Skażone warzywa w firmie spod Ostrowa

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o skażeniu pestycydem ziemniaków. Te warzywa były dostępne w sklepach sieci Lidl i stanowiły zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza u dzieci.

Jak ustaliliśmy firma z gminy Nowe Skalmierzyce współpracuje z siecią Lidl pakując dla nich m. in. ziemniaki. Według deklaracji firmy wycofane ze sprzedażywarzywo pochodziło od rolnika z powiatu ostrowskiego. Podczas uprawy na polu nie wprowadzono zagrażających zdrowiu substancji. Problem pojawił się po zapakowaniu ziemniaków do worków, które zawierały pestycyd chloroprofam. W skażone opakowania pakował rolnik.

Chloroprofam stanowił stanowił do niedawna jedyną substancję na zapobieganie kiełkowaniu bulw w czasie przechowywania. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ujawnił ryzyko zaburzeń hormonalnych u człowieka na skutek nadmiernej absorpcji chloroprofamu przenikającego do pożywienia.

Ziemniaki z tej partii „wpadły” podczas kontroli przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Warzywa zaczęto wycofywać ze sprzedaży, a ci którzy je nabyli, mogą zwrócić w sklepie i odzyskać pieniądze.

Ostrowski Sanepid profilaktycznie wstrzymał tymczasowo sprzedaż ziemniaków z kolejnej serii. Przedstawiciel firmy poinformował, że te produkty są już przechowywane w innych warunkach.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. prowadzi wycofanie wskazanej poniżej partii produktu pn. Ziemniaki jadalne sałatkowe, po otrzymaniu wyników badań w ramach kontroli właścicielskiej na obecność pestycydów. Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Chodzi o ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE; numer partii: L 09/02.

Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży ze sklepów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, w których dana partia była dystrybuowana oraz umieścił informacje o wycofaniu w sklepach. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

80 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
marrr
24 dni temu

I jaki problem , Lidl nie sprzeda ale poójdziemy na targ i kupimy te pyry .

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
26 dni temu

Wiele dekad temu wędliny i mięso były rarytasem na który nie wszystkich było stać. Kiełbas były tylko dwa rodzaje, zwyczajna oraz śląska. Przy ich produkcji stosowano tradycyjne receptury stosowane od wieków. Dzisiaj wędlin wszelakich dostatek jest jednako nie proponuję ich na co dzień spożywać, a jedynie okazjonalnie i z za określoną kwotę zakupu  która mogłaby przynajmniej świadczyć  o ich jakości. Póki co działają jeszcze lokalne masarnie ale niedługo i tak  ogłoszą upadłość. Przykre to wszystko jest i do tego jeszcze wszechobecna chemia.
Rolnikom tak do końca nie wierzę. Kiedyś u zaprzyjaźnionego chłopa  chciałem nabyć truskawki. Wskazał orientacyjne ich miejsce. Dotarłem tam i zacząłem zbierać. Po chwili usłyszałem jego krzyk. Pozwolę sobie zacytować jego słowa gdy dotarł do mnie: „panie to nie to pole, te są na sprzedaj tam obok są nie pryskane”.
Nic dodać nic ująć.
Zatem konkludując proponuję na ogrodach wszelakich nie siać trawy a uprawiać warzywa i inne płody rolne a jeżeli istnieje jakieś pomieszczenie gospodarcze to świniak jak najbardziej wskazany będzie.

kolo
26 dni temu

Szanowni Panstwo żaden market nie jest wieczny działamy dla siebie i dla swego zdrowia uprawiamy warzywa kupujemy od rolników znanych i sprawdzonych i po problemie market upada społeczeństwo zdrowe , tylko jest jeden problem … lenistwo i wygodnictwo trudno wybór cena za lenistwo choroby i wina całej unii europejskiej tylko nie moja bo ja jestem bogiem i dla mnie się należy lata 70 80 i tak dalej komuna komuna pozdrowienia dla dyskutujących lubię wasze komentarze nie lubię waszego żarłonka Pa .

OleG
odpowiada  kolo
26 dni temu

Tylko, że to rolnik-cwaniaczek tutaj ludzi truł. Duże podmioty to jednak wyższe standardy bezpieczeństwa. Tego drobni producenci nie zagwarantują.

Straszne
27 dni temu

ILE jemy nie świadomie? ZDROWA żywność nie istnieje.

Jan
27 dni temu

A może by powiedzieć z jakiej wsi takie dotacje dostają i jeszcze ludzi chcą otruc no ale cóż rolnik biedny

Sra..m na nowalijki
27 dni temu

Jedzta nowalijki, w szczególności młode pyrki. Zobaczcie kiedy są sadzone, a kiedy pojawiają się w sprzedaży. Środki ochrony roślin stosowane w ziemniakach nie zdążą się rozcieńczyć do dopuszczalnego przez przepisy poziomu w czasie tak krótkiej wegetacji. Na dopuszczonych w UE środkach jest etykieta informacyjna dostępna też w necie. Na niej jest napisana karencja czyli ile czasu od zastosowania środków ma minąć do zbioru czy spożycia. We wczesnych ziemniakach za wuja pana ta karencja nie minie. SMACZNEGO HAHA.

bumer
27 dni temu

a ja tam lubię ukraińskie pyrki

Wsiowieszcz
27 dni temu

Człowiek głupi jest z natury,
Uwierzy we wszystkie bzdury.
Myśli sobie, że w tej ziemi
Nie może być żadnej chemii.
A najzdrowiej na straganie
I tym całym bałaganie.
Lecz cała prawda jest taka:
Zdrowe jadło ma robaka…

Pismak
odpowiada  Wsiowieszcz
27 dni temu

Tłumacz ludziom, bo to głąby
że garbate są wielbłądy,
że sprzedali się za plusy
cen dzisiejszych to minusy,
Powiedz Im że RESET ŚWIATA
cofnie Polskę w tył o lata…
I godności już nie mają
w rydzach ich srogo trzymają
wielcy świata i elity,
księża klechy i kosmity.
Knują, snują co popadnie,
aby człowiek żył se na dnie .

babcia
odpowiada  Wsiowieszcz
26 dni temu

Masz racje moje warzywka na ogrodku sa ekologiczne i maja robaczki ,A tak na marginesie twoje wiersze oddaja calos tematowi,prosze o wiecej

Tylko polskie Pyry
27 dni temu

Nasi rolnicy sa kontrolowani a co z ukrainskimi towarami panowie i panie z sanepidu? Nie kontrolujecie bo na urzadzeniach zabraknie skali? czy rzad dal prikaz? Zajmnijcie sie ukrainskim zbozem, nabialem i warzywami bo te ich kartofli to w ciemnosci swieca.

Ed
27 dni temu

Eeee tam. Naszprycowany antybiotykami drób jecie i jest w porządku.

80
0
Napisz co o tym sądziszx