Ostrowianie odwiedzili spalarnię odpadów. Jakie wnioski?

Przedstawiciele ostrowskich rad osiedli, zainteresowani mieszkańcy i pracownicy spółek komunalnych wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Konina, gdzie na miejscu zapoznali się z działalnością i oddziaływaniem na środowisko pracującej tam od siedmiu lat spalarni odpadów komunalnych. To jeden z etapów kampanii informacyjnej miasta, przygotowującej do powstania podobnej instalacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak powiedział Marek Karolczak, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim, głównym celem wyjazdu było zapoznanie mieszkańców z technologią i wpływem na środowisko konińskiej instalacji spalania odpadów komunalnych.

– Myślę, że po przejściu całej instalacji technologicznej, po jej obejrzeniu, możemy stwierdzić, że tego typu instalacja nie ma szkodliwego wpływu na otoczenie, emisję gazów cieplarnianych i bezpośrednio na mieszkańców z nią sąsiadujących. To, co mogliśmy tutaj zobaczyć jest czyste, bezpieczne i nie ma tu hałasu. To wszystko mogliśmy tutaj zobaczyć.

Zdaniem prezesa Marka Karolczaka, Ostrów może sporo skorzystać z konińskich doświadczeń.

– Przekonaliśmy się, że instalacja termicznego przetwarzania odpadów jest absolutnie bezpieczna i korzystna dla mieszkańców. Dzięki spalarni, na wysypisko trafiają głównie odpady budowlane i tym podobne, bo reszta jest przetwarzana, dając ciepło i prąd. Podobnie chcemy zrobić w Ostrowie – dodaje prezes Karolczak.

W Koninie od 2015 roku działa Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, zabezpieczający potrzeby 36 samorządów okręgu konińskiego, zamieszkiwanego przez 370 tys. osób. Zastosowana tam spalarnia przygotowana jest do przetwarzania termicznego 94 tys. ton odpadów rocznie wytwarzając przy tym do 135 GJ ciepła do miejskiego systemu ciepłowniczego oraz 47 tys. MWh energii elektrycznej, wprowadzonej do sieci krajowej.

Jak podkreśla dyrektor techniczna Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie Elżbieta Streker-Dembińska, instalacja termiczna dobrze spełnia swoje zadania.

– Po siedmiu latach użytkowania spalarni możemy powiedzieć, że widzimy z tego powodu o wiele więcej korzyści, niż kłopotów. Na pewno korzyścią jest to, że mieszkańcy nie mają drastycznie podnoszonych kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Ponadto, my nie trujemy środowiska, bo wszystko odbywa się pod stałą kontrolą, nadzorem i trzymamy się standardów. Kłopoty oczywiście też są, bo trzeba wydawać pieniądze na utrzymanie instalacji w dobrym stanie, trzeba dbać o wszystkie urządzenia pomiarowe, oczyszczające, ale korzyści na pewno przeważają.

CZYTAJ  Popularny przejazd będzie nowoczesny

Pod wrażeniem działania instalacji byli również inni uczestnicy wyjazdu z Ostrowa.

– To coś niesamowitego, że jesteśmy w pobliżu spalarni, a tu kompletnie nie czuć, że spala się tu śmieci z 36 gmin. Uważam, że taki wyjazd jest bardzo ciekawy i warto żeby z niego skorzystali ci, którzy mają wątpliwości. Można zobaczyć, że taka instalacja jest potrzebna, bo produkuje ciepło, prąd, utylizuje śmieci, a przede wszystkim jest absolutnie bezpieczna dla mieszkańców – mówi Seweryn Kaczmarek ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji.

Przypomnijmy, że w Ostrowie Wielkopolskim miasto również chce wybudować instalację do termicznego przetwarzania odpadów. Odbyły się konsultacje społeczne, zorganizowano spotkania z ekspertami, wskazano potencjalną lokalizację przy ulicy Wrocławskiej na terenach przemysłowych. Obecnie sprawa znajduje się na etapie oczekiwania na decyzję środowiskową, która zadecyduje o dalszym losie inwestycji.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wk...a
11 miesięcy temu

Przede wszystkim należało by zapytać ludzi sąsiadujących ze spalarnią, a nie łykać co im podali, oni wiedzą kiedy i jak mają „palić” i w którą stronę smród zawieje tak żeby było kolorowo na pokaz. Na świecie odchodzą od palarni,a u nas odwrotnie, Ostrów, Skalmierzyce, Ostrzeszów,Konin, my za chwilę nie będziemy mieli czym oddychać, nie mówiąc o magazynowaniu odpadów z których robactwo i szczury( na zachodzie magazynowanie następuje pod ziemią i tam już jest przetwarzane)
Skalmierzyce też już przesądzone Pan z Com40 obiecał pieniądze za przepchnięcie projektu,żeby na legalu palić swoje śmieci. Będziemy zdychać powoli zatruwani,a nasze domy tracić na wartości…

Demokracja czy autokracja
11 miesięcy temu

Przecież możemy skorzystać z doświadczenia Ostrzeszowa. Szlak jest przetarty. Po konsultacjach społecznych burmistrz i lobby ustąpiło.

Rys
11 miesięcy temu

Spalarnia w centrum miasta . Beznadziejny pomysł . Krążące śmieciarki i inne pojazdy z odpadami . Takie rzeczy to poza miastem powinny powstawać.

Se tylko pytam
11 miesięcy temu

Wiele negatywnych głosów pod tym artykułem, to nie są głosy przeciw spalarni, ale przeciw lokalizacji i ogólnemu bałaganowi jaki Panuje przy okazji największej inwestycji miasta od dekad. Często się tu przywołuje jako przykład zagraniczne miasta i rozwiązania. No wiec nigdzie na zachodzie nie robi się takich rzeczy w sposób przypadkowy z pominięciem opinii lokalnych społeczności. Ja nie znam miasta, które z każdej strony jest otoczone jakimś „uciążliwym” obiektem komunalnym jak u nas; od południa składowisko, z którego smród się niesie do miasta, od północnego zachodu oczyszczalnia ścieków, która też śmierdzi jak diabli, ale przynajmniej wtedy pomyślano o kierunkach wiatrów i potrzebie odsunięcia zakładu od centrum miasta, i od północnego wschodu OZC, którego lokalizacja też uwzględnia statystykę wiatrów w naszym regionie. I do tego teraz jeszcze chcemy do centrum wstawić spalarnie śmieci. Burdel na kółkach to najłagodniejsze określenie na gospodarkę przestrzenna w mieście. Taka w ogóle nie istnieje.
Argument w postaci: bo blisko do przyłącza energetycznego i miejskiego cieplika to brednie. Całe ścieki z miasta są tłoczone dwiema rurami z Gdańskiej do Rąbczyna, bo ktoś wówczas miał jaja i znalazł Extra pieniądze na dodatkową infrastrukturę. Ja pomijam, że pierwszy przetarg miał się otworzyć jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. Wówczas szacowano, że spalarnia śmieci powinna kosztować około 100 mln złotych. Z uwagi na panujący bałagan wszystko się przeciąga i teraz na tę inwestycje trzeba będzie pewnie zabezpieczyć i ze 120-130 baniek.

Dyskusja o spalarni odbyła się bez udziału mieszkańców, a teraz jest już za późno. I UM dobrze wie, że albo na chama przeforsuje tę lokalizacje albo spalarni nie będzie wcale, bo już nie ma czasu na ponowienie procedur formalnych. Dali jak zwykle ciała bo nie ogarnęli się kiedy był na to czas.

Do spalarni w Koninie wozi nas prezes CRK pochodzący z Krotoszyna, który podlega bezpośrednio pod vice prezydenta rodem z Jarocina. Nawet jeśli prezes przejął pewien stan po poprzedniku, to każde kolejne decyzje obciążają jego. Chłopcy spoza Ostrowa mają w nosie dylematy lokalizacyjne Ostrowian i tyle. I lobby spalarniane, również pod tym artykule, troluje mieszkańców, którzy znają historie ostrowskich „sukcesów” naszych włodarzy i nie chcą kolejnej źle zaplanowanej inwestycji, która będzie miała zle skutki społeczne, gospodarcze i finansowe.
Odebrano mieszkańcom prawo do zabrania głosu i tyle w temacie!!!

bc
odpowiada  Se tylko pytam
11 miesięcy temu

Tylko o ile prąd można jeszcze przesyłać na większe odległości tak jak ścieki, to ciepła nie prześlesz, bo będzie „wrzątek ino zimny”.

Se tylko pytam
odpowiada  bc
11 miesięcy temu

No nie zupełnie tak jest. Ciepło z OZC jest dystrybuowane bardzo rozbudowaną siecią na terenie całego miasta na bardzo duże odległości. OZC chwali się na swojej stronie, że dzięki sieci właśnie, udało się zlikwidować osiedlowe kotłownie. I jeśli nawet tak jest, że trzeba zmodernizować sieć ciepłowniczą, to chyba jednak bardziej zmienia się sieć do źródła ciepła niż odwrotnie. Nikt w domu nie stawia nowoczesnego źródła ciepła w salonie czy w sypialni, bo chce oszczędzić na modernizacji instalacji. To w efekcie modernizacji czy wymiany pieca niestety często również trzeba zmodernizować samą instalację… A ta inwestycja ma być największą taką od dekad. To jest zupełnie nowa instalacja. Więc chyba warto przemyśleć jej lokalizację, a nie pakować ją do centrum bo jest blisko do węzła na ZNTK. Nikt jednak w CRK ani w UM nie wykazuje chęci do podobnej analizy.
Będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wybuduje sobie taką instalację tak blisko centrum i zabudowań mieszkalnych.

Jedrzej
odpowiada  Se tylko pytam
11 miesięcy temu

W Ostrzeszowie próbowano podobnie tylnymi drzwiami lecz mieszkańcy potrafili się zjednoczyć i skutecznie zablokować śmierdzący problem.
.

pejs
11 miesięcy temu

znając metodę „po ostrowski” to będzie byle jak oraz bardzo drogo a efekt końcowy będzie jak zawsze. dlaczego Kalisz który zawsze wygrywa w inwestycjach z Ostrowem ( kółek, poczta itp) nawet się tematem nie zainteresował?, a panu prezesowi crk jak tak bardzo się podoba ten pomysł i tak go za hasła ronda dwie opcje – kasa pod stole, lub szantażyk. Ciekawe że nikt nie mówi również o tym że przy budowie tego tworu, stracą pracę ludzie z firm które na dzień dzisiejszy się tym zajmują. Stanowiska już są pewnie obstawione familijnie jak w SP i UM. spalarnia powinna stanąć w miejscu browaru skoro taka nieszkodliwa. bez urazy.

Bibrus
11 miesięcy temu

Jeżeli ktoś twierdzi, że spalarnia jest nieszkodliwym obiektem, tylko po tym, że nic nie czuć, to niech wybuduje sobie taki obiekt za płotem.
Ja wiem o naukowcach, których zaproszono do Ostrzeszowa na konsultacje w sprawie budowy takiego obiektu i wiem, że po spotkaniu mieszkańcy zdecydowanie powiedzieli NIE.
Kto stoi za nachalnym lobbingiem w Południowej Wielkopolsce, by za wszelką cenę wcisnąć ludziom na siłę jakąś spalarnię?

Do Bibrus
odpowiada  Bibrus
11 miesięcy temu

Masz rację. Ci co w 19 wieku nie chcieli kolei bo kury przestaną nieść też tak twierdzili i również „mieli rację” tak jak w tej chwili ty. A teraz na trzy pacierze do pieca żeby gorączka zeszła.🤣😭😁

Bibrus
odpowiada  Do Bibrus
11 miesięcy temu

NIE.
Za „komuny” narzekaliście na szklane butelki do mleka czy śmietany, bo na zachodzie jest wszystko w plastykach. I co się okazało po latach?
Identycznie jest ze spalarnią.
NIE dla kolejnego syfu w Ostrowie.

Do Bibrus
odpowiada  Bibrus
11 miesięcy temu

Może nie pamiętasz tamtych czasów, wtedy każde osiedle miało swoją kotłownię i w centrum były tylko piece kaflowe. I nikt nie narzekał że śmierdzi. Teraz gdy mamy nowe technologie to wielkie larum, pokolenie 500+ i lalusiów zaczyna narzekać że to złe,tamto niedobre. Powinni postawić spalarnię tam gdzie miała być bo to i tak jest nieuniknione a komu się nie podoba wypad w Bieszczady na łono natury.

Gugała
odpowiada  Do Bibrus
11 miesięcy temu

To prawda, wtedy każde osiedle miało swoją kotłownie, a teraz każde osiedle podłączone do OZC musi zimą zamykać okna z uwagi na SMOG. Nie umiemy od tylu lat ogarnąć takiej rzeczy (rzeczywiście trudnej), a po drodze jeszcze była historia z brakiem pendrive do wniosku na dofinansowanie wymiany pieców. Ludzi można przegonić w Bieszczady czy na Podlasie, ale to i tak nie zmieni faktu, że takie inwestycje należy planować lepiej. Miasto kolejny raz daje ciała w kluczowej dla miasta sprawie, bo traktuje ludzi z góry.

Bibrus
odpowiada  Do Bibrus
11 miesięcy temu

NIE dla kolejnego syfu w mieście.
Śmieciospalarnie minimum 50 km. od ludzi.
I tyle w temacie.

Do Bibrus
odpowiada  Bibrus
11 miesięcy temu

Taaa.. I to ciepło z odpadów będą ci wozić 50 km w kanistrach. A w mieście dalej będzie smród bo ludzie będą palić czym popadnie.

Alterego
11 miesięcy temu

Do póki w Ostrowie będzie rządzić lewica i inne tego śmieciowe podmioty, to Ostrów bardzo szybko stanie się miejscem bez perspektyw

Kleber
11 miesięcy temu

Postawic przy domu carycy żeby ani dnia nie zapomniala jakie piekło zgotowala mieszkancom ostrowa

Były pracownik spalarni NRF
11 miesięcy temu

Ja pracowałem na spalarni śmieci w Niemczech i widzę że ludzie piszący komentarze nie mają pojęcia jak działa spalarnia. Spalane są śmieci które nie podlegają recyklingowi i materiały niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska a po spaleniu z popiołu i tak odzyskuje się metal z pojemników wzmacniających metalowymi elementami. Spalarnie są budowane w strefach przemysłowych ale nie oznacza to że w pobliżu nie ma zabudowań mieszkalnych. Spalarnia to jest najlepszy sposób na skuteczną, szybką i póki co najtańszą utylizację śmieci i jeszcze pozyskanie z niej energii cieplnej czy też energii elektrycznej.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu by Były pracownik spalarni NRF
Do Były pracownik spalarni NRF
odpowiada  Były pracownik spalarni NRF
11 miesięcy temu

Masz rację. Tylko wytłumacz to Łostrowiokom… Tu jest większość ludności napływowej,generalnie ze wsi i mającej 19 wieczne poglądy…

Dron
11 miesięcy temu

Budować spalarnię bo prąd i ciepło potrzebne zwłaszcza zimą i tyle w temacie.

No
odpowiada  Dron
11 miesięcy temu

Masz racje, u ciebie za płotem

35
0
Napisz co o tym sądziszx