Ostrowianka zadała niewygodne pytanie minister Maląg

W Forum Synagoga odbył się event polityczny, w którym udział wzięła udział m.in. minister Marlena Maląg. W drugiej części pozwolono obecnym zadać pytania. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na palący problem podwyżek za ogrzewanie i sposób zarządzania spółdzielnią mieszkaniową.

Spółdzielnia Mieszkaniowa – 50 lat mieszkam w bloku na Żwirki. Najstarszy blok nie został ocieplony i otynkowany. Za ogrzewanie mieszkania o wielkości 48m2 płacę 500 zł miesięcznie. We wrześniu dano nam informację, że będzie podniesiony rachunek za ogrzewanie o 120%, a rząd obiecał, że będzie tylko o 40%. Tak samo jest w MZGM. Teraz płacimy prognozę, a później nam wyrównają.

My nie mamy tych pieniędzy. Po śmierci męża zostałam z jedną emeryturą. Choruję i wiele pieniędzy muszę wydać na lekarstwa. Mam 1400 złotych opłat i dużo jest osób w takiej sytuacji.
Nasza spółdzielnia jest najdroższa. Robiłam rozeznanie w Poznaniu czy małym Gostyniu. Za mieszkanie płacą dużo mniej. Starszy pan zarządza spółdzielnią, a my płacimy za to, że nie ma młodych, zdolnych, którzy potrafiliby lepiej zarządzać spółdzielnią. – mówiła zaniepokojona mieszkanka.

Minister podkreśliła, że jej mama również mieszka w bloku przy ulicy Wrocławskiej i jest jej znana ta sytuacja. Ustawę zmieniono po raz drugi i powinna być zmieniona. Nawet w dużych miastach jak Poznań nie wzrosła opłata za ogrzewanie jak w Ostrowie.

– Ostrowski Zakład Ciepłowniczy zmienił taryfę przed wejściem w życie ustawy przygotowane przez rząd PiS ograniczającej podwyżkę do poziomu 40%. Dlatego, że ustawa nie działała wstecz, w Ostrowie wzrosły opłaty za ciepło o 120%. Czekam na informacje od minister Moskwy nt. gospodarki zarządzania ostrowską spółką i czy były wypłacane dywidendy w tym czasie. – powiedziała minister Marlena Maląg.

Oświadczenie Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego

Rządowe wyrównanie nie dla wszystkich
wyrownanie

Sporo zamieszania wywołała ustawa, która zakłada wypłatę wyrównania za droższe ciepło. Wielu ostrowian dopytuje czy im taka finansowa pomoc się należy. Okazuje się, że rządowy system nie dla wszystkich okazał się skuteczny, a sami mieszkańcy mogą czuć się oszukani.

CZYTAJ  Ukrainka spowodowała kolizję na rondzie (ZDJĘCIA)

Rządowego wyrównania dla mieszkańców miasta nie będzie. Dlaczego? Ponieważ Ostrowski Zakład Ciepłowniczy miał niższą cenę za ciepło, niż maksymalna cena dostawy ciepła określona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Chodzi o okres od 1 października 2022 roku do końca lutego tego roku.

Opublikowane przez URE ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto (nie zawierają podatku VAT), jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do końca 2023 roku w rozliczeniach z odbiorcami. Dla OZC cena za gigadżula (GJ) została ustalona w wysokości 169,44 zł/GJ netto..

W ostrowskiej spółce OZC, we wrześniu 2022 roku, jeden GJ kosztował 121,03 zł/netto. Ta kwota dyskwalifikuje odbiorców ciepła z OZC-u do ubiegania się o wyrównanie.

– Wysokie rachunki i brak wypłaty wyrównania powodują rozczarowanie wśród mieszkańców. Widzimy to i rozumiemy. To trudny czas także dla spółki OZC. Nowa taryfa dla naszych odbiorców weszła w życie 1 września 2022 roku – tak nakazywało Prawo energetyczne – tłumaczy Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Dlaczego ceny za ciepło wzrosły od 1 września 2022 roku?

By to wytłumaczyć musimy wrócić do roku 2021. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy miał wówczas zatwierdzoną przez URE taryfę 29 marca 2021r. Nowe stawki wprowadził 1 maja 2021. Każda taryfa jest wprowadzana zgodnie z rozporządzeniem taryfowym na okres 12 miesięcy.

25 lutego 2022 roku, spółka OZC, wysłała nowe propozycje stawek za ciepło. (Dlaczego w lutym? Przedsiębiorstwa energetyczne składają wnioski nowych taryf i ich zmian, Prezesowi URE nie później, niż dwa miesiące przed końcem obowiązywania poprzedniej taryfy. Spółka OZC była zatem zobligowana do złożenia takiego dokumentu przed końcem lutego 2022 r.)

Proces zatwierdzania nowego wniosku przez URE trwał do 4 sierpnia. Zgodnie z Prawem energetycznym, każde przedsiębiorstwo produkujące ciepło, musi wprowadzić nową taryfę w życie, nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni, od dnia jej opublikowania.

CZYTAJ  Oferty pracy kwiecień 2023 - cz. 2

– W naszym przypadku, nowe stawki wprowadziliśmy po 27 dniach od opublikowania przez URE. Nawet gdybyśmy wprowadzili nową taryfę w 45 dniu, to byłby to 18 września. Rządowe wyrównanie dotyczy okresu od 1 października ubiegłego roku, do końca lutego tego roku. Można się o nie ubiegać wówczas, kiedy stawka maksymalna za 1 GJ wynosiłaby powyżej 169,44 złote netto. Ceny w spółce OZC są niższe, dlatego z wyrównania skorzystać nie możemy – tłumaczy Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

263 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek
28 dni temu

Ludzie wiedzą że to zrobiła Klimkówka. Ona jest pierwszą do podnoszenia rachunków.

Ocknąć się
29 dni temu

A co ma Marlena i jej ministerstwo do podłych praktyk ubeckiego prezesa? Jeśli macie chociaż odrobinkę rozumu, to nie będziecie zadawać idiotycnych pytań.

jojko
29 dni temu

Lechu robisz z siebie przydupasa

Ostrowianka
29 dni temu

Niech ta pani zniknie. Już się dorobiła. Wypad ze wszystkimi kłamcami z PiS !!!!

Adam
29 dni temu

Zadała! A u Rudego zdrajcy nie mozna zadawać pytan!!!

Bolo
odpowiada  Adam
29 dni temu

Przez takich imbecyli, którzy zaklinają rzeczywistość i wyznają pislam mamy w tym kraju co mamy.

Maryjka
odpowiada  Adam
27 dni temu

Co to znaczy u Rudego zdrajcy? To jest premier Tusk. A zdrajcy to ty *uju i cały ten wasz pislam z Kaczyńskim na czele i przydupasami pinokiem, trajkotką co nauczyła się kwestii i pieprzy to samo bez wzgledu na pytanie i całą pisią resztą. Judasze za 30 srebrnikow się zeszmacili.

Pinokio
29 dni temu

Malągowa to zrób w nocy posiedzenie i odkręć tą sprawę bo znając was w pisie w nocy umiecie wszystko przeglosować

Jurek Gr.
29 dni temu

Wszystko pięknie słychać tylko w tvpis,i obietnicach rządzących.Tak naprawdę to wychodzi tragedia bo w nierządzie sami niefachowcy.Ustawa nie działa wstecz wg.tej małej …. Ciekawe że ustawy co im pasują działają wstecz

rrrrr
29 dni temu

same stare dziady tam sa

Pionek
29 dni temu

Niech Pan prezes OZC ustosunkuje się do tego, dlaczego w Kaliszu za metr kwadratowy mieszkania mieszkańcy płacą za ogrzewanie 3,80zł, a w Ostrowie płacą średnio 9 zł. To kaliskiego OZC nie obowiązywały te same przepisy co w Ostrowie? Rozumiem różnice 10do 20 %, ale nie 150%

Podli ludzie
odpowiada  Pionek
29 dni temu

Prezes udaje głuchego .

mario
29 dni temu

Jest drogo, bedzie drozej. Przeciez mamy ,,drugi narod” na utrzymaniu, a wojny kosztuja zwlaszcza te przegrane. Pani Malag jak wiekszosc jej wspolpracownkow z wiejskiej o tym wie, ale jak powiedziec ludziom ze musza zaplacic za bledy decydentow? Od takich kabartow sa Morawiecki i Glapinski, to oni skupiaja nasza uwage kiedy reszta pakuje fanty szykujac sie na kataklizm

B.M.
odpowiada  mario
29 dni temu

Może wolałbyś aby Polska utrzymywała bolszewików, bandytów od putina, tam jest ok 146 mln tej swołoczy, którym cały czas przeszkadzamy w realizacji zbrodniczych celów. A kto nam do wszystko zafundował, wychwalana przez pewne znane grupy Merkelowa ze swoim rządem. To są ci decydenci, którzy z pełną premedytacją umożliwili kacapom destabilizację Europy i świata, niestety odbija się to na najbiedniejszych. Ale o tym cisza, nie mówmy nikomu.

Jola.
odpowiada  B.M.
29 dni temu

Jakoś Niemcy sobie doskonale radzą w przeciwieństwie do naszego rządu. Tam inflacja wynosi ok. 7 procent. Przestań pieprzyć, że to wina poprzedniego rządu. To terzaźniejszy rząd robił przez ostanie 8 lat?!. Mieli wszystko zmienić, miało być eldorado. Ja idiotka na nich głosowałam i to był największy błąd mojego życia. Nigdy więcej!!!! Prędzej na samego diabła zagłosuje niż na nich.

PO to zlo
odpowiada  Jola.
29 dni temu

A ja ithiotka głosowalam na PO !!! Podnieśli wiek emerytalny kobietom o 7 lat !!!!!! Teraz są plany do 70tki .Wielu NIE DOŻYJE. UE=Niemcy , nie porównuj tego bandyckiego kraju. Nakradli ,to im się dobrze żyje.

B.M.
odpowiada  Jola.
29 dni temu
  1. To o inflacji w Europie z listopada 2022,

https://pravda.org.pl/artykuly/inflacja-w-polsce-i-europie/?gclid=EAIaIQobChMIjqmI45_c_QIVKAd7Ch1CgQNUEAMYASAAEgLIh_D_BwE

„Wpływ wojny w Ukrainie na ceny energii oraz żywności już w marcu podkreślała prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Odile Renaud-Basso. Jej zdaniem konflikt miał spowolnić odchodzenie od węgla w niektórych krajach oraz spowodować duży wzrost cen żywności na świecie. Jej przypuszczenia okazały się trafne. Większość państw europejskich boryka się obecnie ze skutkami wojny w Ukrainie takimi jak wzrost cen gazu, opału czy żywności.”

2.Nie napisałem, że inflacja to wina poprzedniego rządu w Polsce, tylko, że Merkel i polityka innych państw, które nie przeciwstawiły się bandycie w 2014 i dalej uzależniały Europę od surowców ze wschodu, doprowadziły do drugiej, barbarzyńskiej odsłony tej napaści na Ukrainę.
3.Nikt nie przewidział 2 letniej pandemii, kiedy cały świat panikował, nie tylko Polska i wspomnianej już gorącej wojny, dlatego wiele wydatków z tym związanych musiało wpłynąć na gospodarkę.
Niestety wielu twierdzi, że nic się nie stało na świecie i nic się nie dzieje i powinno być super.

PIOTR
odpowiada  Jola.
28 dni temu

ONI WSZYSTKO ZMIENILI TYLKO NA GORSZE NAWET ZIOBRO ZE STRACHU Z GIWERA PARADUJE GANGUS

Przedstaw się
odpowiada  B.M.
28 dni temu

Akurat o tych „bandytach od Putina” to ciszy nie ma, media trąbią o tym od roku. Cisza to jest o prawdziwych przyczynach tej wojny.

263
0
Napisz co o tym sądziszx