Ostrowski żłobek – na czym polega jego sukces?

Blisko 400 najmłodszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego uczęszcza do Miejskiego Żłobka. Placówka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Rodzice doceniają profesjonalną opiekę i przyjazną atmosferę. Nie bez znaczenia są co miesięczne opłaty ponoszone przez rodziców. Te bowiem należą do jednych z najniższych w regionie. Miesięcznie, miasto z własnego budżetu, do każdego dziecka w żłobku dopłaca około 630 złotych. W przypadku posiadania Ostrowskiej Karty Rodziny 3+ dopłata jest jeszcze większa.

Żłobek Miejski znajduje się dziś w trzech różnych miejscach Ostrowa Wielkopolskiego. Główna siedziba mieści się przy ulicy Jankowskiego. Uczęszcza tam 138 dzieci, w tym dwoje niepełnosprawnych. W mieście działają także dwa oddziały żłobkowe. Pierwszy przy ulicy Waryńskiego, drugi, otwarty we wrześniu ubiegłego roku przy Przedszkolu Tęcza na ulicy Dobrej.

– Oddział żłobkowy przy ulicy Dobrej to piękne, nowoczesne i bardzo przyjazne miejsce dla naszych najmłodszych mieszkańców. Niemal natychmiast po ogłoszeniu naboru wypełniło się do ostatniego miejsca. Dziś uczęszcza tam ponad 70 dzieci. Wraz z otwarciem tego oddziału, we wrześniu, rozwiązaliśmy problem listy rezerwowej dzieci, których oboje rodziców pracuje – mówi Sebastian Górski, z-ca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jeszcze kilka lat temu, listy rezerwowe chętnych dzieci do miejskiego żłobka były codziennością. Sytuacja polepszyła się w pod koniec 2017 roku. Wówczas decyzją prezydent miasta Beaty Klimek utworzono oddział przy ulicy Waryńskiego. Dziś jest tam 168 miejsc. Już wtedy lista oczekujących bardzo się skróciła. Problem udało się rozwiązać wraz z otwarciem nowego oddziału, który mieści się w nowym Przedszkolu Tęcza.

– Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023 wszyscy rodzice, którzy spełniali główne kryteria do przyjęcia dziecka do placówki, miejsce dla swojej pociechy otrzymali. To ogromny sukces. Dzieci rodzą się cały rok, więc nigdy nie uda się powiedzieć, że listy rezerwowe znikną całkowicie, na krótko tak, ale potrzebę zaopiekowania się maluszkiem rodzice będą mieli zawsze – mówi Ewa Brzozowska, dyrektor Żłobka Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Urodziny najstarszej mieszkanki powiatu

Placówka stawia na profesjonalizm i przyjazną atmosferę. Opieka, rozwój najmłodszych oraz zdrowe i smaczne posiłki, to priorytet ostrowskiego żłobka. Warto wspomnieć o opłatach, te bowiem, w porównaniu z innymi tego typu placówkami, należą do jednych z najniższych w regionie.

Dzienna stawka żywieniowa wynosi 4,50 zł. Natomiast opłata miesięczna za pobyt to 10% minimalnego wynagrodzenia. A zatem to kwota około 440 złotych, którą rodzic jest zobowiązany zapłacić. Miasto honoruje także zniżki 80% na Ostrowską Kartę Rodziny 3+. Wówczas ta opłata jest jeszcze niższa, bo wynosi zaledwie 70 złotych, plus wyżywienie.

Opłaty za pobyt są niskie, bo dopłaca do nich miasto. Miesięcznie to kwota ponad 630 złotych do jednego dziecka.

– Rodziny a zwłaszcza ich najmłodsi członkowie są dla nas bardzo ważni. To dla nich tworzymy nowe miejsca w żłobku z wykfalifikowaną kadrą opiekunów. Każdego roku do opieki nad małymi ostrowianami dokładamy ponad 3 miliony złotych. Sukcesywnie od 2016 roku zwiększamy liczbę miejsc w żłobku. Cieszę się, że dzięki tym miejscom rodzice mogą spokojnie wrócić do pracy – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Żłobek Miejski w Ostrowie Wielkopolski otwarty jest od godziny 6.00 rano do 16.30. Uczęszczają do niego dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Placówka otwarta jest od poniedziałku do piątku, przez cały rok, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ine
4 miesięcy temu

Żłobek miejski to najbardziej przyjazna placówka dla dzieci w tym mieści <3 Starszy Synek chodził na Jankowskiego a młodszy na Waryńskiego i jestem zachwycona jednym i drugim miejscem. Super jedzenie, przemiłe opiekunki, czyściutko, wszyscy zawsze uśmiechnięci – mi jako dorosłemu chce się tam wchodzić i moje dzieci zawsze z uśmiechem biegły na sale. Żłobek podniósł wysoko progi i niestety ciężko przestawić się na standardy przedszkolne, które niestety pozostawiają wiele do życzenia. Nic tylko dziękować całej kadrze żłobka za takie miejsce <3

Alina
4 miesięcy temu

Nie wiem skąd w ludziach tyle jadu. Miałam dziecko w Gorzycach i uważam że jest to placówka warta tych pieniędzy panie robią co w ich mocy żeby dzieci i rodzice byli zadowoleni, posiłki duże i smaczne- mój syn zawsze mówił że obiadki pycha. Musicie wziąć pod uwagę to że na dopłaty do żłobka miejskiego jest inna pula pieniędzy niż na gminę więc nie oczekujmy podobnych oplat za placówkę. Z jednej strony rozumiem oburzenie rodziców bo stawka nie jest mała ale z drugiej strony porównując z prywatnymi żłobkami w Ostrowie ( gdzie poziom jak dla mnie jest poniżej 0) to cena jest przystępna.Nikt nikogo tam na siłę nie trzyma drodzy rodzice więc pretensje w tym momencie do wójta, sekretarza i kadry nie są na miejscu. Dajmy im pracować i cieszmy się że nasze dzieci są w dobrych rękach w czasie kiedy my zapierdzielamy w pracy 😊

Katarzyna
odpowiada  Alina
4 miesięcy temu

Piszę Pani , że miała tam dziecko… wiec proszę Panią teraz wygląda to tak że cena wzrosła z dnia na dzień z 260 do 720zl i dano rodzicom czas na decyzję czy dziecko zostaje w żłobku tylko kilka dni. Rozumiem że cena mogła wzrosnąć ale aż o takich podwyżkach informuje się wcześniej. Pisze Pani że obsługa jest taka dobra- być może rok temu była ale teraz w różnych grupach nie jest tak kolorowo. Jedzenie ok- zgadzam się że super. Nie porównuje dopłaty bo ta wg wójta i Pana sekretarza na dziecko wynosi ok 2200zł i resztę płacą rodzice ( +jedzenie). Stwierdzenie nikt nikogo na siłę nie trzyma to nie jest żaden argument- zawsze można tak powiedzieć- nikt cie w tej pracy nie trzyma, nikt cie w tym kraju nie trzyma itd Do kadry pretensji nie było ale do wójta i sekretarza tak bo nie uprzedzili rodziców wcześniej o takich ruchach, nie odpowiedziano na żadne konkretne pytanie jak np proszę o konkretne wyliczenie co się składa na tak duży koszt pobytu jednego dziecka ( wg wójta ok 2600-2800zl) , dlaczego nie ma ulgi dla rodzin wielodzietnych itd a otrzymaliśmy jedynie informację wg wójta,, stać was”. I na koniec kiedy my zapierdzielamy w pracy to większość Pan już w żłobku nie ma.

Alina
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

Panie pracuje od 6-14 7-15 i 8:30-16.30 jeśli ktoś przyprowadza dziecko na 7 a odbiera o 16 to logiczne że kadry z dwóch pierwszych zmian już nie ma nie rozumiem oburzenia w tym temacie.

Ania
4 miesięcy temu

W Ostrowe fajnie i bede starac sie przenieść tam dziecko a w Gorzycach nagle zrobili podwyżkę x 3 poprzedniej ceny i dali kilka dni aby się zdeklarwać czy dziecko będzie chodzić do żłobka. Byłam na tym zebraniu i Panowie z Gminy nie umieli odpowiedzieć jak to jest że prywatnym żłobkom się opłaca przy koszcie 1000zł na dziecko a im wyszło, że koszt pobytu dziecka to 2600zł. Pan Sekretarz i Wójt chyba myśleli że zrobią kilka slajdów i ciemny lud to kupi.

Michał
odpowiada  Ania
4 miesięcy temu

Z tego co się orientuję to osoby mieszkające w gminie nie przejdą nawet rekrutacji do miejskiego.

Zuza
odpowiada  Ania
4 miesięcy temu

Jeśli twoje dziecko chodzi do Gorzyc to wnioskuję ze musicie mieszkac w gminie. W Ostrowie w miejskim z tego co mi wiadomo są przyjmowane tylko dzieci z miasta. Więc masz nikłe wręcz zerowe szanse ale powodzenia

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu by Zuza
Maria
4 miesięcy temu

Słyszałam w zeszłym roku jak pani Maląg mówiła że żłobki są darmowe coś się zmieniło

Katarzyna
4 miesięcy temu

No proszę: koszt pobytu dziecka to 440zl +630 dopłaty miasta = 1070zł a w Gorzycach Wielkich Wójt z Sekretarzem na zebraniu w żłobku 10.02.2023 przekonywali że koszt pobytu jednego dziecka to ok 2600-2800zł. Przy okazji Wójt jeszcze stwierdził że po mimo nagle ogłoszonej podwyżki 300% to rodziców na to stać, nie będzie robił zniżek dla rodzin wielodzietnych bo to zbyt skomplikowane a Pan Sekretarz po rozpływaniu się że taka dobra jakość usług m.in. tego powodu, że nikt nie zarabia tam min krajowej to pokazywał slady jak koszty pracy w tym roku urósły o ok 30% czyli pracownicy dostali podwyżki ponad 1300zl. Brawo Pani Prezydent a Panowie z Gminy następnym razem się zastanówcie się co mówicie bo nikt nie jest taki naiwny.

Olo
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

Przecież nas stać 🫢

BMW TO PRESTIŻ
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

A może za darmo mają pracować. Czy ktoś ci zagłada w wypłate.

Michał
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

Ogólnie uważam że w żłobku kadra jest na wysokim poziomie więc niech sobie zarabiają aczkolwiek nie chce mi się wierzyć że dostali aż takie podwyżki jak piszesz. Co do podniesienia ceny.. no cóż zawsze można dziecko wypisc i przenieść do innej placówki pozdrawiam

Katarzyna
odpowiada  Michał
4 miesięcy temu

Informacja o podwyżkach wyszła od sekretarza i wojta- cyt. nikt tutaj nie zarabiał od początku min krajowej , no może kilka Pań ( pewnie obsluga) rok temu podnieśliśmy do 4500brutto a teraz to już w ogóle jest więcej aby Panie nie zrezygnowały z pracy” I po chwili slajd że koszty pracownicze w tamtym roku ok 1.400 000 a w tym roku ok 1.800 000 – więc wyszło że podwyżka ponad 1300zl. Pewnie ze zawsze można wypisać i niestety będę musiała to zrobić bo nie stać mnie nagle na takie podwyżki. Człowiek ledwo wiąże koniec z końcem i nagle dostaje informację że musi płacić 3x więcej i jako powody podaję się że trzeba było dać podwyżki pracownikom.

Michał
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

Ogólnie uważam że kadra jest na wysokim poziomie więc niech sobie zarabiają aczkolwiek nie chce mi się wierzyć że dostali aż tyle podwyżki. A co do podniesienia oplat.. no cóż… zawsze można dziecko wypisać i przenieść do innej placówki pozdrawiam

Michal
odpowiada  Katarzyna
4 miesięcy temu

Ogólnie uważam że kadra w żłobku jest na wysokim poziomie więc niech sobie zarabiają. Aczkolwiek wątpię żeby dostali aż takie podwyżki. A co do podniesionych oplat.. no cóż.. zawsze możesz dziecko wypisać lub przenieść do innej placówki pozdrawiam

Nsjshs
4 miesięcy temu

Super Pani prezydent !!
Proszę tworzyć takie miejsca dla dzieci !! Proszę także o rozważenie placu zabaw w dzielnicy zacharzewa, może zamiast nieuczęszczanej siłowni na ul glowackiego lepiej byłoby zrobić tam plac zabaw ????

mieszczanin
odpowiada  Nsjshs
4 miesięcy temu

zasługi chyba należą się Pani dyrektor a nie Pani prezydent 🙂

XW
odpowiada  mieszczanin
4 miesięcy temu

pani dyrektor jest ok, ale gdyby nie działania pani prezydent dziś brakowałoby miejsc w żłobku. mamy do wyboru aż trzy miejsca. w tym jedno piękne i nowe na ulicy Dobrej. super pani prezydent!

18
0
Napisz co o tym sądziszx