Minister zmierzył się z rolnikami

Zakończyło się dwudniowe tournee ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka po południowej Wielkopolsce. O co pytali go rolnicy?

Co warte podkreślenia, spotkania były otwarte i minister odpowiadał na szereg dociekliwych pytań ze strony rolników. W spotkaniach uczestniczyli również lokalni politycy i samorządowcy.

W pierwszej części trwającej około 30 minut minister opowiadał o sytuacji w rolnictwie. Następnie przez półtorej, a w niektórych miastach nawet 2 godziny konfrontował się z pytaniami rolników. Te dotyczyły głównie problemu ASF, dopłat bezpośrednich czy emerytur rolniczych. W Kępnie kilka pytań dotyczyło rekompensat związanych z suszą. Dyskusja była merytoryczna i nie doszło do ataków personalnych.

W środę dwudniowe spotkania zakończyły się w Orpiszewie (położony niemalże na skraju powiatów ostrowskiego i krotoszyńskiego), zorganizowanym w restauracji Chmielowa, gdzie przygotowano dla uczestników spotkania pyszne ciasta. Minister mówił tam o popełnionym błędzie dotyczącym zakazu budowy domów w miejscach gdzie powstały już elektrownie wiatrowe.

Rzeczywiście ustawa która została wdrożona czyli ta ustawa 10h. Jak to się mówi czyli dziesięciokrotna odległość od wiatraka. Ustawa spowodowała, że do istniejących wiatraków nie można się dobudować. W tej chwili ustawa wiatrakowa jest w Sejmie. Nie wiem jaki będzie los luzowania tej odległości przy budowie wiatraków, ale na pewno znam już wielu przekonanych posłów. Rzeczywiście tym sposobem zostali przypadkowo ukarani właściciele gruntów, którzy znaleźli się przy już istniejących wiatrakach i to jest sprawa która jest do załatwienia. Po zmianie to właściciel podejmie decyzję czy chce się pobudować w pobliżu wiatraków.

Jeden z rolników spytał o rzekome sytuacje, w których rolnicy karani są za prace w godzinach nocnych lub składowanie opon na pryzmach z kiszonką. Minister Kowalczyk przyznał, że opony są traktowane jako odpad i nie można tego zmienić. W rozmowie z minister Ochrony Środowiska uzyskał zapewnienie, że rolnicy za przykrywanie oponami pryzm z kiszonką nie będą karani. No chyba, że ktoś zwiezie opony z połowy powiatu i będzie przekonywał, że służą one do powyższego celu.

CZYTAJ  Diecezja przymusi młodzież do jedności z parafiami?

Henryk Kowalczyk przytoczył rozmowę z komendantem głównym policji, z której wynika, że policjanci przychylnym okiem patrzą na rolników jeżdżących sprzętem rolniczym w godzinach nocnych. Również tu podał skrajny przykład gdy będzie mogło wystąpić nałożenie kary. Taką sytuacja może mieć miejsce jeśli rolnik wjedzie kombajnem na drogę ekspresową i spowoduje duże utrudnienie w ruchu.

Na koniec rolnik zapytał się jak należy nazywać żywność „nieekologiczną”. Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że ekologiczna żywność jest produkowana bez chemicznych środków ochrony roślin, bez chemicznych nawozów począwszy i przetwarzana bez chemicznych dodatków. Pozostała żywność jest smaczna, zdrowa, bezpieczna.

Jedna z mieszkanek Odolanowa przedstawiła problem notorycznego zalewania łąk a także przeszkadzających starych słupów energetycznych. Minister polecił skontaktować się z lokalnymi politykami, którzy mają zająć się sprawą.

Minister odwiedził miasta na zaproszenie europoseł Andżeliki Możdżanowskiej oraz poseł Katarzyny Sójki.

22 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grrrr
2 miesięcy temu

Takiej drożny wszystkiego jak za pisu to swiat nie widział!!! Paliwo . Energia . Ogrzewanie. Produkty spożywcze wszystko w górę. A pensje stoją w miejscu!!!

D. oniu
2 miesięcy temu

ci nam zafundowali czasy: drożyzna, brak opału, dawanie w szyję, kłamstwo, napuszczanie jednych na drugich, ogonek Unii i europy i wiele wiele innych

Ja
2 miesięcy temu

13,14,15 emeryturki,młodzi do 26 roku życia zwolnieni z podatku,500 plus dla każdego rodzica bez jakiejkolwiek kontroli tego na co faktycznie kasa idzie i tak oto w ten sposób dzieli się Polski głupi naród,w tym kraju już nigdy dobrze nie będzie skończymy jak niegdyś Grecja zostając Bankrutem z 60 procentową inflacją.

Prawda.
odpowiada  Ja
2 miesięcy temu

Głupi naród do². Co Ty gadasz, popatrz dookoła kto się tym przejmuje? Już jest naród skłócony a teraz jeszcze bardziej Go podzielą tym ,równym’ rozdawnictwem. I jest pięknie. Byle żeby się nie pozabijać. Mamy bogaty naród który wnioski do mopsu ma złożone przed czasem, i każdy czeka na kasiorke.

Ja
odpowiada  Prawda.
2 miesięcy temu

Mądry naród już dawno by wyszedł na ulice i obalił ten rząd.

No name
2 miesięcy temu

Sami tu specjaliści na forum, wszyscy, wszystko wiedzą, i siedzą na dupie i jak to Jarek prawdę powiedział że dają w szyję to Go zbluzgali. Na drogi czas wyłazić, po nowym roku ceny 30-50% up. Się oczka otworą. Ale spokojnie, program 1300+ wdrażają.

You
2 miesięcy temu

Diesel po 8 zł to tanio
Będzie się działo po nowym roku. Od 1 stycznia wchodzą nowe sankcje na ropę z Rosji, a oczywiście ten obajtek nie ma podpisanych nowych kontraktów. Tak więc , będzie podobnie jak z węglem, nie ważne skąd, za ile, jaka jakość , byle było na już
Propaganda już pisze ile to nasze porty mogą przyjąć paliwa hahahah

Zorro
2 miesięcy temu

A wszyscy słuchali jak swinia grzmotu a później płacz i lament.

Elektor
2 miesięcy temu

Rzadko kiedy spotyka się publicznie tak wielu funkcjonariuszy kliki pisowskiej. Winni drożyzny, benzyny za 8 zł, węgla za 3 tys. i jego braku, winni horrendalnym podwyżkom cen energii, nawozów itd., wierni pomocnicy kaczki, komuchy głosujący przeciwko interesom Polaków zrobiły sobie objazd po Wielkopolsce.

Konfederata
2 miesięcy temu

Jak zwykle, najpierw był spęd podstawionych pixxxwskich tz rolników ,potem zaaranżowane oklaski. A na końcu obiecanki dla głupców. Nic nowego w wydaniu tej przestępczej grupy.

Iceman
2 miesięcy temu

Ciekawe ile zaszczepów tam było?

Jurek
odpowiada  Iceman
2 miesięcy temu

Co to ma do rzeczy.

Józwa Butrym
odpowiada  Iceman
2 miesięcy temu

A ty się nie szczepiłeś i tak mózg masz zryty.

Haha
2 miesięcy temu

No i pięknie. Rolnicy uglaskani teraz wiedzą na kogo głosować😆

22
0
Napisz co o tym sądziszx