Skażone warzywa w firmie spod Ostrowa

Udostępnij
Tweet

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o skażeniu pestycydem ziemniaków. Te warzywa były dostępne w sklepach sieci Lidl i stanowiły zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza u dzieci.

Jak ustaliliśmy firma z gminy Nowe Skalmierzyce współpracuje z siecią Lidl pakując dla nich m. in. ziemniaki. Według deklaracji firmy wycofane ze sprzedażywarzywo pochodziło od rolnika z powiatu ostrowskiego. Podczas uprawy na polu nie wprowadzono zagrażających zdrowiu substancji. Problem pojawił się po zapakowaniu ziemniaków do worków, które zawierały pestycyd chloroprofam. W skażone opakowania pakował rolnik.

Chloroprofam stanowił stanowił do niedawna jedyną substancję na zapobieganie kiełkowaniu bulw w czasie przechowywania. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ujawnił ryzyko zaburzeń hormonalnych u człowieka na skutek nadmiernej absorpcji chloroprofamu przenikającego do pożywienia.

Ziemniaki z tej partii „wpadły” podczas kontroli przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Warzywa zaczęto wycofywać ze sprzedaży, a ci którzy je nabyli, mogą zwrócić w sklepie i odzyskać pieniądze.

Ostrowski Sanepid profilaktycznie wstrzymał tymczasowo sprzedaż ziemniaków z kolejnej serii. Przedstawiciel firmy poinformował, że te produkty są już przechowywane w innych warunkach.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. prowadzi wycofanie wskazanej poniżej partii produktu pn. Ziemniaki jadalne sałatkowe, po otrzymaniu wyników badań w ramach kontroli właścicielskiej na obecność pestycydów. Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Chodzi o ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE; numer partii: L 09/02.

Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży ze sklepów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, w których dana partia była dystrybuowana oraz umieścił informacje o wycofaniu w sklepach. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

CZYTAJ  Świadkowie Jehowy będą 3 dni robić TO w hali Arena

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
80 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
marrr
1 rok temu

I jaki problem , Lidl nie sprzeda ale poójdziemy na targ i kupimy te pyry .

80
0
Napisz co o tym sądziszx