Niebezpieczne substancje w odolanowskim wodociągu. Mieszkańcom zwrócą pieniądze za wodę butelkowaną

Udostępnij
Tweet

Władze Odolanowa na podstawie badań   przeprowadzonych przez Sanepid poinformowały,  że woda jest niezdatna do spożycia przez osoby z grup ryzyka. Substancje,  które wykryto w stacji uzdatniania wody są toksyczne,  ale w próbkach ich ilości z danego dnia były niewielkie. 

„Informacja dla mieszkańców:

1) Kaczor,

2) miasta Odolanowa z następujących ulic: Sloneczna, Kopernika, Ludomiry Namysl, Cofalskiego, Kaliska (od ul. Słonecznej do Rynku), Rynek, Fr. Sójki, Plac Kościuszki, 1-Maja, Wiosny Ludów, Zamkowa, Bartosza, Parkowa, Madera, Natury, Liliowa, Krotoszyńska, ks. Nadstazika, Strzelecka, Kurochowska, Jana Pawła II, Trzy Mosty, Ogrodowa, Kwiatowa, Sadowa, Gimnazjalna, Wąska, Nowa, Strumykowa (Tarchaly Wielkie), ks. Piszczygłowy, Osiedlowa, Chabrowa, Widokowa, Raszkowska, Chwaliszewska, Zacisze, Krótka, Polna, Zakątek, Ceglana, Grabowa, Kalinowa, Leśna, Przemysłowa, Dworcowa, Wiatraczna, Wiosenna, Jodłowa, Sosnowa, Świerkowa, Jalowcowa, Wierzbowa, Klonowa, Cyprysowa, Lipowa, Dębowa,

3) mieszkańców Raczyc ul. Nowej i Odolanowskiej

W związku z otrzymanym komunikatem dnia 17 sierpnia 2022r. o godz. 17:21 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu publicznego Odolanów i zezwalające na warunkowe korzystanie z wody do spożycia. Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów w porozumieniu z kierownikiem Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie w trybie natychmiastowym zorganizował spotkanie, w którym uczestniczyli:

1) Marian Janicki-Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów

2) Jan Prokop-zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów

3) Tomasz Przytula-inspektor Urzędu GiM Odolanów zarządzanie kryzysowe

4) Anna Głowacz-kierownik ZUK

5) Paweł Barczak-majster ZUK 6) Michał Plominski- członek zarządu OZK sp. z o.0.

7) Dariusz Kmiecik-komendant miejsko- gminny OSP Odolanów

Postanowiono:

1. wywiesić komunikat PPIS na stronie internetowej Gminy i Miasta Odolanów i ZUK Odolanów,

2. poinformować zainteresowanych mieszkańców o sytuacji związanej z wodociągiem Odolanów.

3. uruchomić miejsca zastępczego punktu poboru wody nadającej się do spożywania przez osoby z grupy ryzyka w następujących miejscach:

CZYTAJ  Po pijaku z impetem uderzył w drzewo

a) parking Ochotniczej Straży Pożarnej w Odolanowie ul. 1 Maja

b) parking między blokami ul. Gimnazjalna/MOPS

Woda w zbiornikach zastępczych pochodzi z wodociągu Tarchały Wielkie.

4. zobowiązać kierownika Zakładu Usług Komunalnego w Odolanowie do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących prawem wymagań.

Jednocześnie apeluje się do mieszkańców miejscowości i poszczególnych ulic wymienionych powyżej, aby w okresie przejściowym osoby z wysokiego ryzyka tj.

kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci do 4. rok życia, do celów spożywczych używali wody z wyznaczonych punktów poboru.

Ponadto informuje się, że do czasu wydania kolejnego komunikatu Inspektora Sanitarnego z Ostrowa Wielkopolskiego osobom z grupy ryzyka, którzy zakupią wodę butelkowaną 5 1, zostanie zwrócony przez Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie koszt zakupu po okazaniu paragonu.

Wszelkich informacji w przedmiotowej sprawie udziela kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie – Anna Głowacz, nr tel 726 377 641

Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze.” – czytamy w gminnym komunikacie.

Sanepid w swoim piśmie poinformował, że w wodzie wykryto dwie substancje:

Trichloroeten (Tri) jest lotną, przezroczystą, bez barwną cieczą o słodkim eterycznym zapachu, zbliżonym do zapachu chloroformu. Substancja jest stosowana do odtłuszczania metali oraz jako rozpuszczalnik, Pary trichloroetenu drażnią błony śluzowe nosa i gardła, powodują także podrażnienia skóry i oczu. U ludzi trichloroeten w warunkach narażenia inhalacyjnego działa hamująco na czynności ośrodkowego układu nerwowego i wywołuje: bóle i zawroty głowy, senność, nudności i utratę przytomności. Narażenie na trichloroeten o dużych stężeniach powodowało zgon.

Tetrachloroeten jest bezbarwną, lotną cieczą stosowaną jako rozpuszczalnik chlorowany w pralniach chemicznych, w przemyśle: metalowym, maszynowym i lotniczym, a także jako zmywacz farb i lakierów. Stanowi półprodukt do syntezy związków chemicznych. Znalazł zastosowanie jako medium w wymiennikach ciepła, w weterynarii oraz do dezynfekcji ziarna drogą odymiania. Wielkość produkcji tetrachloroetenu w Unii Europejskiej wynosi 100 000 ÷ 1 000 000 t/rok.

CZYTAJ  Będą wymieniać się ubraniami. Nowa akcja w hali arena

Sanepid w całej Polsce zwiększył kontrolę wody z wodociągów w kontekście skażenia Odry.

Skażona woda była już na etapie sieci wodociągowej, natomiast próbki z wód podziemnych były pozbawione tych substancji.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

30 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak
1 rok temu

Na końcu jakiś mądry powie, że to przez rolników bo w żniwa sieją nawóz

30
0
Napisz co o tym sądziszx