Roczny chłopiec odzyskał wzrok. Brawa dla lekarzy!

Roczny Antoś trafił pod opiekę lekarzy, którym udało się przywrócić mu wzrok. Dziecko było obuocznie niewidome. W ostatnich dniach przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Antoś z Pleszewa już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, który operował chłopca.

Antoś nie widział od urodzenia.

– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – ze łzami w oczach mówi Edyta Stasiak, mama Antosia. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie.

– Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

– Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego – mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. – Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest placówką samorządu województwa śląskiego. Działa w nim kierowany przez prorektora ds. rozwoju i transferu technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Edwarda Wylęgałę oddział kliniczny okulistyki. To największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. To na tym oddziale przeprowadzono w 2000 r. pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy.

CZYTAJ  18-latce ponownie uratowano życie

W 2010 r. zespół okulistów pod przewodnictwem prof. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki – przedni, a następnie tylny. Przy oddziale funkcjonuje nowocześnie wyposażony Bank Tkanek Oka, co znacząco usprawnia przeprowadzane procedury transplantacyjne”

23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olek
4 miesięcy temu

to chyba byly anioly a nie doktory,które tylko piniądze uwielbiają

ma
4 miesięcy temu

Wielki szacunek dla lekarzy i słowa podziękowania…Brawo !

Mamusia1
4 miesięcy temu

Brawa dla lekarzy i zdrówka dla maluszka. Widząc jak lekarz z miłością trzyma to dzieciątko na rękach to aż serducho się raduje. Takich lekarzy chcemy .

Miś
4 miesięcy temu

Wielkie brawa dla lekarzy i gratulacje dla Chłopca! Dużo zdrówka, Antoś!

dot
4 miesięcy temu

Do tych lekarzy i o takich lekarzy, modlę się.

Pacjent zabiegowy 3 lata .
4 miesięcy temu

mama jeszcze nie wie że w tym kraju nie ma szans na normalne życie dla Antosia . Całemu zespołowi za udany zabieg gratuluję i życzę więcej takich sukcesów .

miejscowy
4 miesięcy temu

Takim lekarzom Brawa:) Pomijając jak nas doi NFZ a idziesz i bulisz prywatnie..już dowcip widziałem: Musisz pan dom sprzedać..a co ze mną źle doktorze? ma Pan do zrobienia dwie plomby i koronkę..

Lech
4 miesięcy temu

Wielki szacun dla lekarzy.
Trzeba tu dodać żę niewidomy od urodzenia o ile mu się nie przywróci możliwości widzenia do wieku 3-4 lat to potem już NIGDY nie będzie widział. Po tym wieku ludzki mózg już nie jest w stanie nauczyć się interpretować impulsów z siatkówki.
Tak więc tym większy sukces medyków i ludzi dobrej woli.
Zdrowia dla maluszka i sukcesów dla medyków.

Bolo
4 miesięcy temu

I to są prawdziwi lekarze dla mnie! Pełen szacun! A nie te konowały co tylko L-ki wystawiają i kasę patrzą tylko trzepać w prywatnych gabinetach. A do tego leczyć nie potrafią…

M.
4 miesięcy temu

Mam chore oczy, borykam się z różnymi problemami ze wzrokiem, ale nie wyobrażam sobie nie widzieć…
To co zrobili Lekarze dla tego Chłopca to cud ❤️ Cieszę się razem z Wami!

23
0
Napisz co o tym sądziszx