Wieś była zagrożona. Mieszkańcy i strażacy uratowali sytuację

W poniedziałek od godzin porannych mieszkańcy Ludwikowa k. Antonina spostrzegli, że poziom rzeki Dąbrówka rośnie. Najgorsze było jednak przed nimi.

Jeszcze przed południem zwołano gminny sztab kryzysowy i obserwowano sytuację. Około godziny 17 zauważono nagły wzrost poziomu rzeki, która rozlewała się na pobliskie pola i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym.

Mieszkańcy wspólnie z zawołanymi strażakami zaczęli napełniać worki z Piaskiem, a także przepompowywać wodę z pól na drugą stronę ulicy do koryta Dąbrówki. Przeprowadzono również akcję udrażniania wlotu do przepustu pod drogą krajową nr 25.

W samym Ludwikowie zbudowano wał o długości około 100 metrów. Podjęte działania zapobiegły zalaniu posesji. Sołtys wsi miała jeszcze w pamięci skutki powodzi z 1997 roku.

Dla osób biorących udział w akcji przygotowano posiłek oraz napoje. Do pracy fizycznej zaangażował się wójt gminy Przygodzice, który nie pierwszy raz udowodnił że nie boi się ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców. Zazwyczaj w garniturze, a dziś w gumiakach pomagał zbudować wał wzdłuż drogi krajowej.

Na miejscu działały
OSP Antonin
OSP Czarnylas
OSP Przygodzice
OSP Dębnica
OSP Smardów
OSP Ludwików
PSP Ostrów Wlkp.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Zderzenie 2 aut i autobusu (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ludwik
1 rok temu

nie Olszówka tylko Dąbrówka, a to można było zapobiec wcześniej

gość p
1 rok temu

w TVN 24 strażak nazywał tą rzeczkę Dąbrówka

do Ludu antyWsiowego
1 rok temu

U mnie na Wsi jest rzeka dwa razy większych rozmiarów, mieszkańcy sami z siebie dbają o to, aby woda miała stały swobodny odpływ przez cały rok. Problemów z rzeką nie ma nawet w największe ulewy. Tylko jak dotąd brak odważnych, aby się wybudować w bliskim sąsiedztwie rzeki.

łutyT
1 rok temu

No proszę. Mądry polak przed szkodą :D.
Brawo!

4
0
Napisz co o tym sądziszx