Wyburzyli charakterystyczny obiekt

Udostępnij
Tweet

Każdy kto przejeżdżał przez Turek lub najbliższą okolicę widział cztery szerokie „kominy” i jeden tradycyjny. Był to kompleks czynnej elektrowni Adamów. Ta jednak został wyłączona z użytkowania i przechodzi proces wyburzania.

90 metrowa konstrukcja wyglądająca jak wielki dymiący komin to w rzeczywistości chłodnia, z której wydobywała się para wodna. Wczoraj została wyburzona pierwsza z czterech. Była to elektrownia węglowa, którą zastąpi bardziej ekologiczna.

Chłodnia kominowa – budowla-urządzenie służąca do schładzania wody przemysłowej w zakładach przemysłowych oraz energetycznych, które nie mają możliwości użycia wody z rzeki, morza czy jeziora do chłodzenia. Jest specyficznym, kontaktowym, mokrym wymiennikiem ciepła. Wykonana jest w formie budowli żelbetowej (sporadycznie drewnianej lub metalowej), wyposażona w znacznej wysokości komin wymuszający przepływ powietrza umożliwiający chłodzenie wody. Często chłodnie kominowe i wydostająca się z nich skroplona para wodna pokazywane są mylnie jako główne źródło skażenia środowiska.

Przygotowania do spektakularnego wyburzenia trwały dosyć długo. Sam moment zawalenia się żelbetowej konstrukcji trwał kilka sekund.

Elektrownia Adamów w Turku to ogromny kompleks budynków, kominów, generatorów, chłodni, hal, magazynów i turbin. Tworzą one swoiste miasto w mieście, które do momentu zamknięcia tego obiektu tętniło życiem, dostarczając energię elektryczną oraz cieplną mieszkańcom i pobliskim zakładom przemysłowym. Inwestycja doczekała jednak swojego końca i została przeznaczona do rozbiórki. Większość materiałów pozyskanych z wyburzenia ma być poddana recyklingowi i ponownie przetworzona. – czytamy opis programu „Elektrownia. Wielkie wyburzanie” w Polsat Go.

Ładunki wybuchowe odpalono o godzinie 17:49.

Na obszarze pokopalnianym powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pszedwojenny óczeń
1 rok temu

dawno dawno temu uczyli, że tego typu budowle to są chłodniami wody. Komin od zarania dziejów służył jako wylot spalin. Teraz to wszystko jedno jak leci w górę to znaczy sie, że jest to komin.

P. S
1 rok temu

Chłodni/kominów było 5 teraz zostały 4

teknon
1 rok temu

Ładnie się zapadł

Marek Realista
1 rok temu

Elektrownie z prawdziwego zdarzenia zastępowane złomem w postaci zależnych od pogody wiatraków i foto-ściemy. Dlatego energia elektryczna drożeje i będzie drożeć.

Soros
odpowiada  Marek Realista
1 rok temu

Nowy Porządek.Świata i nowe technologie.Kity wciskane ciemnemu ludowi przez elity światowej finansjery..

5
0
Napisz co o tym sądziszx