Nowe przepisy dla pieszych i rowerzystów wchodzą dziś w życie

Z takimi zmianami lepiej być na bieżąco, bo nieznajomość przepisów szkodzi, czyli może skończyć się mandatem. A trzeba przyznać, że przepisy, które w środę, 21 września wchodzą w życie, mogą wielu osobom narobić kłopotów. Dotyczą zarówno pieszych, jak i rowerzystów oraz kierowców. Co się zmienia?

Do tej pory nie można było przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych lub skrzyżowaniem. Wyjątkiem była sytuacja, gdy przejście znajdowało się w odległości większej niż 100 m, ale tylko jeżeli nie była to droga dwujezdniowa.

Teraz taka zasada dotyczy nie tylko jezdni, ale też dróg dla rowerów (do niedawna po prostu ścieżek rowerowych). Oznacza to, że jeżeli pieszy przejdzie przez taką drogę w nieodpowiednim miejscu, narazi się na mandat.

W życie wchodzi także prawna definicja „przejścia sugerowanego”. To nieoznakowane, ale dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska. Mówiąc inaczej – bezpieczne przejście dla pieszych, ale bez zebry.

W takim miejscu pieszy będzie mógł przejść, ale nie będzie miał pierwszeństwa przed pojazdami. Będzie musiał przecinać drogę prostopadle. Nie może przy tym powodować zagrożenia w ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

I uwaga, kiedy pieszy będzie przechodził przez drogę dla rowerów, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzystom.

Chodnik według nowej definicji

Kiedy zaczęto głośno mówić o nowych przepisach dotyczących pieszych, sporo zamieszanie spowodował… chodnik. A właściwie jego definicja. Po jej zmianie chodnik to „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego pieszych” (m.in. hulajnogi, rolki, deskorolki).

Nie należy jednak rozumieć tego tak, że na chodniku nie można już zaparkować samochodu – bo to wokół tego problemu rozgorzała dyskusja. W tej kwestii obowiązują dotychczasowe przepisy – kierowca musi zostawić na chodniku 1,5-metrowe przejście dla pieszych. – czytamy w opracowaniu na portalu faktykaliskie.info

CZYTAJ  Jakub Paduch CHCE czy NIE CHCE dawać pieniędzy na sport?
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
badblondi
1 rok temu

kiedy wreszcie PIS owcy zajma sie rowerami na chodnikach? Z dzieckiem nie mozna spacerowac, sasiadki boja sie wychodzic z domu, zeby nie byc potracone. A moja mama ma rozwinieta osteoporoze i zwykle potracenie moze byc dla niej powazna sprawa. Oddajmy chodniki pieszym!!!

Sandra
odpowiada  badblondi
1 rok temu

Jakie to wszystko w tych czasach lękliwe..siedźcie na dupie w domu, i w ogóle nie wychodźcie.

ig
odpowiada  Sandra
1 rok temu

dokładnie, oddać wszystko ”madkom z dziecmi”

roman
odpowiada  badblondi
1 rok temu

Gdy nie ma drogi dla rowerów, przy dużym ruch samochodów, ja wolę jechać po chodniku i ewentualnie zapłacić mandat, niż zostać potrąconym przez samochód – jadąc zgodnie z przepisami ….
nie zadowala mnie wtedy napis na nagrobku – ” On Zawsze Jeździł Zgodnie Z Przepisami”

A tak swoją drogą, hulajnogi – mogą jeździć po chodniku, a rowery – nie. Dziwne to szczególnie przy hulajnogach elektrycznych i ich znacznych prędkościach poruszania !

Sąsiad
1 rok temu

PiSduchom brakuje kasy na swoje prywatne imprezy dlatego zerują na kierowcach. Je.. ć Kwacha i cała bandę z Nowogrodzkiej.

rrrr
1 rok temu

NAJPIERW niech ci rowerzysci lampki sobie pokupuja ! szkoda im 10 zl wydac a rowerow wieczorem nie widac !!!

Sandra
odpowiada  rrrr
1 rok temu

To im kup! Zrobisz dobry uczynek.

Maciek
1 rok temu

Mamo, tato, babciu , dziadku gdy przechodzicie przez jezdnie to bądźcie uważni. Nie chcemy was stracić. Kochamy was. To wy uczyliście nas, ze musimy patrzec w lewo, w prawo i znowu w lewo i gdy nic nie jedzie to isc . Teraz gdy tv mowi , ze mamy pierwszeństwo to mówicie mam , ze możemy wchodzić na pasy jak święte krowy. Ten przepis jest po to, żebyśmy ginęli na drogach. To nie jest dla naszego bezpieczeństwa. Rodzice i dziadkowie. Dlaczego zmieniliście zdanie? Dlaczego dajecie nam zły przykład?
Dlaczego wam nie zależy na życiu? Przecież także wasi rodzice was uczyli inaczej? Mam 17 lat i wiem, że to jest zły przepis.

Kierowca busa
1 rok temu

Łosie też bywają okazyjnie w naszych małych lasach miałem takie spotkanie bez kolizyjne na szczęście na drodze w okolicy Ostrowa szkoda że nie miałem wtedy kamerki w aucie

Elwira
1 rok temu

Polecam pieszym wizytę w Ameryce Południowej. Kolega właśnie wrócił z Brazylii. Dozwolone przejście na czerwonym z zachowaniem ostrożności. Przejscie na zielonym Uwaga!!!! Z zachowaniem ostrożności. I to szybkooo.
Przejście poza pasami z zachowaniem ostrożności. Czyli wszedzie mozesz przejsc ale uwazaj !!! Nikt w miastach nie jedzie 60 na godzinę bo nawet babcie tak nie jeżdżą. Szybkość na drogach w centum miast taka, że i nasi kierowcy są w szoku. Poprostu kierowcy umia jezdzic . Wynik,: nie ma ofiar w pieszych a jeśli się zdarzy to bardzo rzadko.

Marcin
odpowiada  Elwira
1 rok temu

Co to „umia”?

Pan
1 rok temu

W Jaskółkach codziennie melanże pod i za sklepem auta porozstawiane w znacznej odległości od sklepu dla niepoznaki a pózniej ogień do domu

Obiektywny
1 rok temu

Z tym 1,5 metra miejsca na chodniku to można dużo dyskutować. Są miejsca gdzie kierowcy pozostawiają ledwo niecały metr i straży miejskiej nie widać. A co do dróg rowerowych – w Ostrowie jest ich niewiele, większość to są ciągi pieszo -rowerowe i tak naprawdę to trzeba nawzajem na siebie uważać.

pr\echodzień
odpowiada  Obiektywny
1 rok temu

a na parkingu przy Dalbora to takie bryki stoją długie i szerokie,że ledwo o,5 metra chonika zostaje i co , straży też nie widać.

AudiRS6
1 rok temu

A co z kolarzami, którzy za nic mają przepisy i zamiast ścieżki rowerowej jadą na tych swoich śmiesznych rowerkach środkiem ulicy. Od razu takiego do przykładu rozjechać czy jak???Może szanowna Policja wzięłaby się za nich, bo z tego co czytam o tych nowych przepisach to wszyscy mają prawa oprócz kierowców samochodów.

Asfalt
odpowiada  AudiRS6
1 rok temu

Twój nick powinien brzmieć, cztery zera na masce a piąte w środku.

AudiRS6
odpowiada  Asfalt
1 rok temu

Pogadaj sobie z własnym ch..em na migi pamponiu

Grochek
1 rok temu

Sieroszewice bardzo duży ruch auta i nawet motory jadą szybciej i czemu nie stoją

Tomasz
odpowiada  Grochek
1 rok temu

Bo jadą hihi

19
0
Napisz co o tym sądziszx