Nowe fotoradary w Ostrowie i regionie

Udostępnij
Tweet

W całej Polsce trwa wymiana fotoradarów lub instalacja ich w zupełnie nowych lokalizacjach. Najwięcej supernowoczesnych aparatów w ramach systemu CANARD pojawi się w Wielkopolsce. A służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego już teraz twierdzą, że nowe fotoradary znacząco zmniejszają liczbę niebezpiecznych wykroczeń.

W całej Polsce trwa wymiana fotoradarów lub instalacja ich w zupełnie nowych lokalizacjach. Najwięcej supernowoczesnych aparatów w ramach systemu CANARD pojawi się w Wielkopolsce. A służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego już teraz twierdzą, że nowe fotoradary znacząco zmniejszają liczbę niebezpiecznych wykroczeń.

W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu – informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami.

Mesta Fusion RN, urządzenie francuskiej firmy IDEMIA, pozwala na monitorowanie kilku pasów ruchu jednocześnie bez zmiany ustawień i śledzeniu około 30 pojazdów naraz. Naruszenie przepisów przez któregoś z obserwowanych kierowców zostanie zarejestrowane, a operator systemu bez problemu znajdzie winnego.

Twarz kierującego będzie bardziej widoczna niezależnie od warunków pogodowych, ponieważ fotoradar został wyposażony w aparat fotograficzny lepszej jakości. Wskazanie winowajcy będzie prostsze także dzięki temu, że system automatycznie przypisuje, po którym pasie ruchu poruszał się pojazd łamiący przepisy.

Podstawową funkcją nowoczesnych fotoradarów montowanych przy polskich drogach jest pomiar prędkości. Mesta Fusion RN potrafi jednak o wiele więcej. Oprócz tego, że śledzi trajektorię pojazdów, monitoruje m.in. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu i mierzy odległość między autami. Może wyłapać jazdę „na zderzaku”, pod prąd, po buspasie albo chodniku. Ustawiony przy skrzyżowaniu zarejestruje przejazd na czerwonym świetle.

Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Proces wymiany już trwa – przekazuje Centrum.

Od początku roku do końca marca fotoradary działające w systemie CANARD zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To jest o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

– O ponad 40 proc. spadła liczba przekroczeń prędkości, powyżej 30 km/h. CANARD stwierdził w tym zakresie o blisko 14 tys. mniej przypadków. Mniej o 30 proc., jest również przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – informuje Monika Niżniak, rzeczniczka GITD.

Statystyki wskazują, że blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy najniższego progu, pomiędzy 11 a 20 km/h.

Z danych pozyskanych od CANARD przez RMF FM wynika, że urządzenia Mesta Fusion RN w Wielkopolsce staną w:

Brodowie na DK11 w powiecie średzkim,

Brzeźnie na DK92 w powiecie poznańskim,

Bytyniu na DK92 w powiecie szamotulskim,

Golinie na DK92 w powiecie konińskim,

Granowie na DK32 w powiecie grodziskim,

Jeziorkach na DK10 w powiecie pilskim,

Kłodawie na DK92 w powiecie kolskim,

Kopanicy na DK32 w powiecie wolsztyńskim,

Kosztowie na DK10 w powiecie pilskim,

Lasocicach na DK12 w powiecie leszczyńskim,

Miedzichowie na DK92 w powiecie nowotomyskim,

Niedźwiedziu na DK11 w powiecie ostrzeszowskim,

Nowym Mieście nad Wartą na DK11 w powiecie średzkim,

Ostrowie Wielkopolskim na DK36 (ul. Krotoszyńska)

Pile na DK10,

Podrzewiu na DK92 w powiecie szamotulskim,

Radomicku na drodze 309 w powiecie leszczyńskim,

Rostarzewie na DK32 w powiecie grodziskim,

Rudzie na DK10 w powiecie pilskim,

Russowie na DK25 w powiecie kaliskim

oraz Szczurach na DK11 w powiecie ostrowskim.

Prace związane z wymianą potrwają do końca roku.

źródło: faktykaliskie.info

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzesiek
1 rok temu

Unnie by się przydał

Kierowca
1 rok temu

A może by tak pomyślec o komforcie jazdy a nie tylko o łupieniu kierowców byle dofinansować i tak nie istniejący budżet

Pingpong
1 rok temu

Stresująca aparatura nawet jak się jedzie zgodnie z sytuacją na drodze. Ostatnio mnóstwo policyjnych patroli na drogach, też stresują. Przyjeżdżając przez Europę nigdy tyle się nie spotykam co u nas.

Tom
odpowiada  Pingpong
1 rok temu

pojedź do niemiec, danii, szwecji i tak pocwaniakuj na drodze jak w Polsce, zobaczymy czy taki mundry będziesz

You
odpowiada  Tom
1 rok temu

Polska to policyjny kraj , zagranicę znasz z mapy Google
Hahahhaha

Vladimir
1 rok temu

GOLASKI, GOLASKI, GOLASKI….

Hipis
odpowiada  Vladimir
1 rok temu

Vladimiriec…cos Cie boli?

AxL
1 rok temu

A na Reymonta w Ostrowie, gdzie mamy duże natężenie ruchu ani dobrej jakości nawierzchni, ani kontroli nie ma. 🙁 Żałosne, najwyraźniej się nie opłaca Policji. 🙁

26
0
Napisz co o tym sądziszx