Marlena Maląg: Dobro rodzin wyznacza kierunek naszych działań

Udostępnij
Tweet

Program Rodzina 500 plus, dofinansowanie do opieki żłobkowej czy Dobry Start – to tylko wybrane programy, jakie realizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg spotkała się w niedzielę z mieszkańcami Ostrowa Wlkp. Podczas wydarzenia minister odpowiadała na
pytania licznie zgromadzonych mieszkańców i rozmawiała o rządowych planach na przyszłość.

„Obowiązkiem państwa jest wsparcie rodziny, w pełnym do niej zaufaniu i z poszanowaniem jej podmiotowości. Wartości te – podmiotowość rodziny, jej godność i szacunek – to fundamenty, na których opieramy naszą politykę” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Działania prowadzone przez MRiPS mają charakter systemowy. To kontynuacja dotychczasowych programów i wdrażanie nowych rozwiązań dla określonych grup społecznych. Wszystkie narzędzia pomocowe niosą za sobą konkretne wsparcie finansowe.

„Inwestycja w rodzinę, to inwestycja w przyszłość Polski. Programy prorodzinne realizowane przez MRiPS nie mają charakteru socjalnego, a społeczny, wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc kompleksowe wsparcie na wielu polach” – wskazała Marlena Maląg.

Finansowe wsparcie rodzin

Sztandarowym programem pomocowym dla rodzin w Polsce jest Rodzina 500+, który wspiera miliony dzieci. W tym roku obchodzi on swoje siódme urodziny. Dotychczas wsparciem objętych zostało 7 mln dzieci, a na ten cel trafiło ponad 220 mld zł. W woj. wielkopolskim wsparcie z programu otrzymało 700 tys. dzieci na kwotę 21,5 mld zł.

„Gdy w roku 2015 zaczęliśmy mówić o polityce prorodzinnej i programie Rodzina 500+, nasi polityczni przeciwnicy wyrażali sprzeciw. Przekonywali, że tymi pieniędzmi będziemy wspierać patologię, kobiety nie będą pracować, a państwa i tak na to nie stać, więc obiecujemy gruszki na wierzbie. Dziś zapewniają, że nie zlikwidują żadnego z programów, które wprowadziliśmy.

Wystarczy przypomnieć sobie kwestie wieku emerytalnego, żeby stwierdzić, ile warte są ich słowa” – podkreśliła Marlena Maląg.

Kolejny program, który stanowi finansowe wsparcie rodzin to Dobry Start

Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na zakup wyprawki szkolnej przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Z programu korzysta ponad 4,6 mln dzieci w Polsce, a całkowita wysokość wsparcia wynosi 6,7 mld zł. W Wielkopolsce program skierowany jest do ponad 461 tys. uczniów, a kwota dofinansowania to 661 mln zł.

„MRiPS nie zatrzymuje się w miejscu, poza kontynuacją dotychczasowych programów, powstają nowe rozwiązania, które mają wspierać rodziny z dziećmi” – powiedziała Marlena Maląg.

Jednym z nowych rozwiań, które działa od ubiegłego roku jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Świadczenie jest wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Przysługuje od ukończenia 12. miesiąca do 35. miesiąca życia. To nawet 12 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. Z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzystało dotychczas w Polsce ponad 213 tys. dzieci na kwotę 3,7 mld zł. W Wielkopolsce świadczenie jest wypłacane dla 22 tys. dzieci, a łączna kwota przekroczyła już 369 mln zł.

„MRiPS nie zapomina o rodzicach z jednym dzieckiem. Specjalnie dla nich wprowadzone zostało dofinansowanie do pobytu malucha w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna” – mówi minister rodziny i polityki społecznej.

W Polsce z dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku korzysta ponad 84 tys. maluchów na kwotę 366 mln zł. W województwie wielkopolskim wsparciem objętych jest ponad 8,5 tys. dzieci na kwotę blisko 38 mln zł.

CZYTAJ  Zderzenie busa i osobówki o świcie

Rozwój usług kierowanych do rodzin

„W tym roku ruszyliśmy z nową odsłoną programu Maluch+. MRiPS doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest rozwój opieki żłobkowej w Polsce, tego oczekują rodzice. W odpowiedzi ruszyła nowa edycja Maluch+ z dużo większym budżetem, 5,5 mld zł” – mówi Marlena Maląg.

Dzięki nowej odsłonie Maluch+ ma powstać ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami. Obecnie jest ich już 230 tys. podczas gdy w 2015 roku było ich niespełna 84 tys. Dodatkowym narzędziem wsparcia jest też Karta Dużej Rodziny. To system zniżek dla rodzin 3+ w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Dzisiaj w całym kraju zniżki oferuje 11,2 tys. partnerów w ponad 31 tys. lokalizacji w całej Polsce. Korzysta z nich ponad 1,5 mln rodzin.

Przyjazny rynek pracy i wzrost płacy minimalnej

To kolejny filar polityki prorodzinnej. W rejestrach urzędów pracy na koniec 2015 roku figurowało ponad 1,5 mln osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła wówczas 9,7 proc. Minimalna pensja to zaledwie 1750 złotych, a minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych w ogóle nie była uregulowana, co powodowało, że wielu pracowników w szczególności młodych pracowało za stawki rzędu kilku złotych.

„Dziś – na koniec stycznia 2023 r. – GUS podaje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 5,5 proc., a w rejestrach urzędów pracy figuruje 857,6 tys. osób. W porównaniu do 2015 roku nie tylko spada bezrobocie, ale rosną również pensje, zarówno te przeciętne, jak i minimalne wynagrodzenia” – poinformowała Marlena Maląg.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 roku wynosiło 6346,15 zł i było o blisko 63 proc. wyższe niż w 2015 roku, kiedy przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3899,78 zł. Poprawia się sytuacja najsłabiej wynagradzanych pracowników. W 2022 roku rząd Zjednoczonej Prawicy podjął decyzję o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń, by zniwelować wzrost cen spowodowany rosyjską napaścią na Ukrainę. Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wzrosła do 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. wyniesie 3600 zł.

CZYTAJ  Nowe ostrzeżenie pogodowe

Jednocześnie minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia wzrosła do 22,80 zł, a od lipca wyniesie 23,50 zł. To wzrost o 3,80 zł w stosunku do 2022 r. Korzystne zmiany w Kodeksie pracy Możliwość pracy zdalnej, dłuższy urlop rodzicielski, wyższy zasiłek macierzyński, dodatkowe urlopy okolicznościowe – to tylko część zmian w Kodeksie pracy, które ułatwią łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci. Ich
autorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców, bo to w dużej mierze do nich są skierowane te rozwiązania. Oczywiście skorzystają na nich wszyscy pracownicy. Chcemy stworzyć naszym obywatelom przyjazne warunki zatrudnienia” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pierwsze korzystne rozwiązania – praca zdalna – wejdą w życie już w kwietniu. Kolejne regulacje trafiły do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Jedną z kluczowych zmian będzie wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Jego łączny wymiar dla obojga rodziców będzie wynosił 41 tygodni lub 43 tygodnie w przypadku narodzin bliźniaków. Obecnie to 32 i 34 tygodnie. Te dodatkowe 9 tygodni urlopu jest skierowane głównie do ojców i będzie nieprzenaszalne.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
93 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
xKaskax
1 rok temu

Módlmy się za heteroseksualistów, im mózgi już w ogóle wyprano. Myślą tylko o jednym i atakują normalnych ludzi. Dlatego nie chcą 500 plus, bo sami nie mogą mieć dzieci. No i nie chcą 13 i 14, bo ćpają i wiedzą, że nie dozyją emerytury. Dlatego Polacy są z PISem a inni z PO.

Karol
odpowiada  xKaskax
1 rok temu

Małe sprostowanie: głównie nieroby i patologia są za pisem

Kleber
1 rok temu

Poziom carycy

Kasia
1 rok temu

Podobno rozkradli już tyle, że brakuje na 13-stki

Ostrów
1 rok temu

Niech pani Malag da z swojej kieszeni a nie podatników

93
0
Napisz co o tym sądziszx