoradary znacząco zmniejszają liczbę niebezpiecznych wykroczeń.

W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu – informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami.

Mesta Fusion RN, urządzenie francuskiej firmy IDEMIA, pozwala na monitorowanie kilku pasów ruchu jednocześnie bez zmiany ustawień i śledzeniu około 30 pojazdów naraz. Naruszenie przepisów przez któregoś z obserwowanych kierowców zostanie zarejestrowane, a operator systemu bez problemu znajdzie winnego.

Twarz kierującego będzie bardziej widoczna niezależnie od warunków pogodowych, ponieważ fotoradar został wyposażony w aparat fotograficzny lepszej jakości. Wskazanie winowajcy będzie prostsze także dzięki temu, że system automatycznie przypisuje, po którym pasie ruchu poruszał się pojazd łamiący przepisy.

Podstawową funkcją nowoczesnych fotoradarów montowanych przy polskich drogach jest pomiar prędkości. Mesta Fusion RN potrafi jednak o wiele więcej. Oprócz tego, że śledzi trajektorię pojazdów, monitoruje m.in. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu i mierzy odległość między autami. Może wyłapać jazdę „na zderzaku”, pod prąd, po buspasie albo chodniku. Ustawiony przy skrzyżowaniu zarejestruje przejazd na czerwonym świetle.

Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Proces wymiany już trwa – przekazuje Centrum.

CZYTAJ  Ukradł rower. Rozpoznajesz go?

Od początku roku do końca marca fotoradary działające w systemie CANARD zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To jest o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

– O ponad 40 proc. spadła liczba przekroczeń prędkości, powyżej 30 km/h. CANARD stwierdził w tym zakresie o blisko 14 tys. mniej przypadków. Mniej o 30 proc., jest również przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – informuje Monika Niżniak, rzeczniczka GITD.

Statystyki wskazują, że blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy najniższego progu, pomiędzy 11 a 20 km/h.

Jak oszukać nowoczesny fotoradar? Sposoby są dwa. Pierwszy to po prostu jechać przepisowo, a drugi to zainstalować bezpłatną aplikację Yanosik, która ostrzeżenie was przed wieloma „zagrożeniami” na drodze.

Nowe fotoradary stanęły w Szczurach i Niedźwiedziu na DK11, na ulicy Krotoszyńskiej w Ostrowie Wlkp. czy Russowie k. Kalisza.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

64 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Antoni Kosiba
10 miesięcy temu

Czy dalej wysyłają wezwania alternatywne? Czy coś się zmieniło?

Andrew
10 miesięcy temu

Ciekawe ile na szrocie za taki kawałek elektroszmelcu🤔

Hipis
odpowiada  Andrew
10 miesięcy temu

Zapewne wiecej niz za twoją blaszaną trumne na kółkach🤭🤣

Obserwator
10 miesięcy temu

A nie można robić inteligentnych samochodów które byłyby automatycznie zwalniane po wjechaniu w teren zabudowany np.Chyba można wykorzystać GPS i satelity.Tylko kto wtedy mandat by zapłacił??

Elik
odpowiada  Obserwator
10 miesięcy temu

Można też w pół roku wynaleźć lek na raka i uzdrowić ludzkość. Ale kto wtedy chodziłby do lekarzy.System działa tak żeby upitolić ludzi.

Pan_z_Bytomia
odpowiada  Obserwator
10 miesięcy temu

Po 1 fotoradary wcale nie są dla naszego bezpieczeństwa. Po 2 taniej jest postawić takie urządzenia, niż w każdym aucie montować coś. Zwłaszcza, że to by podniosło cenę auta, już nie mówiąc, że bez problemu szło by to obejść. Oby to właśnie Tobie trafiło się pierwsze takie auto i to w sytuacji awaryjnej, kiedy spóźnisz się, bo nie mogłeś pojechać 60km/h. Ktoś umierający w szpitalu, konieczność szybkiego dostania się po dziecko, rajd z kimś do szpitala czy zwykłe sranie po wieczornym kebabie.

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu by Pan_z_Bytomia
Oso
10 miesięcy temu

Najlepsze z tego wszystkiego jest to że te super nowoczesne urządzenia do śledzenia 5 pasów ruchu i buspasow itp, stawiają na wsiach zabitych dechami, bo się tłumaczą że tam są bardziej wysłużone? A co za problem z tych stawianych niedawno, starych w okolicach Wawy zamienić na tę na wsiach a te nowoczesne gdzie ich miejsce… Czyli obwodnicę aglomeracji i wyłapywać buraków co do Wawki przyjeżdżają i śmigają buspasem i lewym bez konsekwencji… Logistyka w tym kraju to słowo tabu. Co nie zmienia faktu iż jestem przeciwnikiem wszelkich fotoradarów poza terenem silnie zurbanizowanym…

Krzysztof
odpowiada  Oso
10 miesięcy temu

Miałeś na myśli logikę?

Grześ
10 miesięcy temu

Jak oszukać.bardzo prosto jedź przepisowo.😹

Miko
10 miesięcy temu

Przecież te wszystkie rzeczy montowane przy drogach nie są dla żadnego bezpieczeństwa. Tylko dla wysyłania z nas pieniędzy. Dlaczego ludzie jeszcze w to wierzą.

Hipis
odpowiada  Miko
10 miesięcy temu

To jest bat na was dzbany za kierownicą.
Takie baty powinny byc na kazdej ulicy w ostrówku.

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu by Hipis
Stanley
10 miesięcy temu

Dlaczego we Wrocławiu ną Karkonoskiej nie ma jeszcze fotoradaru?

Marcin
10 miesięcy temu

A polaczkowie: oszukać, zachachmęcić, podwędzić. Typowe.

Prosty człowiek
odpowiada  Marcin
10 miesięcy temu

No tak, tylko zwróć proszę uwagę kto tych „polaczków” do tego zachęca? I wcale nie mam na myśli tutaj polityków.

magic
10 miesięcy temu

Żeby to pseudopanstwo wydawało choć połowę tej kasy którą wydaje na narzędzia do okradania kierowców na poprawę bezpieczeństwa, . No ale nie o bezpieczeństwo w tym wszystkimi chodzi! Tu chodzi o okradanie społeczeństwa! Stawia się 50 kmh na drodze dwupasmowej z bandami ( prawie jak ekspresówka) i oczywiście złodzieje z radarem! Taka jest polityka tego pseudopanstwa!😡

Obserwator
odpowiada  magic
10 miesięcy temu

To nie państwo tylko politycy którzy takie rozwiązania popierają zgodnie od lewa do prawa.Każdy rząd kiedyś musi odejść a następny ma już ogarnięty temat

AudiRS6
odpowiada  magic
10 miesięcy temu

Wystarczy być sprytniejszym i nic nie zapłacisz…mi tyle zdjęć narobiły i żaden mandat nie przyszedł…

Hipis
odpowiada  magic
10 miesięcy temu

Piszesz o bezpieczenstwie???🤣 Nie na zadnego jesli dzbany siedzą za kierownicą. Bat! Innej opcji dla was sciganci nie widze. Wtedy bedzie bezpiecznie, jak zaczniecue jezdzic przepisowo!! Proste jak drut!

Jacpac
odpowiada  magic
10 miesięcy temu

Od zakończenia wojny i przez ostatnie 8 lat , to my jesteśmy dla sekty rządzącej a nie nasze państwo dla nas ..jak to jest skonstruowane w normalnym świecie

Paweł
10 miesięcy temu

w myśl bezpieczeństwa to cały czas sà rzucane kłody pod koła kierowcom na drodze aby tylko wydoić z portfela bo tylko o to chodzi

Ryszard
odpowiada  Paweł
10 miesięcy temu

Wystarczy trzymać się przepisow a kłody znikną.

64
0
Napisz co o tym sądziszx