Pożar lasu oczami leśnika (ZDJĘCIA)

Kiedy wybiła godzina 16.30 rozdzwonił się telefon leśniczego. Odbierając telefon po południu w taka suszę i słysząc w słuchawce: „Leśniczy las Ci się pali” trudno jest zachować stoicki spokój…
Szybkie pytanie: Gdzie?
Odpowiedź: oddział 111

W pośpiechu szybki telefon do pełnomocnika Nadleśniczego, kontakt z pracownikiem Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego, wrzucenie na siebie kamizelki, sprawdzenie czy w samochodzie jest tłumica i z prędkością światła zmierzasz do pożaru…

W drodze przez głowę przechodzą najgorsze scenariusze, a w nich przewija się myśl: „przecież w niedalekiej odległości od tego wydzielenia jest kilkanaście hektarów młodników!”. Na szczęście kilka zastępów straży pożarnej wprowadzonej leśnymi ostępami z pomocą kolegi z sąsiedniego leśnictwa w mgnieniu oka zabiera się do gaszenia pożaru.

Dodatkowo nadlatuje samolot gaśniczy, który wykonuje 2 zrzuty wody. Uff.. . sytuacja wydaje się opanowana. Teraz już tylko pozostało skoordynowanie całonocnych dyżurów i oszacowanie strat. Godzina 23.00 powrót do domu.

Nie jest to wymyślone opowiadanie… Ta sytuacja miała miejsce w poniedziałek. Nadleśnictwo Antonin opisało całą sytuację w formie krótkiego opowiadania, aby bardziej zobrazować problem.

Brak opadów atmosferycznych od kilkunastu dni, sprawia że wilgotność ściółki wynosi tylko kilka procent. Możemy ją porównać do wilgotności kartki papieru. Dlatego prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas spacerów po lesie! Wystarczy mała iskra i jesteśmy o krok od tragedii!

W leśnictwie Karłowice spaliło się 0,35 ha poszycia leśnego w 25-letnim drzewostanie. Niewielka powierzchnia pożaru wynika przede wszystkim z bardzo sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej przez: PSP w Ostrowie Wlkp., samolot gaśniczy, OSP Granowiec, OSP Sośnie, OSP Kałkowskie, OSP Odolanów.

Nie można tutaj zapomnieć o Panu Jacku, który czuwając przy kamerach Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego wychwytuje w mgnieniu oka każdy pożar! Dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli możliwość spotykania się w bardziej komfortowych i bezpieczniejszych warunkach.

CZYTAJ  Spłonęła koparka

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx