Marlena Maląg: Dobro rodzin wyznacza kierunek naszych działań

Program Rodzina 500 plus, dofinansowanie do opieki żłobkowej czy Dobry Start – to tylko wybrane programy, jakie realizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg spotkała się w niedzielę z mieszkańcami Ostrowa Wlkp. Podczas wydarzenia minister odpowiadała na
pytania licznie zgromadzonych mieszkańców i rozmawiała o rządowych planach na przyszłość.

„Obowiązkiem państwa jest wsparcie rodziny, w pełnym do niej zaufaniu i z poszanowaniem jej podmiotowości. Wartości te – podmiotowość rodziny, jej godność i szacunek – to fundamenty, na których opieramy naszą politykę” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Działania prowadzone przez MRiPS mają charakter systemowy. To kontynuacja dotychczasowych programów i wdrażanie nowych rozwiązań dla określonych grup społecznych. Wszystkie narzędzia pomocowe niosą za sobą konkretne wsparcie finansowe.

„Inwestycja w rodzinę, to inwestycja w przyszłość Polski. Programy prorodzinne realizowane przez MRiPS nie mają charakteru socjalnego, a społeczny, wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc kompleksowe wsparcie na wielu polach” – wskazała Marlena Maląg.

Finansowe wsparcie rodzin

Sztandarowym programem pomocowym dla rodzin w Polsce jest Rodzina 500+, który wspiera miliony dzieci. W tym roku obchodzi on swoje siódme urodziny. Dotychczas wsparciem objętych zostało 7 mln dzieci, a na ten cel trafiło ponad 220 mld zł. W woj. wielkopolskim wsparcie z programu otrzymało 700 tys. dzieci na kwotę 21,5 mld zł.

„Gdy w roku 2015 zaczęliśmy mówić o polityce prorodzinnej i programie Rodzina 500+, nasi polityczni przeciwnicy wyrażali sprzeciw. Przekonywali, że tymi pieniędzmi będziemy wspierać patologię, kobiety nie będą pracować, a państwa i tak na to nie stać, więc obiecujemy gruszki na wierzbie. Dziś zapewniają, że nie zlikwidują żadnego z programów, które wprowadziliśmy.

Wystarczy przypomnieć sobie kwestie wieku emerytalnego, żeby stwierdzić, ile warte są ich słowa” – podkreśliła Marlena Maląg.

Kolejny program, który stanowi finansowe wsparcie rodzin to Dobry Start

Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na zakup wyprawki szkolnej przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Z programu korzysta ponad 4,6 mln dzieci w Polsce, a całkowita wysokość wsparcia wynosi 6,7 mld zł. W Wielkopolsce program skierowany jest do ponad 461 tys. uczniów, a kwota dofinansowania to 661 mln zł.

„MRiPS nie zatrzymuje się w miejscu, poza kontynuacją dotychczasowych programów, powstają nowe rozwiązania, które mają wspierać rodziny z dziećmi” – powiedziała Marlena Maląg.

Jednym z nowych rozwiań, które działa od ubiegłego roku jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Świadczenie jest wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Przysługuje od ukończenia 12. miesiąca do 35. miesiąca życia. To nawet 12 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. Z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzystało dotychczas w Polsce ponad 213 tys. dzieci na kwotę 3,7 mld zł. W Wielkopolsce świadczenie jest wypłacane dla 22 tys. dzieci, a łączna kwota przekroczyła już 369 mln zł.

„MRiPS nie zapomina o rodzicach z jednym dzieckiem. Specjalnie dla nich wprowadzone zostało dofinansowanie do pobytu malucha w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna” – mówi minister rodziny i polityki społecznej.

W Polsce z dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku korzysta ponad 84 tys. maluchów na kwotę 366 mln zł. W województwie wielkopolskim wsparciem objętych jest ponad 8,5 tys. dzieci na kwotę blisko 38 mln zł.

CZYTAJ  Pierwszy motocyklista rozpoczął sezon od wizyty w szpitalu

Rozwój usług kierowanych do rodzin

„W tym roku ruszyliśmy z nową odsłoną programu Maluch+. MRiPS doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest rozwój opieki żłobkowej w Polsce, tego oczekują rodzice. W odpowiedzi ruszyła nowa edycja Maluch+ z dużo większym budżetem, 5,5 mld zł” – mówi Marlena Maląg.

Dzięki nowej odsłonie Maluch+ ma powstać ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami. Obecnie jest ich już 230 tys. podczas gdy w 2015 roku było ich niespełna 84 tys. Dodatkowym narzędziem wsparcia jest też Karta Dużej Rodziny. To system zniżek dla rodzin 3+ w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Dzisiaj w całym kraju zniżki oferuje 11,2 tys. partnerów w ponad 31 tys. lokalizacji w całej Polsce. Korzysta z nich ponad 1,5 mln rodzin.

Przyjazny rynek pracy i wzrost płacy minimalnej

To kolejny filar polityki prorodzinnej. W rejestrach urzędów pracy na koniec 2015 roku figurowało ponad 1,5 mln osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła wówczas 9,7 proc. Minimalna pensja to zaledwie 1750 złotych, a minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych w ogóle nie była uregulowana, co powodowało, że wielu pracowników w szczególności młodych pracowało za stawki rzędu kilku złotych.

„Dziś – na koniec stycznia 2023 r. – GUS podaje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 5,5 proc., a w rejestrach urzędów pracy figuruje 857,6 tys. osób. W porównaniu do 2015 roku nie tylko spada bezrobocie, ale rosną również pensje, zarówno te przeciętne, jak i minimalne wynagrodzenia” – poinformowała Marlena Maląg.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 roku wynosiło 6346,15 zł i było o blisko 63 proc. wyższe niż w 2015 roku, kiedy przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3899,78 zł. Poprawia się sytuacja najsłabiej wynagradzanych pracowników. W 2022 roku rząd Zjednoczonej Prawicy podjął decyzję o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń, by zniwelować wzrost cen spowodowany rosyjską napaścią na Ukrainę. Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wzrosła do 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. wyniesie 3600 zł.

CZYTAJ  Zaginął 15-latek. Rodzina prosi o pomoc

Jednocześnie minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia wzrosła do 22,80 zł, a od lipca wyniesie 23,50 zł. To wzrost o 3,80 zł w stosunku do 2022 r. Korzystne zmiany w Kodeksie pracy Możliwość pracy zdalnej, dłuższy urlop rodzicielski, wyższy zasiłek macierzyński, dodatkowe urlopy okolicznościowe – to tylko część zmian w Kodeksie pracy, które ułatwią łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci. Ich
autorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców, bo to w dużej mierze do nich są skierowane te rozwiązania. Oczywiście skorzystają na nich wszyscy pracownicy. Chcemy stworzyć naszym obywatelom przyjazne warunki zatrudnienia” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pierwsze korzystne rozwiązania – praca zdalna – wejdą w życie już w kwietniu. Kolejne regulacje trafiły do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Jedną z kluczowych zmian będzie wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Jego łączny wymiar dla obojga rodziców będzie wynosił 41 tygodni lub 43 tygodnie w przypadku narodzin bliźniaków. Obecnie to 32 i 34 tygodnie. Te dodatkowe 9 tygodni urlopu jest skierowane głównie do ojców i będzie nieprzenaszalne.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

93 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
11 miesięcy temu

Kłamcy i populiści . Drukując puste pieniądze doprowadzili do upadku finansów rodzin—koszmarne wzrostu ciepła, węgla,gazu prądu , jedzenia. Zniszczyli narowe radio i telewizję przekształcając je na tuby propagandowe PiS . Wykończyli drobne firmy–pół miasta stoi puste do wynajęcia….oto dokonania szajki tego rządu . tylko ich koryta, fundacje i inne państwowe istytucje obsadzone swoimi ludźmi , którzy żerują na naszych podatkach, na niczym się nie znając . Przykład pierwszy z brzegu : w stadninie w Janowie Podlaskim przez 6 lat rządów najlepszej zmiany nominowana 7 prezes . Ludzie łańcuchami zamknęli bramę i nie chcą jej wpuścić .

Maniek
odpowiada  Marek
11 miesięcy temu

Prawda.

Bajki
odpowiada  Marek
11 miesięcy temu

Kłamstwo.

Wsiowieszcz
11 miesięcy temu

Ministerka się lansuje,
Dobrym ludziom w głowach miesza.
Kto naiwny – zagłosuje,
Lecz niech później się nie wiesza.
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy
Choć to czasem bywa trudne.
Partia Polskę na dno toczy,
Co dla wszystkich będzie zgubne.

Polskojęzyczni
11 miesięcy temu

Weżcie się POwcy, PO PIERDZENIU W STOŁKI w Urzędzie ,na kawę umówcie , a nie zaśmiecajcie jadem Forum.

12345
odpowiada  Polskojęzyczni
11 miesięcy temu

Popatrz co się dzieje dookoła.Partyjna telewizja nie pokazuje prawdziwego świata

bartek
odpowiada  12345
11 miesięcy temu

to wlacz sobie tvny tam masz swiat soroshaiputinosa

Jan
odpowiada  Polskojęzyczni
11 miesięcy temu

W urzędzie krexxxie siedzą pazie królowej Beci. I damy dworu. Jacy peowcy?

To samo robią
odpowiada  Jan
11 miesięcy temu

Przyjazny Ostrów, PO, Platforma Obywatelska PO. WSZYSTKIE jeden pies.

Trumny
11 miesięcy temu

PiS dalej kłamie jak można na nich głosować jak dużo kłopoty mieszali węglem drożynę ceny kłopotami rachunkami….wstyd wstyd ludzie

Baranie
odpowiada  Trumny
11 miesięcy temu

Do szkoły miałeś pod górkę? Gramatyka!!!!! Albo ruskich bukwów się uczyłeś?

DotrzymującyObietnic
11 miesięcy temu

Pani Maląg może parę słów o emeryturach stażowych …, okradacie tych co najdłużej najciężej pracują …, liczycie że nie dożyją do wieku emerytalnego i kasa dla tych co mniej pracują i żyją dłużej

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
11 miesięcy temu

Coś ostatnio na tej stronie zbyt dużo malągów wszelakich jest.
Czyżby to było lokowanie produktu czy też może badania poglądów przyszłych wyborców ?
Ale gdyby nawet tak było to jest to próba totalnie niereprezentatywna.
Wniosek zatem chyba nasuwa się sam.

Leon
11 miesięcy temu

Imprezka jak za starych dobrych czasów , Pan Bareja już żartował z tego wielokrotnie , pośmiejcie się z jego filmów przy okazji wieczorem i byle do wyborów

Fgh
11 miesięcy temu

No tak! Zapomniała dodać że pisowskie rodziny

rrrrr
11 miesięcy temu

czy ktos jeszcze wierzy im i glosuje na tych pisorow ??

Audirs6
odpowiada  rrrrr
11 miesięcy temu

Głosuj na Tuska to będziesz mieć dobrobyt

Jan
odpowiada  Audirs6
11 miesięcy temu

Głosuj na Tuska, wróci normalność.

Już rządzili POwcy
odpowiada  Jan
11 miesięcy temu

Czyli praca za 3 złote na godzinę, albo szparagi w Niemczech, albo zakupy na zeszyt, bo nie starczy do 1go.Mlodzi ludzie się tylko nabierają na obietnice PO.

Zorro
odpowiada  Audirs6
11 miesięcy temu

Nie ogladaj TVP tylko pomyśl to nie boli.

Staruch
11 miesięcy temu

Co z tego skoro siła nabywcz pieniędzy wraz z dodatkami to 70 % tego co miałem 8 lat temu.

Barbara
odpowiada  Staruch
11 miesięcy temu

Zgadzam się w pełni co z tego , że minimalne wynagrodzenie wzrosło, ale ceny też poszybowały w górę w porównaniu do roku wyborczego 2015. tylko porównanie cen realnych, realnych kosztów może odpowiedzieć czy przez 7 lat rządów PIS społeczeństwo coś zyskało. Za komuny w statystyce było pojęcie cen porównywalnych i ta wartośc dawała faktyczny obraz wzrostu lub spadku.

Zofia
odpowiada  Staruch
11 miesięcy temu

I co z tego. Wolałam mieć stały dochód z minimalną waloryzacją i ceny na stabilnym poziomie. A Przelicz sobie ile twoja emerytura wynosiła do średniej krajowej, kiedy przechodziłeś na emeryturę, a zobacz ile wynosi dzisiaj, proporcjonalnie do średniej krajowej – pomimo waloryzacji. Ceny w sklepach szok. Opał szok. „Ale przecież dają”…….Jest dobrze…..

***** ***
odpowiada  Zofia
11 miesięcy temu

swoje dzieci i wnuki okradasz…. kiedy to zrozumiesz będzie za późno. Zostaw coś pieniedzy na grób bo nie będą mieli za co postawić jak ich pis oskubie…

ekonomista
odpowiada  Staruch
11 miesięcy temu

chyba mniej

93
0
Napisz co o tym sądziszx