MZK wydaje kolejne miliony na elektryki

Udostępnij
Tweet

Mają pomieścić 69 pasażerów, z czego 24 będzie mogło usiąść. Wszystko to ma się znaleźć w elektrycznych autobusach, na których zakup przetarg rozstrzygnął Miejski Zakład Komunikacji z Ostrowa Wlkp. Do przetargu stanęła jedna firma i to właśnie Solaris ma wyprodukować 6 elektrobusów. Kwota przetargu wyniosła 16 milionów 738 tysięcy złotych. W tej cenie znajdą się również infrastruktura do ich ładowania

Moc silnika elektrycznego ma wynieść 160 kW. Autobusy mają mieć zasięg 130 kilometrów. Dostawa pojazdów odbędzie się w dwóch turach. Pierwsze trzy autobusy oraz ładowarki pojawią się w Ostrowie Wlkp. do 7 lipa 2023 roku. Pozostaje trzy do 6 października przyszłego roku.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Mieli już przygotowane worki i łopaty do zakopania ciał. Zarzuty dla siedmiu osób
Subskrybuj
Powiadom o

13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kier
1 rok temu

To ile już jest „elektryków” i jaka jest jeszcze sprawność pierwszych , zakupionych kilka lat temu (baterie – zasięg w km )

Panie Redaktorze może warto by o to zapytać informatora z MZK , który informował Pana o zakupie kolejnych „elektryków” ?

Maniek
1 rok temu

„pojazdy elektryczne mają znacznie wyższą emisję CO2niż samochody z silnikami diesla”. Wynika to ogromnej ilości energii wykorzystywanej do wydobywania i przetwarzania litu, kobaltu i manganu, kluczowych surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. TAK MÓWIĄ BADANIA UNIWERSYTETY W KOLONII. CHOCHOLI TANIEC TRWA.

smiecheko
1 rok temu
  • W przeliczeniu na jeden wozokilometr autobusy elektryczne w Warszawie są droższe o ponad 2 zł niż pojazdy z konwencjonalnym napędem
  • Żywotność akumulatorów w autobusach elektrycznych pokrywa się z okresem ich użytkowania przez przewoźnika
  • Pojazdy elektryczne na razie nie są w stanie zastąpić spalinowych ze względu na problemy z zasięgiem, który gwałtownie maleje, jeśli na zewnątrz panują minusowe temperatury

Wyższe koszty eksploatacji autobusów elektrycznych wyszły na jaw w odpowiedzi na interpelację radnego Wiktora Klimiuka (PiS), na którą odpowiedział sekretarz miasta stołecznego Włodzimierz Karpiński. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko zakup, ale również użytkowanie autobusów elektrycznych jest droższe niż pojazdów z silnikiem spalinowym.
Karpiński przyznał, że w przeliczeniu na jeden wozokilometr szacunkowy koszt (w okresie 1.11.2020 r. – 21.10.2021 r.) z uwzględnieniem zakupu, amortyzacji, paliwa, napraw i obsługi oraz kosztów stałych spółki wynosi: dla pojazdów zasilanych olejem napędowym – 9,2 zł, a dla pojazdów elektrycznych – 11,86 zł. To spora różnica, a Warszawa ma 160 elektryków w taborze i będzie ich tylko więcej.

bc
odpowiada  smiecheko
1 rok temu

Oczywiście patrzysz tylko na pieniądze.
A co ze zdrowiem ludzi? Zanieczyszczenia z pojazdów zaostrzają choroby i skracają życie, więc może lepiej więcej wydać więcej pieniędzy na elektryki ale mniej na leczenie i zwolnienia?

kier
odpowiada  bc
1 rok temu

Poczytaj jak powstają „elektryki” ile smrodu i to bardzo szkodliwego dla ludzi jest przy ich wytwarzaniu (przy wytwarzaniu energii elektr.), a potem utylizacji!! To że nie trują podczas jazdy….to nie wszystko !

Nauczyciel
1 rok temu

Lepiej niech zwiększą więcej kursów na trasie nr 9 i co autobus w kierunku ul Batorego na Basen ZAP i z Batorego w kierunku centrum przesiadkowego , szkoła Nr 5 jeździ na basen taksówkami ,bo wychodzi taniej niż u prywatnego przewoźnika, to lepiej kiedy jeździli do 3 liceum na basen był autobus i jeździli i MZK zarabiał ,ale cóż kierownictwo na 3 liceum basenu pozostawia wiele do życzenia .😉 A te koszta co ponoszą za taksówki by te koszta dali na tą linie 9 i by bilety się sprzedawały i by było extra i sprzedaż biletów była większa 🙂

Alicja
1 rok temu

A co to za miesiąc ta lipa?

POS
1 rok temu

Nowe elektryki nie zwiększą zainteresowania transportem publicznym, lepiej niech dostosują godziny i trasy do potrzeb mieszkańców miasta i okolicy, sorry ale MZK mentalnością chyba dalej tkwi w latach 90 zeszłego wieku.

kier
1 rok temu

To ile już jest „elektryków” i jaka jest jeszcze sprawność pierwszych , zakupionych kilka lat temu (baterie – zasięg w km )

Józwa Butrym
1 rok temu

Fajnie, tylko powinni kupić trochę mniejszych wozów, bo te wielkie w większości wożą powietrze.

uczeń liceum
odpowiada  Józwa Butrym
1 rok temu

Oby Pana/Pani nie posłuchali, bo do szkoły nie można normalnie dojechać, starsze i często niemiłe osoby wCXXaniają z miejsca obok, bo oni muszą położyć swoje klamoty. No ogólne porażka. Jak jest większy busik to usiąść można albo się przytrzymać, chociażby.

Józwa Butrym
odpowiada  uczeń liceum
1 rok temu

Na te godziny kiedy jeżdżą do szkoły uczniowie oraz na najbardziej obłożone trasy to MZK ma dosyć dużych autobusów. A ja mówię o godzinach poza szczytem i na trasach gdzie jest mało pasażerów.

13
0
Napisz co o tym sądziszx