Radni z PiS i PO nie chcieli dać na podwyżki dla nauczycieli

Radni Miejscy zadecydowali, że w przyszłym roku nie wzrosną podatki od nieruchomości. Tego chciała prezydent Beata Klimek. W jej imieniu skarbnik miasta uzasadniał to m.in. inflacją oraz zamiarem przeznaczenia na podwyżki dla nauczycieli.

Skarbnik miasta powiedział, że o podatkach na rok 2023 nie można mówić w oderwaniu od projektu budżetu na przyszły rok. Dochody mają przynieść 354 miliony 590 tysięcy złotych.

Piotr Lepka z PiS przekonywał, że nie należy podwyższać stawek od nieruchomości, ponieważ ma to być sygnał dla prezydent miasta by ta nie zwiększała zadłużenia miasta.

Jakub Paduch podał przykład ostrowskiego szpitala, który w razie podwyżki musiałby zapłacić 134 tys. złotych więcej (razem 430 tys. zł), co wpłynęłoby drastycznie na kondycję finansową szpitala. Dodał, że obecnie szpital płaci za ciepło niecałe 2 mln złotych rocznie. W przyszłym roku to może być nawet 5,7 mln zł.

Na prezentacji przedstawiono źródła dochodu w budżecie Ostrowa Wlkp.:
– z podatku PIT – 74 miliony
– subwencje z budżetu państwa (m.in. oświatowa) – 63,5 mln
– podatek od nieruchomości – 58 mln
– subwencje na zadania zlecone – 26,4 mln

Wydatki w 2023 roku: 366 mln 193 tys. zł
– wynagrodzenia osobowe (bez nauczycieli) – 76 mln
– zakup usług 63,7 mln (np. usługi porządkowe)
– wynagrodzenia osobowe nauczycieli 41 mln
– świadczenia społeczne dla najsłabszych 27 mln

Podwyżka podatku od nieruchomości powinna przynieść miastu dodatkowe 4,721 mln zł. Rządzący chcieliby te pieniądze przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli i pracowników przedszkoli.
Propozycja władz miasta jest daleka od możliwych stawek maksymalnych, przy których waloryzacja wyniosłaby około 8 milionów złotych.

Jak podwyżka wpłynęłaby na konkretne budynki/obiekty mieszkalne?

1) lokal 19,34 m2 do prowadzenia działalności gospodarczej – więcej o 578 złotych rocznie
2) budynek mieszkalny 112 m2 (mały domek) – więcej o 86 zł rocznie więcej
3) domek jednorodzinny 183 m2 (dom) – więcej o 101 zł rocznie
4) lokal, budynek mieszkalny, 67m2 – 16 zł rocznie

CZYTAJ  Wypadki motocyklistów w centrum Ostrowa

59 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
6 miesięcy temu

Niektórzy radni, broniąc na sesji pani prezydent dali wyraz swojej głupocie. Jeden zaczął tłumaczyć, że biorąc dziś potężne kredyty i budując przedszkola robimy dobrze, bo np. za rok, czy dwa wszystko będzie droższe. I na pierwszy rzut oka racja. Ale biedny nie dodał, że teraz trzeba będzie drakońskie odsetki od tego spłacać przez wiele lat i to podroży mocno te inwestycje.

Daro
6 miesięcy temu

Nauczyciele i policja to nieroby znam takiego co stary policjant, matka nauczycielaka to w dupach tak przywrócone mniemanie o sobie ze ch*j a dzieci z pod jej ręki liczyć nie umieją he

il
6 miesięcy temu

ZAPAMIETAMY TEJ PANI PODWYŻKI ZA CO o 14 % . Okoliczne powiaty podniosły o ,,TYLKO”—40—60% . Zapamietamy. Przytulasy, koncerty, bywanie na wigiliach, świetlicach z głupimi gadżetami z UM nic tu nie pomoże. PAMIĘTAMY . 140% podwyżki za C.O.

Franek
6 miesięcy temu

Żadnych podwyżek dla nauczycieli bo to są same nieroby i lenie …oni całe swoje życie zawodowe tylko sciemniaja nic pozatym

leonek
odpowiada  Franek
6 miesięcy temu

Zawsze ściemniali ale za coś muszą się wyżywić. Ale od ich podwyżek jest rząd a nie my i ten tytuł to ściema. Beatka zbiera na kredyty i podwyżki dla siebie.

Dolo
6 miesięcy temu

Ostrów wydoi a marzy się przecież Warszawka
1,5 roku kadencja się kończy

leonek
odpowiada  Dolo
6 miesięcy temu

No przecież teraz zawsze stoi u boku malągwy, więc zapewne masz rację.

audytor
6 miesięcy temu

W tym samym czasie pani prezydent ogłosiła konkurs na ważne stanowisko w urzędzie- dyrektora wydziału Kultury. Wydział kultury to dwóch urzędników, kierownik i właśnie dyrektor. Mogę podpowiedzieć- wystarczy połączyć w urzędzie kulturę z edukacją i przenieść troje urzędników do wydziału edukacji i już zaoszczędzi się jedno stanowisko dyrektorskie- kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ostatnich latach pani prezydent namnożyła wydziałów w urzędzie głównie po to, żeby namnożyć stanowisk dyrektorów i kierowników dla znajomych. Teraz gdyby odwrócić ten proces to od stycznia można w nowym roku budżetowym znaleźć kilkaset tysięcy złotych. Czy rzeczywiście potrzebny jest w urzędzie wydział od naklejania znaczków na koperty? Za prezydenta Kruszyńskiego w urzędzie był rzecznik prasowy- pani, która także robiła zdjęcia na imprezach. Dzisiaj pani Klimek ma do dyspozycji całą kancelarię prezydenta a jakże na czele z dyrektorem, cały wydział promocji miasta na czele także z dyrektorem itd itd… Bez uszczerbku dla pracy urzędu spokojnie można znaleźć kilkanaście zbędnych stanowisk w tym kilka wysokopłatnych stanowisk dyrektorskich. Grubo ponad pół miliona zł rocznie. To są realne możliwości oszczędności w samym urzędzie. A co do całego miasta to jest tych możliwości nieporównanie więcej.

zupa.
odpowiada  audytor
6 miesięcy temu

wydział kultury to 2 referaty, kultura i kultura fizyczna, to wydział edukacji ma dyrektora i kierownika, ale tyle zmian było w prezydium, kto by to pamiętał, co do nowego dyrektora to szkoda ze jeszcze nikt nie napisał kto to, bo przecież wszyscy wiedza, ze swój.

Koko
odpowiada  audytor
6 miesięcy temu

Co to za Wydział od znaczków

wolnościowiec
6 miesięcy temu

Im gorzej tym lepiej. Im biedniej tym rozum do głowy przychodzi. Jak zacznie elektorat pizowski po śmietnikach grzebać wnet zmądrzeją, że to ich wódz Kwak Vici Corleone z belzebubem Ryszykiem do tego doprowadził. Za rok wybory jak nie umrą z głodu, zima, wyczerpania mają szansę odkupić swoją głupotę.

Ciepłownik
odpowiada  wolnościowiec
6 miesięcy temu

I co to osły minusujecie. Przecież to sama prawda. Dziś kasę wydają, kredyty biorą, pieniądze drukują, a wasze dzieci i wnuki to będą spłacać i przez cale lata nic ciekawego w Ostrowie nie powstanie. Ale co was to obchodzi – przecież ważne jest tu i teraz.

osa
6 miesięcy temu

całe szczęście że nie będzie podwyżek, Xciwde caryco nadęta

Matka
odpowiada  osa
6 miesięcy temu

wystarczą podwyżki ogrzewania 140% dzięki niej i jej układom z ozec

leonek
6 miesięcy temu

I bardzo dobrze zrobili, niech rząd daje kasę na podwyżki dla nauczycieli a nie tak, jak zrobili z lekarzami, dali podwyżki rządowe a o kasę miały się martwić samorządy. Może tu wcale nie chodzi o podwyżki dla nauczycieli tylko o wzrost rat kredytów, które becia zaciągnęła. W ramach oszczędności radzę jej pozwalniać wszystkich niepotrzebnych znajomych i nie brać kolejnych kredytów.
Przy okazji, tytuł całkowicie nie adekwatny do sytuacji, ciekawe ile masz z tego, że popierasz becię.
Bierzesz przykład z tvp-pis czy tylko nie zauważyłeś głównego problemu.
Ciekaw jestem, czy w ogóle puścisz ten komentarz.

Icees
6 miesięcy temu

Myślę że Milenie lepiej ubierać niż karmić 🤗🤗🤗

59
0
Napisz co o tym sądziszx