Oszust namierzony. Był przebiegły, ale trafił na lepszego

Czasami w naszym życiu spotkamy oszustów. Jedni są sprytniejsi, a inni mniej. Kiedy już padniemy jego ofiarą, staramy się odzyskać pieniądze lub utracone mienie, ale z tym bywa różnie. Ta historia będzie o namierzeniu doświadczonego oszusta i konsekwencjach dla obu stron.

Ostrowianin prowadzący usługi z zakresu nakładania powłok lakierniczych, dodatkowo wynajmował odkurzacze piorące. Nowy kosztuje prawie 3 tysiące złotych. Pewnego dnia przyjechał do niego obcięty na łyso mężczyzna, który chciał wynająć sprzęt na jedną dobę. Jak każdy inni klient wylegitymował się dowodem osobistym (nowego wzoru, bez adresu zameldowania), a na czas wynajmu została sporządzona umowa.

Oszust posłużył się dowodem osobistym wystawionym na dane: Mateusz Siwak, seria CBD827313. Zadeklarował, że mieszka w Oleśnicy przy jednej z ulic. Ponieważ ostrowianin nie spotykał do tej pory na swojej drodze złych ludzi, dlatego nie przypuszczał, że ma do czynienia z oszustem.

Na drugi dzień mijał termin wynajmu, a telefon podany przez Mateusza Siwaka był niedostępny. Ostrowianin pojechał do Oleśnicy i przekonał się, że nie ma posesji o takim numerze na podanej w umowie ulicy. Wtedy do niego dotarło, że najpewniej został oszukany. Złożył zawiadomienie na policji o przywłaszczeniu mienia.

Sytuację utrudniał fakt, że na jego siedzibie firmy nie było żadnej kamery. Na szczęście w bliskim sąsiedztwie znajdowały się inne kamery, które zarejestrowały samochód i jego cechy charakterystyczne. Po przekazaniu tych danych policjantom, pan Michał postanowił zadziałać także na własną rękę.

Trop zaprowadził go do województwa opolskiego. Następnie do sąsiedniej miejscowości – Oława – w województwie dolnośląskim. Tam pozyskał informacje gdzie i o której pojawi się oszust. Przekazał te informacje policjantom, ale zderzył się z biurokratycznym betonem. Dyżurny policji z Oławy stwierdził, że nie może zatrzymać oszusta, bo to nie u nich doszło do przywłaszczenia i należy kontaktować się z ostrowską komendą. Nasi lokalni stróże prawa przekonywali, że mają związane ręce do czasu aż pokrzywdzony nie będzie pewien na 100%, że to „iksiński” go oszukał. Ponieważ pan Michał był już w drodze do Oławy, nie był w stanie złożyć podpisu pod dodatkowym protokołem.

CZYTAJ  Rząd podjął decyzję w sprawie 0% stawki VAT na żywność

Podczas drogi wpadł na pomysł by inny z ustalonych pokrzywdzonych powiadomił swoją jednostkę policji o wystawieniu oszusta. I faktycznie kryminalni z Oleśnicy wykazali się znacznie większym zaangażowaniem. Do tego stopnia, że nawet sami pojechali do sąsiedniego powiatu zatrzymać mężczyznę. Okazał się nim Kristofer K. z Nysy.

Mężczyzna w wielu miejscach, posługując się tym samym dokumentem na dane Mateusz Siwak, wynajmował sprzęt i nie oddawał go. Pan Michał ustalił prawie 20 pokrzywdzonych, z czego trzech nie złożyło wtedy jeszcze zawiadomienia na policję. Co ciekawe jeszcze w dniu zatrzymania, 2 godziny wcześniej wynajął następny sprzęt, a po zatrzymaniu przekonywał policjantów że już go nie ma i pieniędzy też nie posiada.

Oleśniccy policjanci postawili mu 3 zarzuty i postanowili skontaktować się z innymi komendami policji w celu przypisania mu większej liczby dokonanych przestępstw. Dodatkowo ma zasądzony dozór policji. Niestety każdy z poskodowanych prawdopodobnie nie odzyska pieniędzy, ponieważ mężczyzna nie ma stałego miejsca zamieszkania, jeździ po hotelach i tego typu miejscach. Nie ma także żadnego majątku na siebie, a z żoną rozstał się kilka lat temu i nie utrzymują ze sobą kontaktów. Ta zresztą samotnie wychowuje dwójkę ich dzieci i na płacenie alimentów przez niego również nie może liczyć.

Morał z tej historii jest taki, że nadal można nabyć tzw. „dowód kolekcjonerski” w cenie około 800 złotych, którym ktoś może się nam legitymować na fałszywe dane. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być robienie zdjęć klientom na czas wynajmu – co powinno być poprzedzone wyrażeniem zgody w umowie. Innym pomysłem może być oczekiwanie na pokazanie drugiego dokumentu, ale tu również jest ryzyko, że ten będzie sfałszowany. Są to tylko półśrodki, ale miejmy nadzieję, że za te wszystkie oszustwa spotka go kara, która wyeliminuje go ze społeczeństwa na dłuższy czas.

CZYTAJ  "Za parowozownią" oddane do użytku

1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (typ podstawowy oszustwa)

2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy. (oszustwo pokradzieżowe)

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jeśli ktokolwiek z Państwa został również oszukany, proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji.

37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
grrrrr
3 miesięcy temu

łysy tłuścioch

W żałobie
3 miesięcy temu

Tak jak ktoś już napisał w komentarzu dobra reklama dla Pana Łukasza. Co więcej, gorąco POLECAM firmę Pana Łukasza. Na swoim aucie mam położoną powłokę lakieniczą u Pana Łukasza. Bardzo miły i rzetelny chłopak, szybka sprawna obsługa, dobra cena. Konkretna data, godzina i sprawa załatwiona Szczerze polecam !

Last edited 3 miesięcy temu by W żałobie
kit
3 miesięcy temu

dobry artykuł dla tych co twierdza ze policja działa sprawnie. Tych co na innych forach również piszą bzdury typu ” poczekaj aż cie okradną wtedy będziesz potrzebować ich pomocy” jak sam nie działasz to oni ci nie pomogą chyba ze przypadkiem.

Marek
3 miesięcy temu

UWAGA NA POLICJA!!!!! To ja mam lepszy HIT mimo dowodów w postaci nagrania przyznania się do winy osoby która o to jest podejrzewana PAN MEGA NAJLEPSZY ŚLEDCZY „ASPIRANT” ADAM S. po dwóch miesiącach śledztwa stwierdził ze jeszcze nie wie kto jest winny, za to UWAGA po dwóch miesiącach śledztwa ustalił że na tym samym zdarzeniu używałem słów wulgarnych i już wykonał wyrok….. wezwał mnie dwukrotnie i wlepił mi mandat (najpierw mnie wzywał i podejrzewał a potem mnie wezwał i wlepił) Także pogratulować że wykorzystując najnowsze dostępne metody kryminalistyczne i swoje zaangażowanie i dociekliwość po dwóch miesiącach ustalił ze używałem przekleństw a w głównej sprawie jest w CZARNEJ D.PIE. W najbliższym czasie w mediach ostrowskich i dostępnych mediach społecznościowych ukażą się ciekawe nagrania z przebiegu interwencji PANA POLICJANTA ADAMA S. bo gwarantuję jest na co popatrzeć …. PANIE ADAMIE S. patrzymy Panu na ręce i czekamy na rozwój sprawy a Pan niech się nie boi kamer bo ostatnio Pan się schował w komendzie mimo to ze PAN się ze mną umówił na wlepienie mandatu i siedział PAN za firaną razem z Panią rzecznik która odpowiada tylko na pytania na które musi się wcześniej przygotować żeby blamażu przed kamerą nie było…

Xxx
3 miesięcy temu

ten na foto to buc i prostak oraz penerek działkowy

Filip
3 miesięcy temu

Do zbierania ryb gnoja! BEZ RĘKAWICZEK!

edward
3 miesięcy temu

HALO!!! PANIE KOMENDANCIE!!! CZY PAN JEST GŁUCHY? CO TAM SIĘ U PANA DZIEJE W KURNIKU?

Ciepłownik
odpowiada  edward
3 miesięcy temu

Komendant na treningu, to nie ma czasu.

Wanda Slaborowice
3 miesięcy temu

WSTYD!!!! POLICJA ostrowska nie chciała podjąć sprawy? a kto tam jest komendantem że to toleruje?

Www
3 miesięcy temu

Policja nie ma głowy do takich zgłoszeń za chwilę Kaczor znów rusza w Polske na objazd muszą setki policjantów go chronić aby fani go nie zadusili

Matylda
3 miesięcy temu

Poniósł Pan straty i koszty współczuję ale przynajmniej mały plus reklama gratis bo na zdjęciu odkurzacza jest chyba Pana imię nazwisko i telefon kontaktowy do firmy

37
0
Napisz co o tym sądziszx