3 osoby oszukane w jeden dzień

Udostępnij
Tweet

Tylko wczoraj, 3 osoby z powiatu ostrowskiego straciły blisko 12 000 zł. Dodatkowo, na naszym terenie, były również próby oszustw na pracownika banku. 55-latka, która otrzymała telefon z informacją, że ktoś z jej konta złożył wniosek o kredyt na kwotę blisko 30 000 zł, zachowała spokój i nie dała się oszukać.

Tylko wczoraj 3 osoby z powiatu ostrowskiego padły ofiarą oszustów. Dwie z nich straciły swoje oszczędności na portalach kupno-sprzedaż, gdzie nieznany sprawca, pod pozorem uiszczenia zapłaty za towar wystawiony do sprzedaży na portalu, uzyskał dane do logowania, a tym samym dostęp do rachunku bankowego, skąd przeprowadził transakcje na kwoty 2900 zł oraz 3600 zł. Kolejny pokrzywdzony to mężczyzna, który chciał zakupić ekogroszek. Po wpłaceniu pieniędzy w kwocie 5400 zł na konto osoby, która oferowała sprzedaż, kontakt został zerwany a produkt niedostarczony.

Inna osoba nie dała się oszukać. 55-letnia kobieta po otrzymaniu telefonu od pracownika w banku, usłyszała w słuchawce, że ktoś z jej konta złożył wniosek o kredyt na kwotę blisko 30 000 zł. Oszust dodał, że zablokuje kredyt i zgłosi fakt na Policję. Po tym, zaniepokojona kobieta udała się osobiście do banku, jednak przed wejściem otrzymała drugi telefon od rzekomego pracownika placówki bankowej, który oświadczył, iż zajmuje się ochroną danych. Prosił, aby kobieta była z nim na linii. Tłumaczył, że pieniądze zostały już przelane na konto bankowe złodziei a on zrobi wszystko, żeby je odzyskać. Dodał, że w placówce stacjonarnej nic nie załatwi, ma jechać do domu i czekać na jego telefon. 55-latka jednak nie uwierzyła, przez telefon powiedziała, że fakt zgłasza na Policję i złożyła wizytę w banku. Kobieta w banku dowiedziała się, że nikt z jej konta nie chciał złożyć wniosku o kredyt.

CZYTAJ  Prawo serii dało o sobie znać

Pamiętaj, gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

1.Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
2.Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem.
3.Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
4.Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Przypominamy, że Phishing to metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku,

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Egon
1 rok temu

A uderzyles się w pierś że tak kablujesz tutaj taki jeden z drugim jesteś kryształowy dam Ci dobrą radę zgłoś to do odpowiednich służb oni to załatwią podziękuj pięknie a ty sam idź do kościoła i się wyspowiadaj i zacznij normalnie żyć a z sąsiadem będą wiedzieć co zrobić

leonek
1 rok temu

A jak mnie chcieli oszukać na płatność przez kuriera In post i poszedłem to zgłosić na policję, to dyżurny pogratulował mi ostrożności i nie przyjął zgłoszenia, bo nic nie straciłem. A miałem numer telefonu z którego chcieli mnie ograbić.
Zamiast pisać głupie artykuły ostrzegające to może szacowna policja zacznie zapobiegać tym procederom .
Od zawsze lepiej zapobiegać niż później walczyć z przestępstwem.

RE
odpowiada  leonek
1 rok temu

Miałem to samo… Panienka w mundurze policjanta poradziła mi, że najlepiej to skasować sms-a od oszusta. Zgłoszenia nie przyjęła bo pewnie ważniejsze było wycinanie konfetti albo pilnowanie piSSowskich obiektów

alex
1 rok temu

A To mendy, łapy brzeszczotem upierniczyć!

Zażenowany HWDP
1 rok temu

Nasza policja za dwa gramy trawki na własny użytek robi akcje rodem z Hollywood a prawdziwych przestępców złapać nie potrafi. Dlaczego? Bo obsługa komputera przerasta ich kompetencje

lko
odpowiada  Zażenowany HWDP
1 rok temu

Są wolne etaty zatrudnij się i pokaż co potrafisz, zapytam z ciekawości z tą trawką to z własnego doświadczenia?

Domino
odpowiada  Zażenowany HWDP
1 rok temu

Tak. A potem się obudziłeś.

Kibic
odpowiada  Zażenowany HWDP
1 rok temu

przy tym stopniu inwigilacji ,to jest po prostu niemożliwe że NIE POTRAFIĄ złapać , takie bajki to dzieciom ,w policji są oddelegowane jednostki do inwigilacji samych policjantów ,znają sztuczki i jakoś potrafią z białego zrobić czarne , używają najnowszych technologii , potem testują na nas szaraczkach , ale żeby cyberprzestępcę śćigać to NIE , no niezły ten polski bałagan , kpina z podatnika i nic więcej.

Audi RS6
1 rok temu

Na Gimnazjalnej też mieszka jeden oszust w bloku. Żyje z tego od dawna i robi grube wałki na ludziach. On nie pracuje od lat i w średnim wieku jest, taki pijak z niego.

Sąsiad
odpowiada  Audi RS6
1 rok temu

Rolety w oknach 3 piętro, srebrny audik z czarnym dachem ten siwek pijak nierób od lat , stary kawaler? Tam gdzie wjazd w podwórze. To oni.

Fajna
odpowiada  Sąsiad
1 rok temu

On ma lombard na gimnazjum

Ewelina
odpowiada  Fajna
1 rok temu

A tak poza głową , wszystko w porządku?

Konrad
odpowiada  Sąsiad
1 rok temu

Ma biała megene

Ochroniarz z Dino
odpowiada  Audi RS6
1 rok temu

Z bezdomnymi siedzi w parku i pije , koło Zusu i na zielonym rynku.

Daniel
odpowiada  Ochroniarz z Dino
1 rok temu

Audi a6. Na PKA

Mokra Jolanta
odpowiada  Daniel
1 rok temu

A3 jeździ 2 drzwiową na POS

Imbryk
odpowiada  Audi RS6
1 rok temu

W razie problemów z nim , dzwonić pod piątkę…

Oki
odpowiada  Audi RS6
1 rok temu

Pracuje w mahle. Jeździ na wózku

Fajna
odpowiada  Oki
1 rok temu

W mahle. Mieszka z Iwona że sklejek

Kizo
odpowiada  Fajna
1 rok temu

4pietro rolety. Jeździ kia ceed

Lutek
odpowiada  Audi RS6
1 rok temu

Jeździ honda na DOA

MTS. my to sukces
odpowiada  Lutek
1 rok temu

Audi TT. TEN CO ZROBIŁ WYPADEK KOŁO CZEKANOWA. 😂

Nick
1 rok temu

👏👏 dla kobiety za trzeźwe myślenie. To nie jest takie oczywiste bo w nerwach różne głupoty sie nieraz robi.

23
0
Napisz co o tym sądziszx