Chciał sprzedać książkę. Stracił tysiące złotych

Udostępnij
Tweet

Prawie 4 tysiące złotych stracił 23-latek, który wystawił przedmiot na sprzedaż, na portalu o charakterze „kupno-sprzedaż”. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci.

11 kwietnia 2023 roku do policji w Ostrowie Wielkopolskim zgłosił się mężczyzna, który wystawił na sprzedaż książkę, na jednym z popularnych portali o charakterze „kupno-sprzedaż”. Do 23-latka odezwał się potencjalny kupiec, który przesłał link, rzekomo służący do zrealizowania płatności i dostawy za zakupiony przedmiot. Mężczyzna po wejściu w przesłany link, wpisał swoje dane bankowe na stronie pozornie podobnej do strony banku, podał poufny klucz przesłany przez SMS i z konta zniknęło blisko 4 000 zł.

Przypominamy, gdy korzystasz z portali aukcyjnych:


Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem.
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  To oni włamywali się do domów
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zenek
5 miesięcy temu

Mógł napisać, że wysyłka tylko za pobraniem. Mnie kiedyś też próbowali w ten sposób zrobić ale to było 3lata temu. Jeśli coś wystawiasz na portalu aukcyjnym to kontakt tylko przez niego, a nie mesanger czy WhatsUp!! A jak ktoś Ci tak napisze to „odbiór tylko osobisty” 🙂

sasquad
5 miesięcy temu

LOL. Żeby zwrócić uwagę na błędy gramatyczne naród musiałby najpierw liznąć trochę wykształcenia, zamiast rzucać kamieniami w szkołę.

EtykaZawodowa
odpowiada  sasquad
5 miesięcy temu

Szkola uczy jak w bezmozgi sposob, podazac droga ktora ustalil za ciebie rzad.

Osw
5 miesięcy temu

Macie tą waszą zasraną technologię a potem się dziwicie że wam hakerzy konta czyszczą.

spostrzegawczy
5 miesięcy temu

Do mnie pisał dzisiaj na Messenger i chciał kupić wystawiony towar, odpisałem że kontakt tylko przez OLX. Już nie odpisał.

Wincent
5 miesięcy temu

Nie do końca rozumiem dlaczego sprzedawca logował się do banku żeby zrealizować płatnośc. Chciał sam sobie zapłacić?

Long
5 miesięcy temu

Na tiktoku nie było że tak się nie robi i biedny nie wiedział że nie podaje się danych a tym bardziej nie wchodzi w linki hehe szkoda młodego ale może wyciągnie wnioski…a tyle trąbią o tym w radiu chociażby eh….

Davin
5 miesięcy temu

Wczoraj miałem podobny przypadek. Odezwała się kobieta, która stwierdziła że jest zainteresowana kupnem. Zadeklarowała, że zapłaci mi z góry i zamówi kuriera aby ten odebrał towar. Po pół godziny przyszedł fałszywy email z logo znanej firmy kurierskiej, aby kliknąć w link odebrać pieniądze i potwierdzić przyjazd kuriera.  Gdy zamiast danych banku otrzymała wpisaną konkretną niecenzuralną wiązankę już się nie odezwała.

Anka
odpowiada  Davin
5 miesięcy temu

Miałam kilka razy identycznie, tylko odzywali się na what’sapie, a nie olx.

Janko Muzykant
5 miesięcy temu

Oczytany to on raczej nie był…. tyle się teraz pisze by nie wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia…

Pewnie dostał smsa z banku z informacją obok kodu czego dotyczy np „przelew 4000zl” to zamiast czytać calosc to bezmyślnie wzrokiem z treści smsa wyłapał kod i wklepał pod linkiem…

Czytać ze zrozumieniem całość tekstu trzeba a nie tylko wyrywkowo… ja mu proponuję kupować książki i ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem…a nie sprzedawać…

Zachęcam zacząć od początku… elementarz pt ola ma kota…

sasquad
odpowiada  Janko Muzykant
5 miesięcy temu

Ala miała kota, a Ola miała Asa

Opplh
5 miesięcy temu

Myślałem, że tylko ludzie starsi, nie obeznani za bardzo z internetem mogą dać się tak nabrać.

12
0
Napisz co o tym sądziszx