Niebezpieczne substancje w odolanowskim wodociągu. Mieszkańcom zwrócą pieniądze za wodę butelkowaną

Władze Odolanowa na podstawie badań   przeprowadzonych przez Sanepid poinformowały,  że woda jest niezdatna do spożycia przez osoby z grup ryzyka. Substancje,  które wykryto w stacji uzdatniania wody są toksyczne,  ale w próbkach ich ilości z danego dnia były niewielkie. 

„Informacja dla mieszkańców:

1) Kaczor,

2) miasta Odolanowa z następujących ulic: Sloneczna, Kopernika, Ludomiry Namysl, Cofalskiego, Kaliska (od ul. Słonecznej do Rynku), Rynek, Fr. Sójki, Plac Kościuszki, 1-Maja, Wiosny Ludów, Zamkowa, Bartosza, Parkowa, Madera, Natury, Liliowa, Krotoszyńska, ks. Nadstazika, Strzelecka, Kurochowska, Jana Pawła II, Trzy Mosty, Ogrodowa, Kwiatowa, Sadowa, Gimnazjalna, Wąska, Nowa, Strumykowa (Tarchaly Wielkie), ks. Piszczygłowy, Osiedlowa, Chabrowa, Widokowa, Raszkowska, Chwaliszewska, Zacisze, Krótka, Polna, Zakątek, Ceglana, Grabowa, Kalinowa, Leśna, Przemysłowa, Dworcowa, Wiatraczna, Wiosenna, Jodłowa, Sosnowa, Świerkowa, Jalowcowa, Wierzbowa, Klonowa, Cyprysowa, Lipowa, Dębowa,

3) mieszkańców Raczyc ul. Nowej i Odolanowskiej

W związku z otrzymanym komunikatem dnia 17 sierpnia 2022r. o godz. 17:21 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu publicznego Odolanów i zezwalające na warunkowe korzystanie z wody do spożycia. Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów w porozumieniu z kierownikiem Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie w trybie natychmiastowym zorganizował spotkanie, w którym uczestniczyli:

1) Marian Janicki-Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów

2) Jan Prokop-zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów

3) Tomasz Przytula-inspektor Urzędu GiM Odolanów zarządzanie kryzysowe

4) Anna Głowacz-kierownik ZUK

5) Paweł Barczak-majster ZUK 6) Michał Plominski- członek zarządu OZK sp. z o.0.

7) Dariusz Kmiecik-komendant miejsko- gminny OSP Odolanów

Postanowiono:

1. wywiesić komunikat PPIS na stronie internetowej Gminy i Miasta Odolanów i ZUK Odolanów,

2. poinformować zainteresowanych mieszkańców o sytuacji związanej z wodociągiem Odolanów.

3. uruchomić miejsca zastępczego punktu poboru wody nadającej się do spożywania przez osoby z grupy ryzyka w następujących miejscach:

CZYTAJ  Ratownik medyczny zmarł nagle. Był taki młody

a) parking Ochotniczej Straży Pożarnej w Odolanowie ul. 1 Maja

b) parking między blokami ul. Gimnazjalna/MOPS

Woda w zbiornikach zastępczych pochodzi z wodociągu Tarchały Wielkie.

4. zobowiązać kierownika Zakładu Usług Komunalnego w Odolanowie do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących prawem wymagań.

Jednocześnie apeluje się do mieszkańców miejscowości i poszczególnych ulic wymienionych powyżej, aby w okresie przejściowym osoby z wysokiego ryzyka tj.

kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci do 4. rok życia, do celów spożywczych używali wody z wyznaczonych punktów poboru.

Ponadto informuje się, że do czasu wydania kolejnego komunikatu Inspektora Sanitarnego z Ostrowa Wielkopolskiego osobom z grupy ryzyka, którzy zakupią wodę butelkowaną 5 1, zostanie zwrócony przez Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie koszt zakupu po okazaniu paragonu.

Wszelkich informacji w przedmiotowej sprawie udziela kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie – Anna Głowacz, nr tel 726 377 641

Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze.” – czytamy w gminnym komunikacie.

Sanepid w swoim piśmie poinformował, że w wodzie wykryto dwie substancje:

Trichloroeten (Tri) jest lotną, przezroczystą, bez barwną cieczą o słodkim eterycznym zapachu, zbliżonym do zapachu chloroformu. Substancja jest stosowana do odtłuszczania metali oraz jako rozpuszczalnik, Pary trichloroetenu drażnią błony śluzowe nosa i gardła, powodują także podrażnienia skóry i oczu. U ludzi trichloroeten w warunkach narażenia inhalacyjnego działa hamująco na czynności ośrodkowego układu nerwowego i wywołuje: bóle i zawroty głowy, senność, nudności i utratę przytomności. Narażenie na trichloroeten o dużych stężeniach powodowało zgon.

Tetrachloroeten jest bezbarwną, lotną cieczą stosowaną jako rozpuszczalnik chlorowany w pralniach chemicznych, w przemyśle: metalowym, maszynowym i lotniczym, a także jako zmywacz farb i lakierów. Stanowi półprodukt do syntezy związków chemicznych. Znalazł zastosowanie jako medium w wymiennikach ciepła, w weterynarii oraz do dezynfekcji ziarna drogą odymiania. Wielkość produkcji tetrachloroetenu w Unii Europejskiej wynosi 100 000 ÷ 1 000 000 t/rok.

CZYTAJ  Sala na stanicy z nowym blaskiem

Sanepid w całej Polsce zwiększył kontrolę wody z wodociągów w kontekście skażenia Odry.

Skażona woda była już na etapie sieci wodociągowej, natomiast próbki z wód podziemnych były pozbawione tych substancji.

30 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak
9 miesięcy temu

Na końcu jakiś mądry powie, że to przez rolników bo w żniwa sieją nawóz

Gmina Odolanów
9 miesięcy temu

Niebezpieczne substancje w odolanowskim wodociągu, tytuł szumny, a następne zdania, że wodę można pić. Kto i co pisze tą kołomyję!!! Skoro coś jest niebezpieczne i odpowiednie służby się pod tym podpisały, to kto nam mówi, że mamy spożywać te niebezpieczne substancje!!!????? Sami sobie pijcie i tak winny musi się odnaleźć. Obserwujemy sytuację, śledzimy na bieżąco i czekamy na winnych!

Fakt
9 miesięcy temu

Nikt nikogo nie informował, młodzi z internetu się dowiedzieli i powiadamiali swoich rodziców i dziadków przede wszystkim. Powinien jeździć wóz strażacki i policja i informować przez głośniki, tak jak na początku pandemii….

Odolanów
9 miesięcy temu

Co to k**wa na znaczyć. Wykonują badania, a mieszkańcom wstawiają tabelki. To dla chemika nie dla nas. Żądamy wyjaśnień!!! Czy po ostatniej analizie wody, nadaje się ona do picia???!!!! Do wszelkich prac gospodarczych i sanitarnych. Dość mamy już takich informacji. Czarno na białym żądamy odpowiedzi!!! Nie językiem chemika, a po ludzku do ludzi!!!

Odolanów
9 miesięcy temu

Kuźwa wetkli jakieś sprawozdanie i myślą, że mieszkańców nadal będą robić w wuja. Żądamy objaśnień po ludzku!!!!! Co znaczy wynik badania. To ma być dla ludzi nie jesteśmy chemikami ani laborantami. Wynik natychmiast do wiadomości mieszkańców

domiś 1
9 miesięcy temu

Dlatego zawsze wodę popijam wódką i zawsze mam pewność że jestem bezpieczy

Polak
odpowiada  domiś 1
9 miesięcy temu

Człowieku, w Polsce nie ma wódki

Michał
9 miesięcy temu

uj z wodą grunt, że są szczepionki, teraz trza spokojnie czekać na piątą dawkę 🙂

Bazyli cd
9 miesięcy temu

Uważam za nie ważne czy mieszkasz w Ostrowie Raszkowie czy Grabowie lub innym miejscu w tej dziwnej sytuacji oprócz cukru i innego jedzenia co tam zdromadziles powinieneś mieć zabezpieczone min 10 l wody na domownika w baniakach ze sklepu jak Ci się przeterminuje trudno podlejes kwiatki albo trawę tak myślę bo bez mycia człowiek przeżyje ale bez picia nie ze sklepu bo ta woda jest odpowiednio przygotowana w domu z kranu takiej nie przygotujesz

Bazyli
9 miesięcy temu

Ludzie w Odolanowie i okolicy nie wpadajcie w panikę i histerię do przekroczenia norm jeszcze bardzo daleko a osoby tzw ryzyka tak zawsze się pisze i podaje nie wiadomo jak długo pijemy taka wodę a sprawa wyszła teraz kiedy sanepid bada często próby wody jak nigdy nie ma idealnej wody w tym kraju no może góry i źródła przefiltrowanie wody przez filtr węglowy wymieniany co miesiąc niweluje zagrożenie takie filtry są w montowane w zbankach brita dafi szkoda że sanepid ani be ani me ani kukuryku w tym temacie ale co najważniejsze nie wiadomo z jakiego źródła pochodzi ta chemia w wodzie myślę że służby i policja dają rady rozwiązać ta zagadkę

Ja
9 miesięcy temu

Panie Dyrektorze Finke – tęsknimy.

30
0
Napisz co o tym sądziszx