Co się dzieje w Domu Polsko-Ukraińskim? Wojna trwa już ponad 200 dni

W pierwszych dniach wojny w dawnej Szkole Podstawowej nr 4 utworzono Dom Polsko-Ukraiński. Pierwotnie dzięki pospolitemu ruszeniu został zaopatrzony w szereg produktów niezbędnych do przetrwania przez uchodźców. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja teraz.

Utrzymanie Domu Polsko-Ukraińskiego jest dotowane przez urząd wojewódzki. Dodatkowo przez pół roku fundacja ZAP kupowała niezbędne leki. Do dziś została firma Techland, wywodząca się z Ostrowa Wielkopolskiego, a mająca siedzibę we Wrocławiu i słynąca z produkcji gier komputerowych. Co tydzień dostarczają potrzebne zakupy.

W obiekcie przebywają 42 osoby. Ci którzy chcieli znaleźli bez problemu pracę. Problem pojawia się z dostępnością mieszkań, bo nie każdy chce je wynajmować obywatelom Ukrainy. W grupie znajdują się także dwa starsze, schorowane małżeństwa i matka z małym dzieckiem, które z wiadomych powodów nie są w stanie podjąć pracy. Małżeństwa otrzymują ukraińskie świadczenia emerytalne wynoszące około 300 zł/miesiąc.

Przez Dom przewinęło się już 5 tysięcy Uchodźców, z czego część wróciła do ojczyzny, inni osiedlili się w Ostrowie, a część wyjechała do innych miast.

Miasto poszukuje rozwiązania na zmniejszenie zakresu funkcjonowania obiektu. Za utrzymanie obiektu płaci wojewoda, ale koszty związane m.in. z ogrzewaniem znacząco wzrosną.

CZYTAJ  Ruszyła modernizacja schroniska dla zwierząt (ZDJĘCIA)

47 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mariano
2 miesięcy temu

Dziadek mój w grobie się przewraca , a ocaleni z pogromu WOŁYŃSKIEGO nigdy wam tego nie wybaczą …zastanówcie się komu pomagacie ?????

mariano
2 miesięcy temu

Ludzie POLACY czy wyście zwariowali ? Do Polskiej szkoły może być tylko przyjęte dziecko gdy rodzice chcą przyjąć obywatelstwo Polskie i żyć zgodnie z prawem Polskim w innym przypadku won na Ukrainę dla takich dzieciaków szkoda kasy i czasu w Polsce ..

ola
2 miesięcy temu

Wzruszające katolickie komentarze godne Kościoła katolickiego w Polsce.Antyewangelickie i antyhumanistyczne.

Hmm
2 miesięcy temu

Nie wyjechali do innych miast tylko szturmem ruszyli za naszą zachodnią granicę…

Ni hoja
2 miesięcy temu

Koniec wakacji!!! Więc albo uqrwinki wezmą się za pracę albo powrót do siebie.Darmozjady włóczą się po galeriach i po mieście a ja będę zapier.alał i ich utrzymywał.Zresztą na zachodzie ukrainy wojenki nie ma to mogą se jechać.

Michał.
odpowiada  Ni hoja
2 miesięcy temu

Jestem za niech się pakują i do domu. Wojenka na małym skrawku Ukrainy reszta kraju spokój więc nich spieprzają do siebie.

katon
2 miesięcy temu

jestem przerazony ile nienawisci jest między nami i to sami młodzi ludzie -ja stary emeryt posiadam moze z racji wieku troche wiecej wyobrazni i wiem co by sie stalo gdyby Polska graniczyla na całej linii z Rosją a Niemcy przyslali by nam jako wsparcie militarne hełmy był taki Amerykański Biskup nazywał sie Fulton powiedział On ,że Polska zostala ukrzyzowana między dwoma złodziejami koniec cytatu miał racje ?…./

Michał.
odpowiada  katon
2 miesięcy temu

Więcej dawek weź to Ci mózg wyschnie do reszty.

Grzegorz Panda
2 miesięcy temu

Proste i zwięzłe niech miasto świeci przykładem w UM mamy ok 200 pracownikow z czego 1/4 to kierownicy niech każdy kierownik weźmie jednego abędzie to sprawiedliwe, zero obciążenia dla budżetu miasta a oni od państwa pieniążki dostaną

Józwa Butrym
odpowiada  Grzegorz Panda
2 miesięcy temu

A ty byś nie wziął? Najlepiej innym podrzucić. A co do urzędników, to będzie ich mniej, jak zmienią się idiotyczne przepisy wprowadzane w sejmie.

Rrrr
2 miesięcy temu

Ukraińcy aby piją alkohol i palą papierosy lepiej by się za pracę wzięli nieroby .

Konfederata
2 miesięcy temu

Nie płaci żaden wojewoda tylko my obywatele z coraz wyższych ukradzionym nam z zarobków. Czy ktoś mi się pytał czy ja mam się czym ogrzać, czy za co ugotować dzieciom obiad? Zero utrzymywania ich za nasze i moje pieniądze. Chcą mieszkać, niech płacą. Koniec dyskusji.

Maciej
odpowiada  Konfederata
2 miesięcy temu

Narazie to placi UE , podbnie jak za bron , ktora przekazalismy UA , wiec nie ma co plakac

Konfederata
odpowiada  Maciej
2 miesięcy temu

Ale ty głupi albo naiwny z tą Unią

Maciej
odpowiada  Konfederata
2 miesięcy temu

Nigdy nikomu , no może krajom trzeciego świata, nie sprzedali byśmy tych migów czy t-72 w rozsądnej cenie.. pomijam fakt , że upchnelismy całą posowiecka amunicję , finansowane jest to głównie z transzy budżetu USA oraz kasy unijnej

Rychu
odpowiada  Maciej
2 miesięcy temu

Ale jesteś głupi…Zamilcz baranie.Albo sam utrzymuj banderowców.

SUZUKI
2 miesięcy temu

Szacujemy ,że na okres zimowy przyjedzie do Polski 500tys. ukraińców

mm
odpowiada  SUZUKI
2 miesięcy temu

a tu c..j w polsce bedzie zimno i cimno i sie zdziwią

47
0
Napisz co o tym sądziszx