Wieś była zagrożona. Mieszkańcy i strażacy uratowali sytuację

W poniedziałek od godzin porannych mieszkańcy Ludwikowa k. Antonina spostrzegli, że poziom rzeki Dąbrówka rośnie. Najgorsze było jednak przed nimi.

Jeszcze przed południem zwołano gminny sztab kryzysowy i obserwowano sytuację. Około godziny 17 zauważono nagły wzrost poziomu rzeki, która rozlewała się na pobliskie pola i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym.

Mieszkańcy wspólnie z zawołanymi strażakami zaczęli napełniać worki z Piaskiem, a także przepompowywać wodę z pól na drugą stronę ulicy do koryta Dąbrówki. Przeprowadzono również akcję udrażniania wlotu do przepustu pod drogą krajową nr 25.

W samym Ludwikowie zbudowano wał o długości około 100 metrów. Podjęte działania zapobiegły zalaniu posesji. Sołtys wsi miała jeszcze w pamięci skutki powodzi z 1997 roku.

Dla osób biorących udział w akcji przygotowano posiłek oraz napoje. Do pracy fizycznej zaangażował się wójt gminy Przygodzice, który nie pierwszy raz udowodnił że nie boi się ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców. Zazwyczaj w garniturze, a dziś w gumiakach pomagał zbudować wał wzdłuż drogi krajowej.

Na miejscu działały
OSP Antonin
OSP Czarnylas
OSP Przygodzice
OSP Dębnica
OSP Smardów
OSP Ludwików
PSP Ostrów Wlkp.

CZYTAJ  Chcą wiedzieć na co wydajecie pieniądze

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ludwik
6 miesięcy temu

nie Olszówka tylko Dąbrówka, a to można było zapobiec wcześniej

gość p
6 miesięcy temu

w TVN 24 strażak nazywał tą rzeczkę Dąbrówka

do Ludu antyWsiowego
6 miesięcy temu

U mnie na Wsi jest rzeka dwa razy większych rozmiarów, mieszkańcy sami z siebie dbają o to, aby woda miała stały swobodny odpływ przez cały rok. Problemów z rzeką nie ma nawet w największe ulewy. Tylko jak dotąd brak odważnych, aby się wybudować w bliskim sąsiedztwie rzeki.

łutyT
6 miesięcy temu

No proszę. Mądry polak przed szkodą :D.
Brawo!

4
0
Napisz co o tym sądziszx