To powstało z odchodów! Mina pani prezydent mówi wszystko

Wodkan Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. Ostrów Wielkopolski oddało do użytku nowoczesną suszarnię komunalnych osadów ściekowych. Na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie powstała nakładem środków finansowych ponad 15 mln 700 tys. zł instalacja wytwarzająca produkt wykorzystywany do współspalania w procesie produkcji klinkieru cementowego czy do produkcji nawozów sztucznych, a także jako surowiec – alternatywne paliwo do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, która będzie wytwarzana w planowanej do wybudowania elektrociepłowni .

Na „Budowę hali pod urządzenia suszące wraz z instalacją suszenia osadów ściekowych”, na który spółka przeznaczyła środki finansowe o wartości 15,7 mln zł brutto, w tym 8,2 mln zł Wodkan pozyskał na ten cel z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wysuszony odpad ściekowy może mieć różnorakie zastosowanie. Dla Ostrowa Wielkopolskiego najważniejsze jest, to że odpad może posłużyć, jako surowiec – paliwo do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w ramach planowanej do wybudowania elektrociepłowni miejskiej na paliwa alternatywne. Mająca tam powstawać energia elektryczna i ciepło mają być produkowane głównie z wykorzystaniem odpowiedniej frakcji odpadów komunalnych oraz wysuszonych osadów ściekowych. Dzięki temu, wybudowana suszarnia komunalnych osadów ściekowych w Rąbczynie może stać się kluczowym obiektem w łańcuchu technologicznym w produkcji energii z odnawialnych źródeł energii OZE dla Ostrowskiego Rynku Energetycznego.
Ale to nie wszystko, bo osad może być wykorzystywany do innych celów.

– Powstały w ten sposób susz ma ok. 90 % suchej masy. Jest to produkt gotowy do współspalania. Mamy wstępne umowy z cementownią do współspalania tego produktu przy produkcji klinkieru cementowego. Ten susz może być również wykorzystywany do produkcji nawozów sztucznych. Tu również mamy już odbiorcę. Tak więc susz jest już na bieżąco od nas odbierany – podkreśla prezes Wodkanu, Marek Karolczak.

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek podkreśla ekonomiczne i ekologiczne znaczenie projektu.

CZYTAJ  Zginął na Ukrainie. Osierocił czworo dzieci

– Budowa suszarni odpadów powstała jako absolutnie niezależny i autonomiczny projekt. To jest element szeroko zakrojonej polityki inwestycyjnej Wodkanu, która ma na celu inwestowanie w ekologię i wdrożenie programów oszczędnościowych. To są ogromne oszczędności zarówno dla samej spółki, jak i dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – mówi prezydent miasta.

Z ekonomicznego punktu widzenia suszarnia komunalnych osadów będzie miała wpływ na optymalizację kosztów zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych w wysokości około 1,2 mln zł.

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jo
3 miesięcy temu

Kompletna bzudra !!! trzeba bedzie dopłacac do tego procesu, ale to nie ważne.im wiecej kosztuje inwestycja nawet jesli jest bez sensu tym lepiej. Zaraz bedzie lans ze dbają o srodowisko i zaxxbac bedzie można wiecej!!!!

RYj
3 miesięcy temu

Becia chyba na KACU

bc
3 miesięcy temu

Świat się wali, Pani Prezydent nieuśmiechnięta do zdjęć nowiutkiej inwestycji?

Zenek
odpowiada  bc
3 miesięcy temu

Bo na wdechu cały czas🤭

13
3 miesięcy temu

A pani Marleny nie było

Zdzichu
3 miesięcy temu

Widziany miało być…

Zdzichu
3 miesięcy temu

A gdzie specjalista od jazdy na podwójnym gazie Włodzimierz N.? Przecież dostał tam pracę… witamy także u boku pewnej Pani Minister;)

Jack007
odpowiada  Zdzichu
3 miesięcy temu

Ty Zdzichu pilnuj swojego nosa

Raz przejetej władzy, nigdy nie dodamy!
3 miesięcy temu

Będą z tego budować?
Lepianki z gowna, jak w afryce?
Milion mieszkań dla młodych?

Tom
3 miesięcy temu

Troche sie spozniliscie z produkcją tego odpadu do wypalania klinkieru, w polsce nie ma juz ani jednej fabryki produkujacej klinkier , ze wzgledu na cene gazu poszli sobie do krajow nadbałtyckich

Samurai
3 miesięcy temu

Suszyć gówno marnować energię a następnie z tego gówna uzyskiwać ponownie energię prawie perpetuum mobile a więc na sedesy mieszkańcy miasta

Ekonomista
4 miesięcy temu

To chyba jakaś katastrofa ekonomiczna – suszenie energią elektryczną odpadu, za który trzeba płacić, aby ktoś wziął

14
0
Napisz co o tym sądziszx