Zagazowano i zutylizowano tysiące ptaków

Udostępnij
Tweet

Ptasia grypa szaleje na dobre. Tym razem zaatakowała hodowlę w Rososzycy w wyniku czego zagazowano i wywieziono do utylizacji ponad 100 tysięcy ptaków.

Wirus ptasiej grypy dostał się do hodowli 110 tysięcy brojlerów, czyli ptaków drobiowych intensywnie tuczonych, przeznaczonych na ubój. Do tej grupy zalicza się zarówno kury jak i kaczki czy indyki.

Kiedy hodowca zauważy znaczną liczbę zgonów, powiadamia służby. Próbki wysyłane są do badań. W razie potwierdzenia zaczyna się proces gazowania dwutlenkiem węgla. Następnie odpady wywożone są do utylizacji, w tym przypadku koło Piły. Transport był zabezpieczany przez policję.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył dwie strefy. Na obszarze 3 kilometrów od ogniska wyznaczył strefę zapowietrzoną, a na obszarze 10 km strefę zagrożoną. Obowiązują przez 3-4 tygodnie.

Przez ten czas zwierzęta z innych hodowli muszą być trzymane i karmione wewnątrz budynków. Zakazana jest organizacja targów z udziałem ptactwa.

Dodatkowo drób z tego terenu musi być badany podczas trafiania do ubojni.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Kolejny zespół wystąpi w amfiteatrze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Damian
1 rok temu

ptasia grypa,an wiosnę za pewne pseudo coxidek wróci do tego kosmiczne ceny paliw i zaś uziemią nas w domach.

Obserwator
1 rok temu

To jest chore, zwierzęta z innych chodowli muszą być trzymane i karmione wewnątrz budynku, a niby te bojlery w Rososzycy to co? latały na na zewnątrz kurnika? nieeee one były w kurniku i tam się zaraziły ciekawe w jaki sposób, moje kurki przydomowe cały czas na zewnątrz biegają i są zdrowe. Bo to tak samo jak z ludźmi, piecuchy zawsze chore, kaszlą i mają katar, a który dużo po dworze chodzi zdrowy.

Kolores
1 rok temu

Jeśli któryś rynek jest konkurencyjny to wymyśla się takie ptasie grypy aby już nie był

Abc
1 rok temu

„Dodatkowo drób z tego terenu musi być badany podczas trafiania do ubojni.”
Czy ja mam rozumieć, że tylko jak w promieniu 10 km jest ptasia grypa, to drób musi być badany podczas trafiania do ubojni? A jak nie ma, to przy 100 tysiącach ptaków badań się nie robi?

4
0
Napisz co o tym sądziszx