W Ostrowie Wlkp. będzie sprzedawany węgiel z zagranicy

Udostępnij
Tweet

Węgiel sprowadzany z zagranicy trafi do bazy „Węglokoksu” w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie to stanowiło dodatkową ofertę obok surowców z polskich kopalń. Czy spowoduje to jeszcze dłuższe kolejki?

Spółka „Węglokoks” z główną siedzibą w Katowicach poinformowała, że w sierpniu i wrześniu rozładowano w portach węgiel, który przypłynął na 11 statkach. Obecnie 3 statki są rozładowywane, a kolejne trzy czekają na wejście do portu. Czyli sprawdza się scenariusz, że w portach może nie być mocy przerobowych do rozładowania węgla w krótkim czasie. Spółka Węglokoks zdradziła, że do portów dociera 300 tysięcy ton różnych sortymentów węgla.

Węglokoks zapewnia, że będzie to „bardzo wysokiej jakości węgiel premium”, który przez sieć dystrybucyjną trafi do klientów indywidualnych, instytucji, samorządów oraz do energetyki zawodowej i ciepłowni. – zapewnił wiceprezes Węglokoksu ds. handlowych Sławomir Brzeziński.

Tymczasem w internecie pojawiły się filmiki, które mają pokazywać „jakość” importowanego węgla

Dla Radia Piekary wypowiedział się Bogusław Ziętek, lider Sierpnia `80.

– Być może to błoto da się palić w starych elektrowniach węglowych, w co wątpię, ale na pewno tego błota nie używa się do palenia w piecach domowych czy w sektorze komunalnym” – ocenił lider Sierpnia’80. Jego zdaniem węgiel indonezyjski czy kolumbijski jest nie tylko złej jakości, ale także dodatkowo degraduje się podczas długiego transportu.

-Jak polski rząd ogłosił, że będzie kupował dziesiątki milionów ton węgla w różnych miejscach, to cwaniacy w różnych częściach świata uznali, że można mu wcisnąć wszystko – łącznie z błotem, łącznie ze złomem, który tam się znajduje. Jesteśmy frajerami, którzy wydali 20 mld zł na sprowadzenie do Polski 17 mln ton błota, którego nikt w Polsce nie potrzebuje. – powiedział związkowiec.

CZYTAJ  Po pijaku z impetem uderzył w drzewo

Sprowadzany obecnie do Polski węgiel m.in. z Indonezji czy Kolumbii związkowiec nazwał „błotem, które nie jest w stanie zaopatrzyć polskich rodzin – bo ono się nie nadaje do palenia w zwykłych piecach, mało się też nadaje do palenia w blokach energetycznych; a zwłaszcza nie nadaje się ze względu na swoją cenę” – mówił Ziętek, wskazując, iż sprowadzany węgiel kosztuje w portach ok. 2,1 tys. zł za tonę, podczas gdy dotąd rodzime górnictwo dostarczało węgiel krajowej energetyce za ok. 250-280 zł za tonę.

Jak poinformował prezes Węglozbytu Krzysztof Mieszczak, będzie to sprzedaż pakietowa, w ramach której każdy klient indywidualny będzie mógł kupić maksymalnie 2 tony węgla krajowego oraz do 3 ton węgla premium z importu. – Cena detaliczna węgla premium z importu nie przekroczy 2900 zł brutto – powiedział prezes.

– Każdej doby sprzedajemy 1000 ton węgla. Klienci indywidualni kupić mogą do 3 ton, natomiast instytucje do 25 ton, choć w tym ostatnim przypadku chcemy czasowo ograniczyć sprzedaż do 10 ton – poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

Żeby kupić węgiel z tej spółki, trzeba zarejestrować się w systemie sprzedaży. Najpierw należy zadzwonić na infolinię sprzedażową. Każdej doby spóła odnotowuje około 2,5 miliona prób połączeń – informatycy są pewni, że taka ilość połączeń świadczy o próbie zablokowania infolinii, dlatego jej obsługę zlecono specjalistycznej firmie.

Każdy, kto zarejestruje się w systemie, ma wyznaczony dzień i godzinę załadunku węgla, dlatego przed kopalnią w Bytomiu nie ma kolejek. Sprzedaż odbywa się płynnie. Można też prowadzić zakupy łączone, gdy na przykład kilka osób umawia się na jeden załadunek, ograniczając tym samym czas obsługi i koszty transportu.

Węglokoks Kraj nie prowadzi sprzedaży dla pośredników. Każdy zarejestrowany w systemie sprzedażowym na bieżąco jest informowany o cenach poszczególnych rodzajów węgla. Np. paczkowany ekogroszek sprzedawany jest po 1854 zł brutto za tonę, w ekogroszek luzem za 1599 zł brutto za tonę.

CZYTAJ  Wykoleił się pociąg z paliwem

Sprzedaż węgla z zagranicy rozpocznie się w tym tygodniu.

Wydaje się oczywiste, że gdyby zapewnić pośrednikom dostateczną ilość węgla, wówczas każdy chętny mógłby podjechać do jednego z kilkunastu składów węgla w Ostrowie i zakupić towar wraz z transportem. Tymczasem jak za komuny wszystko skupiono w jednym miejscu.

Aktualizacja

Przełom w Węglozbycie❗Kierownik poinformował tłum o zmianach (aktualizacja)

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

38 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Konfederata
1 rok temu

cyt. Polski Rząd,, w ramach wyjaśnienia PiS to nie jest polskim rządem. To Rząd kolesi, zlodzieji i przestępców. Tyle w ramach wyjaśnienia.

Maniek
1 rok temu

To już qrwa skandal. Mamy w Polsce węglowe eldorado i kupujemy węgiel z zagranicy. Mam już po uszy tych żxdowskich bankierów, którzy ciągle wywołują wojny i kryzysy tylko po to, aby mieć więcej mamony.

miejscowy
1 rok temu

poczytałem komentarze i pytam gdzie ekolodzy którzy mówili że bez węgla i nawet gazu można żyć ?Podejrzewam że pytają ojca matkę czy kupili już opał..

Niekoszer
odpowiada  miejscowy
1 rok temu

To prawda. Zielone durnie od odnawialnych źródeł energii tak nas załatwili.

Krzysztof
1 rok temu

PiS xrobił wszystko by węgiel średnio zdrożał ponad 300%. I nie ma tu nic do rzeczy działanie Rosji, ponieważ w Polsce systemowo przez ostatnich 7 lat robiono wszystko by zamykać kopalnie i nie dopuszczać nawet zagranicznych lub prywatnych inwestorów do uruchamiania produkcji wydobycia węgla kamiennego. Teraz próbuje się wmówić obywatelom, że wina za wzrost ceny węgla leży po stronie Rosji. A ja zastanawiam się kto w tym kraju sprawuje rządy…

tomasz
odpowiada  Krzysztof
1 rok temu

I obywatele wierzą w te bajki o rusku i tusku łykając to jak pelikan żabę.
Rządy sprawują rękami naszych polityków panowie z góry którzy chcą zrobić z ludzi niewolników i posłuszne barany.

Grochek
1 rok temu

Masakra węglem coraz drogo 3400 3900 nie głosuję PiS

TATUŚ Ś
1 rok temu

Może nich PISUARY wydrukują węgiel bo drukowanie hajsu idzie im świetnie.

Kaja 77
1 rok temu

A ja proszę o logiczne wytłumaczenie sytuacji: Od jakiegoś czasu gonią nas że mamy być eko. Masa moich znajomych założyła piece na gaz – teraz gaz drogi i go zabraknie. Mamy nie palić węglem itp likwidować kopciuchy. Teraz mamy palić wszystkim oprócz opon. Czyli ta cała ekologia to bajka do baranów i do trzymania ludzi za pyski. Dwa lata straszyli grypą, teraz kolejne dwa brakiem gazu węgla prądu. Co będzie kolejne ?

Bjbv
odpowiada  Kaja 77
1 rok temu

Zaraza byla, wojna jest. Wychodzi ze nastepny głód w kolejce straszenia.

Niekoszer
1 rok temu

Nie ma kanalii większych nad pisowców. To oni doprowadzili Polaków do obecnej sytuacji. Mają pełną władzę od 7 lat. Winien jest PiS i tylko PiS. I ich wyborcy.

Roko dilon
odpowiada  Niekoszer
1 rok temu

A nie żaden Putin Tusk czy kto inny, tylko od nich zależy sytuacja w kraju!! Pieprzone pisowskie dziady

Andrzej
odpowiada  Niekoszer
1 rok temu

W punkt

Michal
odpowiada  Niekoszer
1 rok temu

Pierdziel się w łeb tak by Ci powiedział Tusk pieniędzy nie ma i nie będzie Dziadu

Niekoszer
odpowiada  Michal
1 rok temu

Parafianinie, pieniądze pozostałe po PO (nie były one na szastanie) PiS rozdał w rok, może dwa. Później zaczęli pieniądze drukować, nakładać podatki i brać kredyty. Zdrowia życzę parafianinie, trzymajcie się z babą i dzieckami w cieple.

Roko dilon
1 rok temu

Mieć swój węgiel i sprzedawać za granicę, a sprowadzać gówno z innych krajów, jakim trzeba być idiotą żeby do tego doprowadzić. Taki mamy tępy nieudolny rząd. Wstyd mi za nich.

KAMIL
odpowiada  Roko dilon
1 rok temu

Kolego rząd nie jest nieudolny. To jest celowe zaplanowane działanie jak i cała masa innych działań na nie korzyść Polski. TO JEST CELOWE !!!

Mama
odpowiada  Roko dilon
1 rok temu

Nie jest nieudolny !!!
To jest działanie celowe !!!
Ma Nas nie być. Polska jest do likwidacji.
Nasi politycy grzecznie wykonują rozkazy Agendy 2030 !

Hehh
odpowiada  Mama
1 rok temu

Dokładnie! Jak to wytłumaczyć głupiemu polinowi że sznurki pociągają żydx i usa. A Putin to pionek.

Irka
odpowiada  Roko dilon
1 rok temu

Tak , tak przecież urzędnicy unijni mówili PiS-owi- Uważajxie, nie zamykajcie kopalń ! Ha , ha , ha

Antypisior
1 rok temu

Od dawna mówiłem że polus jest głupi , to się ze mnie śmiano. Dziś przyznają mi rację. Nic dziwnego że za granicą nas nie szanują i nie lubią , bo my to hołota jesteśmy , osły i barany.

miazga
odpowiada  Antypisior
1 rok temu

A jak dwa lata temu ci od foliowych czapeczek i płaskiej ziemi mówili co jak i w jakim idzie to kierunku i jak się to skończy to ich wyzywano od debili i życzono śmierci. Dziś wszelkiej maści ich proroctwa stały się faktem i co łyso tym wszystkim którzy po nich cisnęli.
Ciekawe co będziecie gadać jak do 2030 plan się zamknie, bo że Polacy się nie postawią to nie ma złudzeń i wątpliwości ostanie dwa lata pokazały jakimi jesteśmy baranami i uległymi niewolnikami.

Lucyfer
odpowiada  miazga
1 rok temu

100/100 Wielki reset nadchodzi Polaczki . Możecie się już bać.

Irka
odpowiada  Antypisior
1 rok temu

Co za samokrytyka!

38
0
Napisz co o tym sądziszx