Odchodzą wciąż od węgla. Tym razem za 30 milionów

Udostępnij
Tweet

Już jesienią tego roku ruszą dwa nowoczesne gazowe silniki kogeneracyjne wytwarzające jednocześnie ciepło i prąd. To kolejna inwestycja Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Realizacja tak dużego projektu związanego z rozwojem ostrowskiej sieci ciepłowniczej to kolejny istotny element konsekwentnej dekarbonizacji miasta, czyli odchodzenia od węgla, zastępując go innymi źródłami energii – podkreśla Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Pozyskane dofinansowanie z Narodowego Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej to ponad 7,7 mln złotych. Koszt całej inwestycji to niespełna 30 mln złotych.

Modernizacja i rozbudowa ostrowskiej sieci ciepłowniczej koncentruje się przede wszystkim na likwidacji lokalnych, indywidualnych i zbiorowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, czyli najbardziej szkodliwej dla naszego zdrowia i nieekologicznej tzw. niskiej emisji. Kolejna inwestycja w kogenerację przyczyni się do istotnej redukcji strat ciepła na przesyle, likwidacji węzła grupowego, zmniejszenia zużywanego paliwa (nieodnawialnej energii pierwotnej), zwiększenia efektywności energetycznej, a także zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery (CO2, NOx, SO2, pył, w tym PM10), a w efekcie poprawę jakości powietrza.

Spółka od wielu lat realizuje politykę proekologiczną, starając się zapobiegać i zmniejszać uciążliwości dla otoczenia. Do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej już wykorzystywane są odnawialne źródła energii w oparciu o kogenerację, a nowe silniki bardziej pomogą wykorzystać przyjazne dla środowiska naturalnego technologie, zapewniając jednocześnie wygodę, bezpieczeństwo i pewność dostaw. W ten sposób OZC realnie przyczynia się do tego, aby w ciągu kolejnych kilku lat, Ostrów Wielkopolski był miastem wolnym od węgla. To jedno głównych założeń Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

– Odnawialne źródła energii to przyszłość naszego świata. To także przyszłość Ostrowa Wielkopolskiego. Dlatego już dziś inwestujemy w ekologiczne rozwiązania. Po naszym mieście jeżdżą elektryczne autobusy, w części ostrowskich gniazdek płynie zielony, ostrowski prąd. Teraz stawiamy również na gazowe silniki kogeneracyjne wytwarzające zarówno ciepło i prąd, które pozwolą nam, uniezależnić nasze miasto od węgla – Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Bus zapalił się po wypadku (ZDJĘCIA)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józwa Butrym
1 rok temu

Od kiedy gaz jest źródłem odnawialnym? Nie róbcie z nas idiotów. I co, teraz każde miasto i miasteczko ma mieć swoją elektrownię? Bo z tej gadaniny wynika, że gaz to przede wszystkim na wytworzenie ciepła, a prąd to tak przy okazji się będzie produkował, bez dodatkowego zużycia gazu.

pytek2
1 rok temu

Chrust+ to nowy program rządowy. Zdecydowanie WSTALIŚMY Z KOLAN.Przy tych cenach paliw pis będzie także zalecał podróżować na ośle…. oczywiście z woreczkiem na odchody …. tylko co w przypadku, gdy osiołka dopadnie rozwolnienie ,jak nas po „misce ryżu” ? 

obserwator
1 rok temu

Dofinansowanie otrzymane w 2019 już dawno powinno być dopasowane do dynamicznych zmian na rynku np. zamiana gazu na biogaz lub biometan z dodatkowymi środkami na nowe paliwo

Jerzy
1 rok temu

Najlepiej gdyby podali gdzie kupić opał na zimę. Będziemy chyba zmuszeni palić butelkami plastikowymi i oponami.

Logistyk z elektrowni Konin
1 rok temu

Nie oceniam, ale jak patrzę na nietrafione inwestycje w Ostrowie to brak słów. Drodzy mieszkańcy. Proponuję już jutro zacząć się rozglądać za kominkami z rozprowadzeniem ciepła. Tej zimy będziecie siedzieć albo w przy 17st C w kurtkach albo będziecie brali kredyty na ogrzanie domów…

leonek
1 rok temu

A gaz nie jest paliwem kopalnym?

Mieszczuch
1 rok temu

A za podłączenie domu jednorodzinnego do cieplika wyliczyli sobie 55000 tys (w zeszłym roku było 21000) !!!!

Krytyk
odpowiada  Mieszczuch
1 rok temu

#Klimkowa out, #Bolach out, #Leśne dziadki out !

Józwa Butrym
odpowiada  Mieszczuch
1 rok temu

I tu jest sedno sprawy.

22
0
Napisz co o tym sądziszx