Drzewa umierają stojąc – alarmuje radny

Trzeba przyznać, że w Ostrowie Wielkopolskim sadzi się sporo drzew i stawia się na kilkuletnie sadzonki. Problem polega na tym, że takie okazy choć wyglądają pięknie przy sadzeniu, są pozbawione znacznej części swoich korzeni. Skutek jest taki, że roślina obumiera i straszy mieszkańców. Tematowi przyjrzał się radny Piotr Lepka z PiS.

Niemal od początku tej kadencji samorządu w opozycyjnym dwugłosie prosimy, apelujemy o systemowe podejście do zieleni miejskiej. Tu i ówdzie widać jaskółki zmian ale nie tylko jedna ale nawet kilka jaskółek wiosny nie uczyni. Metamorfoza jednego czy dwóch miejsc za duże pieniądze to za mało. Chciałoby się zwykłej dbałości o to co istniejące i o to co niedawno wysadzone i zakupione z pieniędzy publicznych.

Te przykre obrazki to m.in. umarłe/zamierające w tym sezonie graby kolumnowe przy ul. Piłsudskiego na wysokości stadionu i jarzębiny na ul. Kasprowicza, okrzepłe w pośmiertnym stanie sadzonki na ul. Kujawskiej oraz bardzo nieudolne i na odwal się pozostałości nasadzeń (jarzębiny, klony) przy Przedszkolu Calineczka w wiadomej, niefortunnej lokalizacji.
Ile jest takich antyświadectw Zielonego Ostrowa w Przyjaznym Mieście? Z całą pewnością zdecydowanie za dużo.

Faktycznie takich przypadków jest znacznie więcej, m.in. przy centrum przesiadkowym. Zastanawia czy jakikolwiek urzędnik dokonuje kontroli stanu drzew i co w tej sytuacji jest robione?

CZYTAJ  Co się stało na Wrocławskiej? Kałuża krwi

37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiak
10 miesięcy temu

Najpiękniejsze drzewa rosną przy tbsach na wodnej

tttt
10 miesięcy temu

pisiory wycinaja drzewa w pien , a pozniej lament

hg
odpowiada  tttt
10 miesięcy temu

mamy kostke klimek górska w baranek

ela
10 miesięcy temu

Skwerek przy ekonomiku wyciety , nie ma sie gdzie przed sloncem schowac.Staszica dalej brak zieleni. Parkingi pod sklepami,ani jednego drzewka.Na raszkowskiej tyle miejsca, a tez bieda z zielenia.Rynek, patelnia.I tak mozna wymieniac…

bc
10 miesięcy temu

Ano nie dbają o nasadzenia. W parku wzdłuż ulicy Chopina wycięli kilka lat temu sporo drzew. No niby potem nasadzili też z 20 nowych, ale od czasu nasadzenia nikt ich nie podlał, a oczywiście sadzili nie wiosna tylko latem. Po tygodniu na mój telefon, że drzewa usychają i niech ktoś weźmie beczkowóz i je podleje padła odpowiedź: „Nie nikt nie pojedzie, bo oni w HARMONOGRAMIE mają podlewanie dopiero za tydzień.” No i drzewek z tamtego nasadzenia zostało 5 sztuk.
Potem kilkakrotnie sytuacja się powtarzała, tylko w mniejszej skali.
O podlanie bratków już nie dzwonię.

Ala
10 miesięcy temu

Dla mnie hitem jest Kaliska po tzw.przebudowie.Kamyszki, beton i wtym maleńkie krzewinki. Wszystko wysycha.Kto coś takiego wymyślił,??

bc
odpowiada  Ala
10 miesięcy temu

To samo jest na Staszica, przy Farze, a na deptaku już nie jest, bo jakaś 1/3 z tych roślin padła.
Ale akurat na deptaku się dziwię, bo każdy sklep mógł podlać od czasu do czasu klomb koło siebie i patrzeć na zdrowe rośliny, a nie na kikuty.

Raz dwa
odpowiada  bc
10 miesięcy temu

Akurat na deptaku to sprawy w swoje ręce a właściwie to kikuty mogliby wziąć klienci lokalnej pijalni piwa. Zamiast oddać mocz do toalety powinni podlać okoliczne rośliny.

obl
10 miesięcy temu

było sadzenie i balanga ? było . Było otwarcie i zamkniecie projektu ? było . Prezydent Miasta p. Kredyt pokazała sie > Tak. Podatnik zaplacił za wsio ? Tak . iwc co ten wyborczy motłoch chce ?
Mialo byc na pokaz było – marsz do wyborów . Ja jak suche – to posadzi sie nowe i basta. Miasto, podatnika stac na bubel typu – sadzimy 5 letnie drzewa w podłoze jak leci, bez bez do środkowej- korzennej instalacji nawodnienia w pierwszym minim. roku po posadzeniu. Od gospodarnośc z czasów PZPR.

Jacek
10 miesięcy temu

A ja przy okazji zapytam jaką uczelnię skończył radny Sodkiewicz? Inżynier czy magister? Jaki kierunek?

Arkadiusz
odpowiada  Jacek
10 miesięcy temu

607639444 wystarczy zapytać u źródła

Ostrowiak
odpowiada  Arkadiusz
10 miesięcy temu

Słyszałeś o rodo?

Koziabródka Wojewoda Łęczycki
10 miesięcy temu

Co z tego, że ilość nasadzeń w mieście jest stosunkowo duża, gdy drzewa nie są w stanie przetrwać, przystosować  się w nowym miejscu ?
Osobnym i przerażającym zarazem tematem jest „pielęgnacja” istniejącego drzewostanu.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi uszkodzenie drzewa.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi zniszczenie drzewa.
Może potrzeba byłoby trochę wiedzy dendrologicznej odpowiedzialnym za ten stan rzeczy !
I tyle na ten temat.

KiepyCzerwoneOnuce
10 miesięcy temu

Przyjazne miasto jest tak przyjazne, że nasadzenia schną, a chwastów się nie kosi, żeby coś zielonego było. Lewacka logika i dbałość. Z miasta robią pieprzony ugor. Trojpolówke sobie wymyślili. Rok temu przy 3LO zboże rosło to teraz czas na chwasty.

Zająć
10 miesięcy temu

Podlewają jak pada deszcz

37
0
Napisz co o tym sądziszx