Dzięki akcji „pomachaj” nie zostaniesz rozjechany

Udostępnij
Tweet

Wrześniowa akcja wielkopolskich policjantów ruchu drogowego. W każdy poniedziałek o jednakowej godzinie policjanci na terenie wielkopolski będą przeprowadzali akcję „Pomachaj kierowcy”. Zwracanie na siebie uwagi w relacji pieszy – kierowca ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się,
że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd.

Istotnym jest, by zarówno kierowca pojazdu oraz pieszy w rejonie przejść dla pieszych nawiązali ze sobą kontakt wzrokowy. Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego, może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię.

Działania profilaktyczne będą polegały na obecności policjantów w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół. Funkcjonariusze będą zachęcać pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Następnie wspólnie będą przechodzić przez jezdnię.

Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię.

Współpraca, wzajemna tolerancja i przyjaźń pomiędzy kierowcą a pieszym może naprawdę zadziałać.

Liczymy na Was i Waszą współpracę. Będziemy z Wami!

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  100-lecie OSP z gminy Raszków (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
1 rok temu

Oj oj Polacy
Nikt i Nic Wam nie dogodzi.
Ja uważam że nawiązanie kontaktu wzrokowego między kierowcą i pieszym lub kierujacym rowerem tudzież hulajnogą czy też osobą pchajacą wózek dziecięcy itd… jest proste ale widzę że nie dla wszystkich. Postawmy się w położeniu innych użytkowników ruchu i po prostu nie utrudniajmy sobie życia i dbajmy o Swoje zdrowie.
Brawo za pomysł.
No i tu przemówi jeszcze przeze mnie typowy Polak.
Czy to się uda ?
Ale jeżeli uratuje to choćby jedną osobę przed najmniejszym zadrapaniem lub utratą życia to napewno warto.

Mikołaj
1 rok temu

Wystarczy żeby piesi i rowerzyści nie byli jak te święte krowy.

Rychu
1 rok temu

Odłóż telefon, ściągnij słuchawki z pustej głowy, przejdź bezpiecznie , Matko z wózkiem, odłóż telefon,jak wchodzisz na pasy, rowerzysto czy użytkowniku hulajnogi, zejdź i przeprowadź.nie musisz machać, widzę że idziesz.

Samurai
1 rok temu

Dobra zasada ja widzę ciebie ty mnie a nie telefon czy laptop w kabinie

Józwa Butrym
odpowiada  Samurai
1 rok temu

Najbardziej wk…a mnie to, jak osoby jeżdżące samochodami, w których zamontowany jest fabrycznie zestaw głośnomówiący jadą i rozmawiają przez telefon trzymany w rękach. To świadczy albo o głupocie, albo o głupim poczuciu wyższości posiadania lepszej fury niż inni. A swoją drogą, opieranie wszystkiego w samochodach na ekranach dotykowych jest moim zdaniem bardziej niebezpieczne niż rozmowa przez komórkę, bo np. regulacja nawiewu w kabinie poprzez przesuwanie palcem po ekranie bardziej absorbuje i jest bardziej niebezpieczne niż rozmowa przez telefon.

Dorosły pieszy 🚶
1 rok temu

Chętnie pomacham wszystkim kierowcom w obecności Pana Policjanta gdy będę przechodził przez pasy środkowym palcem. 🖕

do kit
1 rok temu

Kiedyś wystarczało i rozglądanie się jest nada bardzo dobrym nawykiem.
Ale sam powiedz, czy takie pomachanie nie jest lepsze? Przynajmniej mamy pewność, że pieszy chce przejść przez jezdnię, a nie dwie przekupki rozmawiają przy pasach, bo któraś „zaraz” przejdzie.
Kiedyś również uczono może nie żeby pomachać, ale żeby podnieść rękę dając znać kierowcy, że chce się przejść.
A odmachanie pieszemu albo uśmiech upewniają pieszego, że jest widoczny i może bezpiecznie przejść.
Obie formy powinno się stosować razem, to będzie bezpieczniej, szczególnie że samochodów jest kilkakrotnie więcej niż kiedyś.

kit
1 rok temu

Nie wystarczyłoby dzieciom wpajać od najmłodszych lat tego czego rodzice się uczyli? Przed wejściem na jezdnię popatrz w lewo popatrz w prawo i jeszcze raz w lewo. Auto zwalnia lub się zatrzymało można wchodzić.

Adam
odpowiada  kit
1 rok temu

Pokolenie 2000+ tego nie zrozumie… oni tylko fb itd. Eh…

To ja.
odpowiada  kit
1 rok temu

Dziś oficjalnie się mówi że odkąd pieszy ma pierwszeństwo na pasach to tych wypadków jest więcej. To daje do myślenia. Nie raz widziałem jak pieszy idzie chodnikiem i nawet się nie rozglądanie tylko tym swoim tempem wchodzi na drogę. No bo ma pierwszeństwo ale nie pod pojazd!!!. Samochód jadący 50 km/h nie zatrzyma się w jednym metrze. Moim zdaniem to głupi pomysł z tym pierwszeństwem. Piszący wyżej mają rację rozglądać się i wówczas przechodzić.

Józwa Butrym
odpowiada  To ja.
1 rok temu

Święta prawda.

11
0
Napisz co o tym sądziszx