Ptasia grypa się rozkręca

Nie tylko wśród ludzi szaleje grypa. Ogniska tej choroby trawią kolejne ptactwo w regionie. W środę wykryto dwa kolejne ogniska. Tym razem w powiecie kępińskim, gdzie na jednej z ferm trzeba zutylizować 70 tysięcy sztuk kaczek.

Ognisko ptasiej grypy pojawiło się również w powiecie ostrowskim. W gospodarstwie w Masanowie do ubicia poszło 6 tysięcy małych kaczek. Zdaniem Dariusza Hyhsa, Powiatowego Lekarza Weterynarii, w wypowiedzi dla Radia Eska powiedział, że za przenoszenie zakaźnej choroby odpowiada człowiek.

– Ja uważam, że ta ptasia grypa jest już u nas na stałe. Nie muszą przylatywać dzikie ptaki by się pojawiła. Ale musi być czynnik, który spowoduje, że zostanie ona przeniesiona do kurnika. I moim zdaniem, na 90 procent, tym czynnikiem, wektorem jest człowiek, który nie przestrzega zasad bioasekuracji. Reżim sanitarny jest OBOWIĄZKOWY. To m.in. zmiana obuwia czy ubrania, kiedy wchodzi się do kurnika. Trzeba umyć ręce. Obowiązkowa jest też dezynfekcja. – mówi dla Radia Eska Dariusz Hyhs.

Zabicie ptaków to cios finansowy dla hodowców i całej branży. Hyhs apeluje by robić wszystko by wirus nie trafiał do kolejnych miejsc. Instrukcje były wydane hodowcom.

Film poglądowy o ptasiej grypie

CZYTAJ  Pożar w kościele. Wierni stanęli na wysokości zadania

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Darek
2 miesięcy temu

Chyba ptasia głupota tak jak cyrk covidowy i klimatyczne jaja

Alex
2 miesięcy temu

Z komentarzy wniosek że co drugi Polak wybitny specjalista w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia

mariano
odpowiada  Alex
2 miesięcy temu

Zdradzę ci tajemnicę hodowca który wyhodował miliony lub więcej kur , kaczek , gęsi czy setki tysięcy owiec , świń , krów , itd ma dużo większe pojęcie jak nie jeden weterynarz …

mariano
2 miesięcy temu

Dawniej weterynarze zajmowali się tylko i wyłącznie leczeniem zwierząt , dzisiaj w większości zajmują się sprawami które z leczeniem mają tyle wspólnego co …

bc
2 miesięcy temu

Nie byłoby „trzeba zutylizować 70 tysięcy sztuk kaczek”, gdyby nie prowadzono takich masowych hodowli. Dawniej w gospodarstwie było najwyżej kilkadziesiąt kaczek, ale teraz trzeba wszystko taniej i więcej, a choroby wirusowe maja raj.
Wyłapać chorą sztukę przy 70 tysiącach, to jest sztuka.
Więc pakuje się wszystkim ptakom antybiotyki, a dla dzieci w aptekach brakuje. Dla naiwnych: tak, to są w większości takie same antybiotyki.
Ale na wirusy antybiotyki nie działają, więc ptasia grypa się szerzy.

Agenda
2 miesięcy temu

Czy Wy w tym polinie aż tak poje..ani jesteście? Nienadążacie za własną psychiką? Czy wy nie potraficie myśleć samodzielnie żeby odróżnić pewne sprawy…. Zboże, ziarno z ukr wjeżdża do polin .. jakie??? Doczytajcie!!!! Obudźcie się i zacznijcie myśleć!!!! Socjsal i dary różnego rodzaju wam dupy zatkało? Przepraszam mózgi? Co Wy własnym dzieciom serwujecie???

Pracownik e drobiu
2 miesięcy temu

To jest nie normalne niby ptasia grypa występuje jak jest lato ciepło a tutaj zima ptasia grypa porażka ale jak cos zdechnie to testy i ptasia grypa zawsze wychodzi nie ma ze cos innego porażka coraz gorzej w tej Polsce się dzieje

Emil
2 miesięcy temu

Weterynaria wykończy wszystko a zaś ceny w górę

Bogdan Boner
odpowiada  Emil
2 miesięcy temu

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj siusiaku Pisiory wykraczają wszystko i wszystkich

Marcin
2 miesięcy temu

koniecznie trzeba zrobić kurakowi test bo może być bez obajawowy

Smutny
2 miesięcy temu

Jak nie covid to ptasia grypa i tak się kreci

Arabians
2 miesięcy temu

Hmmmm a może spróbować zaszczepić ptactwo szypawka przeciwko koronaswirusowi.. Przecież mamy całe magazynu tego czegoś 🙂

17
0
Napisz co o tym sądziszx