Rozpoczął się sezon pożarów związanych z ogrzewaniem. Jak tego uniknąć?

W niedzielę około godziny 22:00 zapaliły się sadze w kominie na domu jednorodzinnym w Jankowie Przygodzkim. – interweniowały 4 zastępy straży pożarnej. – informuje pan Łukasz.

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.

UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

poż

CZYTAJ  Niepełnosprawny 13-latek wyciągnięty z zimnej wody

35 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józef
2 miesięcy temu

A ja mam wyjebane.

Mam stary piec – w zeszłym tygodniu zadzwoniłem do pobliskiego zakładu wulkanizacji, że jestem rolnik i opon potrzebuję do kopca krycia.

Dostałem 45 sztuk i tylko czekam tak po godzinie 23.00.

Biorę taką oponę, najlepiej 13” – skręcam w imadle, zabezpieczam drutem, żeby się nie rozwinęła i tak byle, żeby przez otwór w piecu przeszła.

Pakuje w piec, lekko jak się rozpali to miałem przesypie, to rano mam jeszcze 67 na piecu, ruszę trochę wtedy i z dwie mniejsze motocyklowe lub trochę odpadów z gumexu i jazda od nowa.

Kiedyś wjexxłem 205/35/20″ – taką wielosezonową MICHELIN – to kxxwa komin mi wygięło, a teraz mi dzwonili, że mają oponę od ursusa c 360 – tylko trzeba będzie ciąć na kawałki, ale podobno sąsiad mówił, że te starej produkcji więcej ciepła dawają.

Prawdą jest, że trochę komin przytyka, ale załatwiłem trochę oleju przepalonego od autobusów z PKSu i wtedy, jak komin nie ciągnie, to trochę gazety tylko – najlepiej tych kolorowych i jak się rozpalą to 1 litr tego oleju, to z komina idzie na 70cm fajera przez minutę, a komin czysty jak łza.

Kominiarz był i pytał czym palę, że taki czysty, to mówię, że kilo strużyn od pyrek dokładam do drewna na rozpałkę i taki efekt jest!!! He cymbał.

Bolo
odpowiada  Józef
2 miesięcy temu

Nie żartuj w ten sposób, bo jeszcze ktoś uwierzy w to co piszesz i zacznie robić podobnie , a to co tutaj opisujesz to szybki sposób na pożar komina.

.....-PO
2 miesięcy temu

A za jakich rządów zamykano nasze kopalnie i wmawiano nam że nierentowne te same uje były za zamknięciem kopalni Turów

Marika
2 miesięcy temu

Wszystkie fani pisu którzy dają tu łapki w dół wyżywajcie się i dawajcie czerwone łapki ile wlezie.
Reasumując, w tym roku będą płonąć kominy często gęsto bo naczelnik PIS’owski wydał rozkaz palić czym popadnie. Teraz PISiory po 5 dawkach wyżywać się i dawać łapki w dół.
J.Ć PIS i baranów którzy im jeszcze wierzą 🙂

Ostrowianka
2 miesięcy temu

Handel CO2 wymyslony dla potrzeb Niemiec spowodował iz ceny energii POszybowały o 1200 % w górę o czy m piszą władze OZC Ostrow jak i Pani Klimek uzasadniając 300 % podwyzki GJ z 67zł na 163 !!! co w rachunkach przekłada sie to : za zuzycie 4,04 GJ opłata wynosiła 389 zł ! Wg nowych podanych juz stawek trzeba będzie zapłacic 987 zł !!! To jest zuzycie miesięczne !!!

Ostrowianka
2 miesięcy temu

DLA TYCH CO PISZĄ ABY SOBIE ULŻYĆ PLUJĄC NA RĘKĘ KTÓRA IM DALEJ PRACĘ = CHLEB Co i kto tak „mądrze rządzi ” w Europie aby chaos i bunt narodów przekuć we własne chore żądania panowania nad narodami ” . cytat . Przypomnijmy, że Polska ale także kilka innych krajów w związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych, a także samej energii elektrycznej, postuluje zawieszenie przynajmniej na 2 lata unijnego handlu emisjami CO2 (EU ETS) albo wprowadzenia górnego limitu cen na pozwolenia na emisję CO2.
Ceny pozwoleń na emisję gwałtownie rosną (w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny te wzrosły 10-krotnie z 9 euro za tonę na 90 euro za tonę) i są na poziomie już 3-krotnie wyższym niż prognozowała sama KE na lata 2022-2023 (wg prognozy komisji ceny te miały wynosić ok. 32 euro za tonę CO2).Niestety niczego dobrego, jak się wydaje, nie należy się spodziewać po propozycjach przewodniczącej w zakresie polityki energetycznej, w tym w szczególności, tych jej elementów, które są skutkami rozwiązań unijnych.To właśnie ta klasyczna unijna zasada, że „na problemy UE jeszcze więcej tego samego”, bowiem zwiększające się zapotrzebowanie na gaz w UE, to także pochodna unijnej polityki klimatycznej, im więcej energii odnawialnej, tym większy musi być gazowy bufor bezpieczeństwa, bo to energetyka gazowa stabilizuje system w sytuacji kiedy nie wieje wiatr albo nie świeci słońce.
Przewodnicząca nie przedstawi także propozycji polegających na zawieszeniu handlu emisjami, czy ustanowienia maksymalnego poziomu cen tych pozwoleń, bowiem uważa, że ten system dobrze działa i jest źródłem dochodów dla budżetów krajów członkowskich (tak odpowiedziała w wywiadzie pytana o propozycję przedstawioną przez Polskę).
Wszystko więc wskazuje na to, że o te rozwiązania, Polska będzie musiała stoczyć batalię na Radzie Unii Europejskiej albo wręcz na poziomie szefów rządów, na najbliższym szczycie Rady Europejskiej.

Ostrowianka
2 miesięcy temu

Nie było PiS kominy sie paliły , nie było debilizmu handlu CO2 , kominy sie paliły . Czytając wpisy to typowe lewackie komentarze ośmieszające samych piszących . Mam pytanie do „mądrych inaczej ” czy PiS jest w całej Europie że oskarżacie Polski Rzad o totalną prorosyjka POlityke rodem z UNII ??? Kto jak nie POlitycy unijni z judaszami czerwonej zarazy żąda odania władzy Niemcom , tam samym co wymordowali miliony Polaków a teraz płącą 19 miliardów bandycie na wojnę w Ukrainie . Sama UNIA zapłaciła Putinowi 158 miliardów !!!! Kto wymyśla zakazy i nakazy życia normalnego w poszczególnych krajach bez wpixxxalania sie skorumpowanych z PE ??? PiS czy UNIA czytaj Niemcy !! Ostrówek … demencja czy tęsknota za lewiznami za rządów judaszy że piszecie srając we wlasne gniazdo ??? Jednak Hitler , Stalin mordując elite Polską POzostawił PO sobie zera moralne których nie potrafi pojąć świat .

kos
odpowiada  Ostrowianka
2 miesięcy temu

UNIA lewacka wydaje rozkazy a PIS grzecznie je wykonuje. Mogli by się postawić ? Ale nie mogą. UKROM też się nie postawią bo mają na nich haki z nagraniami jak harcowali w burdelach i dymali małe dzieci. Jednym słowem jesteśmy w czarnej dupie.

FUCK PIS
2 miesięcy temu

Jaro kazał to palą czym popadnie:
https://www.youtube.com/watch?v=0VgbUsCa54M

Ostrowianka
odpowiada  FUCK PIS
2 miesięcy temu

Gdybyś słuchał mądrych ludzi to bys sam się nie osmieszał pisząc brednie . Wstawiłes link do wypowiedzi i co też tam słychac ??? DREWNO TO TYM MOŻNA PALIĆ !!! a nie oponami i śmieciami .

..
odpowiada  Ostrowianka
2 miesięcy temu

ale słucham co dzień w naszej TV d**ili.
a na słowa karła będę się powoływał podczas kontroli
kazał publicznie to go słucham bo to mądry człowiek

EMIL
odpowiada  Ostrowianka
2 miesięcy temu

A tobie naczelnik kazał się szczepić 5 razy i go grzecznie słuchasz i jest okey a do mnie się prujesz.

tesla
2 miesięcy temu

w tym roku nie jeden komin zapłonie
brawo PIS

Ostrowianka
odpowiada  tesla
2 miesięcy temu

PiS rządzi w całej Europie ha ha ha … brawo logika opozycji

EMIL
odpowiada  Ostrowianka
2 miesięcy temu

w EU rządzą lewaki a PIS wykonuje tylko rozkazy

jarek
odpowiada  tesla
2 miesięcy temu

brawo ja

mama
2 miesięcy temu

w tym roku sezon dopiero rusza, wiec straż będzie miała sporo pracy, tym bardziej że cała bajka o ekologii y**ła na pysk i mamy przyzwolenie od PISu palić czym popadnie

Ostrowianka
odpowiada  mama
2 miesięcy temu

Gdzie to POZWOLENIE ??? PO co kłamiesz ???

janek
odpowiada  Ostrowianka
2 miesięcy temu

Naczelny wódz w publicznej TV mówił palić wszystkim tylko nie oponami.

messi
2 miesięcy temu

Przecież Naczelnik Kaczor mówił wyraźnie palić wszystkim tylko nie oponami. Wiec takie sytuacje będą na porządku dziennym. Przynajmniej może co niektórym baranom i owcą otworzą się oczy, że ta cała ekologia to pic na wodę foto montaż – służący tylko jednemu: straszeniu i trzymaniu za mordę głupich ludzi. Dwa lata straszyli grypą teraz będą straszyć drugie tyle czasu ekologią. Stek bzdur dla ciemnego ludu. Ale jest progress coraz więcej osób otwiera oczy o co w tym całym cyrku biega.

Pan
odpowiada  messi
2 miesięcy temu

Ty baranie albo owco jak tam wolisz a może osioł to słuchaj ta cała ekologia to przecież nie Polska sobie wymyśliła tylko unia.a po co żeby pozamykać kopalnie a puzniej Niemcy by je kupili tak jak nasze cukrownie za rządów J.B.

janek
odpowiada  Pan
2 miesięcy temu

Baran to ty jesteś beee od szczepionek i płynu i masek zjadło Ci mózg. Zapisz się na 5 dawkę i żyj spokojnie owco ośle baranie i fanie TVPIS.

do messi
odpowiada  messi
2 miesięcy temu

Niestety głupich nie sieją, sami się rodzą…

35
0
Napisz co o tym sądziszx