Drzewa umierają stojąc – alarmuje radny

Trzeba przyznać, że w Ostrowie Wielkopolskim sadzi się sporo drzew i stawia się na kilkuletnie sadzonki. Problem polega na tym, że takie okazy choć wyglądają pięknie przy sadzeniu, są pozbawione znacznej części swoich korzeni. Skutek jest taki, że roślina obumiera i straszy mieszkańców. Tematowi przyjrzał się radny Piotr Lepka z PiS.

Niemal od początku tej kadencji samorządu w opozycyjnym dwugłosie prosimy, apelujemy o systemowe podejście do zieleni miejskiej. Tu i ówdzie widać jaskółki zmian ale nie tylko jedna ale nawet kilka jaskółek wiosny nie uczyni. Metamorfoza jednego czy dwóch miejsc za duże pieniądze to za mało. Chciałoby się zwykłej dbałości o to co istniejące i o to co niedawno wysadzone i zakupione z pieniędzy publicznych.

Te przykre obrazki to m.in. umarłe/zamierające w tym sezonie graby kolumnowe przy ul. Piłsudskiego na wysokości stadionu i jarzębiny na ul. Kasprowicza, okrzepłe w pośmiertnym stanie sadzonki na ul. Kujawskiej oraz bardzo nieudolne i na odwal się pozostałości nasadzeń (jarzębiny, klony) przy Przedszkolu Calineczka w wiadomej, niefortunnej lokalizacji.
Ile jest takich antyświadectw Zielonego Ostrowa w Przyjaznym Mieście? Z całą pewnością zdecydowanie za dużo.

Faktycznie takich przypadków jest znacznie więcej, m.in. przy centrum przesiadkowym. Zastanawia czy jakikolwiek urzędnik dokonuje kontroli stanu drzew i co w tej sytuacji jest robione?

CZYTAJ  Oferty pracy - styczeń 2023 - cz. 3

37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiak
6 miesięcy temu

Najpiękniejsze drzewa rosną przy tbsach na wodnej

tttt
6 miesięcy temu

pisiory wycinaja drzewa w pien , a pozniej lament

hg
odpowiada  tttt
6 miesięcy temu

mamy kostke klimek górska w baranek

ela
6 miesięcy temu

Skwerek przy ekonomiku wyciety , nie ma sie gdzie przed sloncem schowac.Staszica dalej brak zieleni. Parkingi pod sklepami,ani jednego drzewka.Na raszkowskiej tyle miejsca, a tez bieda z zielenia.Rynek, patelnia.I tak mozna wymieniac…

bc
6 miesięcy temu

Ano nie dbają o nasadzenia. W parku wzdłuż ulicy Chopina wycięli kilka lat temu sporo drzew. No niby potem nasadzili też z 20 nowych, ale od czasu nasadzenia nikt ich nie podlał, a oczywiście sadzili nie wiosna tylko latem. Po tygodniu na mój telefon, że drzewa usychają i niech ktoś weźmie beczkowóz i je podleje padła odpowiedź: „Nie nikt nie pojedzie, bo oni w HARMONOGRAMIE mają podlewanie dopiero za tydzień.” No i drzewek z tamtego nasadzenia zostało 5 sztuk.
Potem kilkakrotnie sytuacja się powtarzała, tylko w mniejszej skali.
O podlanie bratków już nie dzwonię.

Ala
6 miesięcy temu

Dla mnie hitem jest Kaliska po tzw.przebudowie.Kamyszki, beton i wtym maleńkie krzewinki. Wszystko wysycha.Kto coś takiego wymyślił,??

bc
odpowiada  Ala
6 miesięcy temu

To samo jest na Staszica, przy Farze, a na deptaku już nie jest, bo jakaś 1/3 z tych roślin padła.
Ale akurat na deptaku się dziwię, bo każdy sklep mógł podlać od czasu do czasu klomb koło siebie i patrzeć na zdrowe rośliny, a nie na kikuty.

Raz dwa
odpowiada  bc
6 miesięcy temu

Akurat na deptaku to sprawy w swoje ręce a właściwie to kikuty mogliby wziąć klienci lokalnej pijalni piwa. Zamiast oddać mocz do toalety powinni podlać okoliczne rośliny.

obl
6 miesięcy temu

było sadzenie i balanga ? było . Było otwarcie i zamkniecie projektu ? było . Prezydent Miasta p. Kredyt pokazała sie > Tak. Podatnik zaplacił za wsio ? Tak . iwc co ten wyborczy motłoch chce ?
Mialo byc na pokaz było – marsz do wyborów . Ja jak suche – to posadzi sie nowe i basta. Miasto, podatnika stac na bubel typu – sadzimy 5 letnie drzewa w podłoze jak leci, bez bez do środkowej- korzennej instalacji nawodnienia w pierwszym minim. roku po posadzeniu. Od gospodarnośc z czasów PZPR.

Jacek
6 miesięcy temu

A ja przy okazji zapytam jaką uczelnię skończył radny Sodkiewicz? Inżynier czy magister? Jaki kierunek?

Arkadiusz
odpowiada  Jacek
6 miesięcy temu

607639444 wystarczy zapytać u źródła

Ostrowiak
odpowiada  Arkadiusz
6 miesięcy temu

Słyszałeś o rodo?

Koziabródka Wojewoda Łęczycki
6 miesięcy temu

Co z tego, że ilość nasadzeń w mieście jest stosunkowo duża, gdy drzewa nie są w stanie przetrwać, przystosować  się w nowym miejscu ?
Osobnym i przerażającym zarazem tematem jest „pielęgnacja” istniejącego drzewostanu.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi uszkodzenie drzewa.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi zniszczenie drzewa.
Może potrzeba byłoby trochę wiedzy dendrologicznej odpowiedzialnym za ten stan rzeczy !
I tyle na ten temat.

KiepyCzerwoneOnuce
6 miesięcy temu

Przyjazne miasto jest tak przyjazne, że nasadzenia schną, a chwastów się nie kosi, żeby coś zielonego było. Lewacka logika i dbałość. Z miasta robią pieprzony ugor. Trojpolówke sobie wymyślili. Rok temu przy 3LO zboże rosło to teraz czas na chwasty.

Zająć
6 miesięcy temu

Podlewają jak pada deszcz

37
0
Napisz co o tym sądziszx