Znaczący wzrost minimalnego wynagrodzenia – szczegóły

Udostępnij
Tweet

Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy dostają najniższe wynagrodzenie. W 2023 r. wzrośnie ono w dwóch etapach. Od 1 stycznia najniższa pensja będzie wynosiła 3490 zł, a od 1 lipca – 3600 zł. Szacuje się, że w przyszłym roku wyższą pensję otrzyma ok. 3 mln osób. Premier podkreślił, że na lepszą sytuację finansową Polaków mają wpływ także obniżki podatków.

„Spełniamy obietnice złożone obywatelom. Jednocześnie pracujemy nad tym, żeby płace netto Polaków rosły jeszcze bardziej i były godne w czasach putinflacji” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Równolegle walczymy o każde miejsce pracy, żeby poziom bezrobocia był jak najniższy” – wyjaśnił szef rządu.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku wyniesie 3545 zł. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1850 zł, czyli o prawie 106 proc. W 2023 r. wzrośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia będzie wynosić 22,80 zł, a od 1 lipca – 23,50 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2023 r. wyniesie 3490. To wzrost o 480 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r. (3 010 zł), czyli o 15,9%.
Podwyższenie płacy minimalnej od 1 lipca 2023 r. do 3600 zł oznacza wzrost o 590 zł w stosunku do kwoty z 2022 r., czyli o 19,6%.
Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych

Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2023 r. będzie wynosić 22,80 zł. To wzrost o 3,10 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r., czyli o 15,7%.
Podwyższenie minimalnej stawki godzinowej od 1 lipca 2023 r. do 23,50 zł oznacza wzrost o 3,80 zł w stosunku do kwoty z 2022 r., czyli o 19,3%.
Wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę zostały ustalone w oparciu
o prognozy określone w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r., przyjętym przez Radę Ministrów 30 sierpnia 2022 r.

CZYTAJ  Bałagan przy kontenerach na odzież

Sytuacja na rynku pracy

„Polska gospodarka nie konkuruje dziś niskimi wynagrodzeniami. Konkuruje coraz lepszymi wysokimi technologiami i produktywną pracą, która ma się ludziom opłacać” – wskazał premier.

W stosunku do 2015 r. płaca minimalna wzrośnie na rękę od 1 lipca 2023 r. o ponad 116 proc. W 2015 r. najniższa pensja wynosiła 1286,16 zł netto, a od 1 lipca 2023 r. będzie to 2783,86 zł netto. To nie jedyne wprowadzone przez rząd rozwiązania, dzięki którym więcej zostanie w portfelach Polaków. Jest to możliwe także dzięki zmianom podatkowym – obniżeniu podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. czy podwyższeniu kwoty wolnej od podatku.

Polska jest obecnie krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według Eurostat, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 2,6 proc., wobec 6 proc. w UE i 6,6 proc. w strefie euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,3 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

80 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Konfederata
1 rok temu

Poszukiwany listem gończym tz Pinokio. Obecny szef mafii piz.. dowskiej. Zarzuty: oszustwa na olbrzymią skalę, kradzież środków publicznych, kradzież środkow prywatnych. Zdrada stanu za unię ukraińską. Kto kolwiek wie, kto kolwiek widział dzwonić na najbliższy posterunek Policji. Nagroda 100 tys zł

meriwa
1 rok temu

Morawiecki gdzie jest węgiel po 900zl ? Gdzie wasza praworządność , gdzie 700 miliardów z unii ? . Zajmijcie sie gospodarka w Polsce, zajmjicie się infalcją , drożyzną w sklepach , bo jak na razie to czynsze idą w górę , ogrzewanie w górę , prąd gaz w górę. , kredyty drogie, paliwa ceny z kosmosu ,Potraficie płacić kary 1 milion /euro dziennie , to jest za każdy dzień 4,5 miliona zlotych , Za takie miliony ile było by wyleczonych dzieci z chorobami , które wymagają pobierania lekków za miliony złotych. Ale rząd na takie sprawy jest obojętny. Niech już ten rząd odejdzie ,oby jak najszybcięj odbyły sie wybory, ,to ich nieudolne rządzenie , to wołanie o pomste do niebios, PIS tylko dba o swoje portfele , dla nich nie ma inflacji , oni tego nie odczują ,z inflacją borykają się Polacy , ledwo wiąża koniec z końcem .Ale dla rzadu to obojętne . , ze Polacy juz grzebią za chlebem w śmietnikach , szukuja jedzenia .Przysłowiowe koryto nie ma takiego problemu . Oni zawsze mają pełen portfel i biedy nie znają.Przed każdymi wyborami żeby utrzymać sie przy korycie na koljne lata, ,rozdaja emerytom jałmużne. A po wygranych wyborach zaraz PIS ta jałmużnę zabiera , bo jak zwykle po kazdych wyborach , za klika dni , podwyżki szykuje PIs ,sromotnie wydokie na wszystko . i Tak juz emeryci nabrać sie wiecej nie dadza na zagrywki PISU i tego nieudolnego rzadu . .

Przedstaw się
odpowiada  meriwa
1 rok temu

Niestety, ale dadzą się nabrać spokojnie. Dostana 15, 16 emeryturę i zagłosują. Do tego alkoholicy, patologia społeczna, parafianie, wyznawcy zamachu smoleńskiego i mamy ładne kilka milionów głosów.

80
0
Napisz co o tym sądziszx