Rzeka przyniesie im miliony

Piotr Kryszczak z Urzędu Gminy Przygodzice pokieruje nowo powstałym stowarzyszeniem Wielkopolskie Partnerstwo dla Doliny Baryczy. To stowarzyszenie i jego zarząd powołano w czwartek w Sośniach; zrzesza: gminę Przygodzice, a także Sośnie i Odolanów, które połączył obszar Natura 2000, rzeka Barycz i chęć budowania wspólnej marki w lokalnej grupie działania.

Prezes Piotr Kryszczak liczy, że owa szeroko zakrojona współpraca nadal będzie przynosić wszystkim zrzeszonym w obydwu LGD wiele satysfakcji, wzajemne korzyści i sukcesy. „Jesteśmy dobrym przykładem stowarzyszenia działań zespołowych, będziemy czerpać z naszych dotyczasowych doświadczeń. Marka Dolina Baryczy buduje wspólną tożsamość i kojarzy się z innowacjami, inwestycjami i dobrym miejscem do życia i tworzenia biznesu” – mówi.

Powołanie tego zrzeszenia, obok istniejącego partnerstwa w Miliczu (woj. dolnośląskie), pozwoli samorządom, a także firmom i mieszkańcom sięgać w szerszym zakresie po publiczne dotacje na inwestycje i działania także na obszarze Wielkopolski.
Razem z prezesem Piotrem Kryszczakiem, w zarządzie organizacji PDDB po wielkopolskiej stronie, zasiądzie również wicprezes Inga Demianiuk-Ozga, prezes i menedżer dolnośląskiego Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Barczy z siedzibą w Miliczu, które już od 20 lat skupia osiem gmin z pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski, a także członkowie: Dorota Kurzawska – dyr. GOK w Sośniach i Dominik Sobczak z UMiG w Odolanowie.

Członkami nowo powołanego stowarzyszenia, które zamierza czerpać z doświadczeń starego zostali przedstawiciele sektora publicznego, społecznego i gospodarczego. Na razie liczy ono 51 członków z liczną reprezentacją właśnie z Przygodzic.
Przewodniczącym komisji rewizyjnej Wielkopolskiego Partnerstwa dla Doliny Baryczy wybrano wczoraj Dariusza Piechowiaka, pracownika przygodzickiego urzędu gminy. W tej komisji zasiadły także Beata Bartosz – prezeska Stowarzyszenia Quatro z Topoli Wielkiej i Katarzyna Gałęska z magistratu w Odolanowie.

Celem działalności bliźniaczych stowarzyszeń będzie nadal m.in. pozyskiwanie i rozdysponowywanie środków regionalnych w ramach strategii, rozwój i promocja obszarów wiejskich pod wspólną marką lokalnej grupy, a także podejmowanie inicjatyw służących pobudzaniu aktywności społeczności lokalnej, wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatu, działania na rzecz rozwoju rekreacji, turystyki i agroturystyki, popularyzacja i rozwój produkcji wyrobów, produktów i usług lokalnych i regionalnych, wspieranie przedsiębiorczości, wsparcie mieszkańców w zakresie przygotowania projektów i pozyskiwania środków na ich realizację, wreszcie ochrona wartości historycznych, kulturowych, urbanistycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, a także integracja mieszkańców.

CZYTAJ  Oferty pracy – czerwiec 2023 – cz. 1

W spotkaniu założycielskim stowarzyszenia w Miliczu uczestniczyli włodarze Sośni: wójt Stanisław Budzik i jego zastępca Dariusz Berek, zastępca burmistrza Odolanowa Jan Prokop, sekretarz UMiG Odolanów Krystyna Wiertelak, dyrektor Odolanowskiego Domu Kultury Janusz Lizurej, Lucyna Koczorowska – zastępczyni wójta gminy Przygodzice, Janina Wojtasiak – Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, w Sośniach reprezentująca także sołectwo Wysocko Małe oraz Robert Kaczmarek – dyr. GOK w Przygodzicach.

Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie partnerskich gmin.
Planowane jest otwarcie biura stowarzyszenia w Przygodzicach.

– Środki pozyskane przez Partnerstwo dla Doliny Baryczy od początku działalności stowarzyszenia – dane szacunkowe

Perspektywa 2007-2013 PROW+PORiM – nieco ponad 46 mln zł.

Perspektywa bieżąca, 2014-2022, PROW+ PORiM – środki w kwocie ponad 28 mln zł.
W perspektywie przyszłej, po powołaniu nowego stowarzyszenia WLGD środki w ramach PROW oraz programów EFS i EFRR dla obszaru Doliny Baryczy wyniosą ok. 19 mln zł (ok. 9,8 mln dla gmin wielkopolskich).
* Są to kwoty orientacyjne, ponieważ zależą od ostatecznego brzmienia aktów prawnych i kursu Euro.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
prawda
4 miesięcy temu

na tym trzecim zdjeciu wsrodku taka stara rozczochrana blądyna to kto ??? . Co to stare babsko tam robi . ona ma problem ze sobą , a co dopiero ma sie zajmowac takimi inwestycjami . Babcia do wnuków a nie do samorzadu. skąd ta babcia pochodzi.

Mateusz
odpowiada  prawda
4 miesięcy temu

A ty skąd? Kto dał tobie buraku prawo obrażać Kobietę. Napewno nie dorastasz ,kolokwialnie mówiąc, tej Pani do pięt.

viki
odpowiada  Mateusz
4 miesięcy temu

a która to jest To kobieta ?- i co To jest, że jej nikt nie dorasta do piet – Biskup? Pełno tam na foto starych spasionych dam. Jak kolokwialnie mowiac jak stara i brzydka, To co Jest To do chwalenia . Metryka urodzenia to metryka. PESEL nie zmienisz. Jak by tam siedziała DODA ooooo to inna bajka . ps. ocena publiczna to nie obraza.

Kkkkoooggppp
4 miesięcy temu

Za darmo będą rządzić tym stowarzyszeniem?

Lukasz dzwonnik
4 miesięcy temu

Oczywiście kasę będą liczyć a sama barycz mają wszyscy w dupie , najlepiej wyregulować i wyprostować, taka to wasza dolina baryczy

Skiper
4 miesięcy temu

Co może pójść nie tak?

Józef
4 miesięcy temu

Proszę czytać ze zrozumieniem 😉

hadwao
4 miesięcy temu

Bankierzy drukują a urzędasy rozdają swoim i tak nas uczciwych ludzi okradają i pieniądz traci wartość, Scenariusz znany od lat.

marian
4 miesięcy temu

tłuste koty

Krisssssss
4 miesięcy temu

Jpr znowu nas wydymają

Jafy
4 miesięcy temu

Przyniosła miliony panu radnemu ,z Topoli .Wstyd Panie wójcie..

Ja
4 miesięcy temu

Piękna rzeka, a co z gęsiarnią która truje i zagraża ,a jest 100 m.od Baryczy .Wstyd kolejny panie wójcie

18
0
Napisz co o tym sądziszx