Chcesz sakrament Bierzmowania? Trzeba spędzić 3 dni z księdzem

Jest to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim, a jego przyjęcie oznacza dojrzałość i trwałość w wierze. To poważne wydarzenie w życiu katolika. Niektóre parafie – zdaniem części wiernych – stawiają zbyt duże wymogi, które w dzisiejszych czasach są trudne do spełnienia. Przykładem jest parafia Opatrzności Bożej w Kaliszu. Zgłosiła się do portalu faktykaliskie.info w tej sprawie jedna z kaliszanek.

W parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej rozpoczęły się właśnie zapisy do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Parafia informuje o tym m.in. na swoich socialmediach i z góry podaje warunki:

– uczestnictwo we Mszy św. o godz. 9:00 w dolnym kościele

– systematyczne i aktywne uczestniczenie w spotkaniach grupy

– aktywne uczestniczenie w kursie ewangelizacyjnym EUREKA w dniach 25 – 27 listopada w Zduńskiej Woli

– zgłoszenie się na rozmowę indywidualną w jednym z zaproponowanych terminów

Uczestnictwo we mszach świętych jest oczywiste, bo inaczej po co komu bierzmowanie, jeśli nie zamierza praktykować swojej wiary. Mama jednego z nastolatków, który ma przyjąć bierzmowanie zwraca uwagę na „kurs ewangelizacyjny Eureka”. Nie dość, że na te 3 dni ma jechać dziecko, to jeszcze pod opieką rodzica.

Nie każdego z rodziców stać, żeby zapłacić za nocleg 3 dniowy i dodatkowo zapewnić jedzenie. Po rozmowie z księdzem, okazało się, że rodzice też mają jechać jako opiekunowie. To są chyba jakieś żarty. Rodzice mają na siłę brać wolne w pracy i jechać z dzieckiem na 3 dni. Dodatkowo pokrywają wszystkie koszty. Nie każdego na to stać. A jeśli dziecko nie pojedzie, nie zostanie dopuszczone do bierzmowania. Kościół nam robi łaskę? To jest sakrament, który powinni przyjąć wszyscy chętni. A kościół odmawia nam tego sakramentu. Dużo się teraz mówi, że wiele dzieci przestaje chodzić na religię i ja wcale się nie dziwię, skoro tak traktują wiernych – pisze do nas rozgoryczona parafianka.

CZYTAJ  Ostrzeżenie pogodowe. Wiemy o której apogeum

Koszt transportu pokrywa parafia, ale koszt pobytu to już wydatek po stronie rodziców. Kobieta dodaje, że w tej sytuacji jej dziecko przystąpi do sakramentu w innej parafii, gdzie warunki będą mniej angażujące i młodzież i rodziców. Co na to parafia?

Na początku formularza zapisów jest jasna informacja, że zaakceptowanie wszystkich warunków jest konieczne do przyjęcia sakramentu w tej parafii. Dodajmy, że jest on dobrowolny.

Proboszcz parafii w rozmowie z naszą redakcją zapewnił, że w przypadku gdy rodzice nie mogą wypełnić tego obowiązku, parafia będzie indywidualnie rozpatrywać takie sytuacje i rozmawiać z rodzicami, by obiektywne trudności nie stanęły na drodze do udzielenia sakramentu.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

76 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kalfas
1 rok temu

Śmiejecie się z pedofilii w Kościele i ja to rozumiem, ale są pewne przypadki których nie należy oceniać. Swojego obecnego partnera poznałem podczas rekolekcji, był wtedy księdzem prowadzącym nasza grupę, ja byłem nastolatkiem, a on klerykiem, świeżo po seminarium. Na początku było ciężko, nie mogłem uwierzyć w to co się dzieje, ale po latach oceniam to jako bardzo pozytywną przemianę. Porzucił celibat i tworzymy razem wspaniałe życie z dała od kościoła. To był bardzo dobry wybór i nie wyobrażam sobie innego życia. Nie należy mierzyć wszystkich jedną miarą!

Kris
1 rok temu

A czy ktoś z was dostał prawo jazdy bez chodzenia na kurs? Dziękuję nie mam więcej pytań

Staruch
odpowiada  Kris
1 rok temu

A ty byłeś na 3 dniowym szkoleniu na prawo jazdy i to razem z rodzicem ? No i jeszcze jedna różnica, za prawko jest oficjalny cennik.

Do Kris
odpowiada  Kris
1 rok temu

I dobrze że nie masz więcej pytań bo przy pierwszym już nie zabłysnąłeś .

Lolek
odpowiada  Kris
1 rok temu

A wysłał byś dziecko na kurs na PJ z potencjalnym pedofilem

Kris
odpowiada  Lolek
1 rok temu

A po co wysyłasz dziecko do bierzmowania skoro masz takie poglądy na wiarę? Dla fazy?

Staruch
1 rok temu

Poniżej wymóg jednej z parafii „biografia patrona, którego imię kandydat przyjmie wraz z uzasadnieniem wyboru
Napisać jego biografię, w której uzasadni się swój wybór odwołując się do cech charakteru i historii życia patrona. Kandydat odpowiada w czym może naśladować świętego patrona (ręcznie – min. 3s A4 / maszynopis min. 1,5 s A4 – czcionką New Times Roman nr 12).”

Do Staruch
odpowiada  Staruch
1 rok temu

Tak właśnie wygląda sekta. A Katechizm kościoła katolickiego to jest tylko zbiór nakazów i zakazów. Jednak dotyczy on tylko wiernych bo kapłani są nietykalni. Wniosek z tego jeden -” religia to opium dla ludu”. I tyle w temacie.

Jurek
odpowiada  Do Staruch
1 rok temu

Dobra odpowiedź

Konfederata
1 rok temu

Jak tak dalej będzie kościoły będą puste a wiatr będzie hulał. Kupiłby sobie taki kościoł i przerobił na dyskotekę.

Zwyczajny człowiek znający swą wartość
1 rok temu

Ten artykuł komentują zakompleksieni i z bujną wyobraźnią co sami w życiu nie uprawiali sexu ba nie widzieli na żywo gołej osoby płci innej od siebie

Do Zwyczajny człowiek znający swą wartość

Zgadza się w 100% . A najlepszym przykładem jest niejaki Dyzma który chyba 1/4 wpisów zapełnił forum. Oczywiście połowę nie na temat ale skoro terapeuci mu pozwalają to niech mu będzie ” na zdrowie”.

Anndrus
1 rok temu

Dobrze ,,,po co tam łazicie

kit
1 rok temu

Kiedyś na lekcjach religii było przygotowanie do bierzmowania i to sie chodziło do kościoła na te lekcję. Dziś w szkołach lekcje i niemożna tego tam prowadzić? No chyba że wykładowcy religii nie maja pojęcia o tym sakramencie.

Elektor
odpowiada  kit
1 rok temu

Po primo – religia w szkole nie służy jakiemuś tam ewangelizowaniu czy czemuś podobnemu, ale jest sposobem na napychanie kieszeni funkcjonariuszy watykańskich i cywilnych pracowników koncernu pieniędzmi polskich podatników. O dojenie chodzi 🙂

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Elektor
76
0
Napisz co o tym sądziszx